Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

3M MPro150: (r)evoluce mikroprojektorů nekončí

16.11.2010, Lubomír Friml, recenze
Dnes se podíváme na dalšího zástupce ze série miniprojektorů od průkopníka v této oblasti – 3M. Vývoj nových technologií se pozitivně podepsal na tom, co tyto přístroje dnes dokáží, i když se zatím nemohou rovnat svým větším kolegům.
Kapitoly článku:
  1. 3M MPro150: (r)evoluce mikroprojektorů nekončí
  2. Popis funkcí a OSD menu
  3. Celkový dojem a závěr
Přibližně před rokem a půl jsme vám přinesli recenzi v té době unikátního zařízení MPro 110. Od té doby inženýři v 3M vyvinuli novou generaci miniprojektorů, které se objevily i na českém trhu letos v létě – prvním byl model MPro 120, a druhým je právě MPro 150 v dnešním testu. Rozdíl mezi předchozí generací mikroprojektorů 3M MPro 110 a současnou MPro 120/150 je vcelku markantní, a s trochou nadsázky bychom ho opravdu mohli považovat za revoluci ve vývoji těchto zařízení.
 

Na boční straně projektoru najdete kromě otvorů pro reproduktory také slot pro vkládání SD karet.

Model MPro 150 vychází ze „stodvacítky“, má tedy podobné parametry, navíc však nabízí interní paměť a slot pro SD karty s podporou mnoha multimediálních, textových i jiných formátů. Zařízení umí číst a promítat soubory přímo z SD karty nebo vnitřní paměti, kam se uloží s využitím mini USB portu. (pozn. redakce: autor článku je majitelem modelu 3M MPro 120, během testování vybavenější verze MPro 150 tedy srovnává vlastnosti obou produktů).


Přístroj je elegantně zabalen tak, že si ho můžete prohlédnout, aniž byste otevírali jeho krabici.


Na první pohled


Při prvním pohledu na krabici se „stopadesátkou“ jsme si nevšimli žádného rozdílu ve srovnání se „stodvacítkou“, snad jen to, že krabice je černomodrá (namísto černozelené). Ovšem při bližším prozkoumání si na těle přístroje všimnete několika nových ovládacích tlačítek, která vypovídají o rozšířeném počtu funkcí projektoru.


V praktické plastové vaničce s poklopem je uložen projektor i s jeho veškerým příslušenstvím.

Balení je tedy na oko téměř totožné s předchozí verzí, co vás ale čeká uvnitř? Opět se nekoná žádná revoluce, obsah balení je téměř stejný jako u MPro 120, ovšem musíme uznat, že již u něj byl velice bohatý a i zde najdeme několik kusů příslušenství navíc.


Příslušenství dodávané s projektorem je opravdu bohaté.

Jistě potěší přítomnost nejen VGA kabelu včetně konektoru pro přenos zvuku, ale i AV kabelu s redukcemi. Na cesty po celém světě se může hodit adaptér s možností výměny na jednu ze čtyř zásuvkových vidlic. U miniprojektorů 3M je samozřejmostí také stolní stativ a ochranný vak na přenášení přístroje a zejména ochranu proti prachu. Škoda, že nemá také ochrannou krytku objektivu, kterou je možné najít u některých konkurenčních produktů (např. nedávno testovaný Sapphire).

Oproti předchozí, méně vybavené verzi projektoru je zde navíc USB kabel, pro nahrávání souborů do vnitřní paměti přístroje, radost vám pak jistě udělá 2GB SD karta, přiložená jako příslušenství v ceně. Akumulátor, jenž dává energii tomuto mikro krasavci, je zcela totožný jako u modelu MPro 120 – Lithium polymerová baterie s kapacitou 2200 mAh.


Design těla přístroje hodnotíme jako povedený, díky matnému pogumovanému povrchu nejen nevyklouzne z ruky, ale také se při manipulaci hned „neupatlá“.

Jak už bylo konstatováno, vzhled projektoru je totožný s „odlehčenou“ verzí. Jediný rozdíl je ve velikosti v podobě prodloužení těla přístroje o 10 mm (celkové rozměry: 60 × 130 × 24 mm). Hmotnost se nepatrně zvýšila ze 154 g na 160 g. Materiál, ze kterého je projektor vyroben, se taktéž nezměnil, jedná se o černý plast s „pogumovanou“ povrchovou úpravou (velmi příjemná na omak), ovládací tlačítka jsou z lesklého černého plastu s bílým podsvícením, což zaručuje dobrou viditelnost symbolů za všech okolností.


V přední části projektoru je optika se zaostřovacím kolečkem, bohužel bez ochranného krytu.

Ve spodní části projektoru se nachází sklopná opěrka pro použití bez stativu a samozřejmě závit pro stativ (standardní), najdete zde také větrací otvory, které se nachází i v horní části. Projektor je totiž vybaven aktivním chlazením v podobě miniaturního ventilátoru. Do předního panelu projektoru je zasazena optika se zaostřovacím kolečkem. Na bocích jsou otvory pro reproduktory, vpravo potom slot pro SD kartu.


Na zadním panelu projektoru najdete konektor pro VGA-AV kabel, výstup pro sluchátka (Jack 3,5 mm), USB2.0 port pro přenos dat z/do vnitřní paměti a konektor pro připojení napájecího adaptéru.

U konektorů na zadní straně došlo k rozšíření napájecího konektoru a speciálního 3M VGA-AV konektoru o klasický 3,5 jack výstup na sluchátka a USB. Celkový dojem je pozitivní, zařízení působí velmi kompaktně a zároveň robustně, jakákoliv ruční manipulace je díky pogumovanému povrchu spolehlivá (vyklouznutí z ruky jen tak nehrozí). Žádná z částí projektoru včetně krytu baterie se samovolně nehýbe ani nevrže.


Ovládání všech funkcí projektoru je poměrně jednoduché, stačí k tomu jen několik tlačítek.

Technické parametry uvedené v následující tabulce napovídají, že se opět nejedná o zařízení, které by se mohlo vyrovnat klasickým projektorům (zejména co do svítivosti), ovšem je zde patrný jistý pokrok oproti minulé generaci kapesních projektorů, a je jisté, že tento produkt svými parametry konkuruje modelům jiných značek.

Technické parametry mikroprojektoru 3M MPro150
Zobrazovací systém Technologie LCOS
Velikost čipu 9,4 mm
Nativní rozlišení 640 × 480 pixelů
Poměr stran 4:3
Svítivost ECO režim: 12 ANSI lumenů
Normální režim: 15 ANSI lumenů
Vzdálenost od promítací plochy 171–1067 mm
Velikost obrazu 8–50 palců (20–127 cm)
Poměr úhlopříčka/vzdálenost 0,84:1
Vstupy/výstupy VGA
Kompozitní video
Komponentní video
USB Mini 2.0 (převod dat)
Audio výstup (3,5 mm Stereo Jack)
Vstup na SD kartu
Kompatibilní rozlišení VGA, SVGA, XGA, WXGA
Obrazová kompatibilita NTSC, PAL
Paměť Interní: 1 GB
Externí: Slot na mikro SD kartu (2GB karta dodávána s přístrojem v ceně)
Podporované formáty souborů Dokumenty: DOC (MS Word), PPT (MS PowerPoint), XLS (MS Excel), TXT, PDF (Adobe)
Obrázky: BMP, JPG
Audio/Video: MP4, MP3, H.264, AMR, AAC
Reproduktory 2 × 0,5 W
Hmotnost 160 g
Rozměry 60 × 130 × 24 mm