Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

První televize s Wi-Fi 6 má v nabídce Samsung. Jedná se o 8K QLED TV

6.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Samsung přidává další důvod ke koupi svých letošních 8K QLED TV. Vlajkové modely totiž budou jako první televizory na světě podporovat nový standard Wi-Fi 6. K tomu využijí čipset od MediaTeku.
V uplynulých měsících se na trhu objevily první routery, smartphony a další zařízení podporující nový standard Wi-Fi 6, označovaný také jako IEEE 802.11ax. Netrvalo dlouho a nová technologie se dostala také do televizorů. Taiwanská společnost MediaTek ve své tiskové zprávě potvrdila, že dodává své vlastní čipové sady pro letošní televizory od Samsungu. Konkrétně se jedná o vlajkové řady Q900 a Q950 (tj. Y20), které používají obrazovky QLED s rozlišením 8K. Zařízení již obdržela certifikaci od organizace Wi-Fi Alliance.
 
 

Vyšší rychlost při nižší spotřebě

 
Právě pro 8K TV dává podpora nového standardu největší smysl. Wi-Fi 6 totiž umožňuje přenos dat rychlostí až 12 Gbps při nižší spotřebě energie ve srovnání s předchozími generacemi standardu. Uživatelům by to mělo přinést bezproblémové streamování obsahu ve velmi vysokém rozlišení, hraní špičkových her nebo využívání virtuální reality. Připomeňme, že Samsung nabídl podporu Wi-Fi již vloni ve svých špičkových smartphonech jako Galaxy S10, Galaxy Note 10, Galaxy Fold a Galaxy S20.
 
 
Své nové 8K QLED TV představil jihokorejský výrobce začátkem roku na veletrhu CES 2020. Nabízejí takřka bezrámečkový design, neboť jejich obrazovka zaplňuje 99 % čelní plochy. Tenký profil a plochá zadní strana usnadňují připevnění televizoru na zeď. Některé modely nabízejí čtyři reproduktory (každý na jeden straně) a subwoofer za obrazovkou pro zvuk v konfiguraci 5.1 a s podporou technologie Object Tracking Sound+ založené na umělé inteligenci. K ovládání lze použít hlasové asistenty Bixby, Amazon Alexa nebo Google Assistant.
 
8K QLED TV také jako první na světě prošly certifikací, kterou Samsung vytvořil společně s organizací 8K Association (8KA).