Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Proč (ne)kupovat 4K TV

19.12.2013, Pavel Zubatý, aktualita
Původně šílené ceny televizorů s přídomkem Ultra HD setrvale klesají. Už není třeba mít sta tisíce na účtu, aby si člověk mohl rozlišení 4K dovolit. S čím však musí nynější kupce 4K televizoru počítat? Nevyplatí se přece jen počkat?
Ceny 4K televizorů klesly na nové dno. Na „Kyber-pondělí“ bylo možné tyto přístroje pořídit za méně než 500 dolarů (kolem 10000 korun), alespoň v USA (Kyber-pondělí následuje po svátku Díkuvzdání). Slevy se týkají i renomovaných značek, které své high-endové 4K TV zlevnily o 40 až 50 procent jen v průběhu posledních pár měsíců. Cenově se tyto přístroje přiblížily některým high-endovým Full HD televizorům. V čem je tedy háček?

V prvé řadě jde o novou technologii, která není bez much. Jedna z nich se skrývá za označením HDMI 2.0. Rozhraní HDMI se dnes používá u všeho možného, co se připojuje k televizi. Většina 4K TV dnes používá HDMI verze 1.4, které sice stačí na příjem 4K signálu, ale jen se 25 snímky za sekundu (FPS). Taková rychlost je pro sledování filmu dostatečná, ale do budoucna nedostatečná. Standard HDMI 2.0 už dokáže přenášet 60 FPS. Pro připojení počítače (herní konzole) ale nepřipadá nižší rychlost v úvahu. To samé platí i pro dva filmy Hobbití trilogie, které byly natočeny se 48 FPS.Žádný upscaling HD se nevyrovná nativnímu 4K obsahu,
toho je však poskrovnu.


V tuto chvíli má pouze Panasonic WT600 port HDMI 2.0. Sony slíbilo softwarovou aktualizaci pro své televizory řady X9. LG žádné podobné aktualizace neplánuje. Samsung chce vydat speciální konektorový box, který bude možné připojit k modelům řady F9000 a tak je rozšířit o HDMI 2.0. Spekulace hovoří o roku 2014 a ceně 300 až 500 dolarů za box.

HEVC / H.265 je nástupce MPEG-4, kompresního standardu, který měl nahradit MPEG-2. V budoucnu by nejen 4K obsah, ale též SD a HD měl být zakódován pomocí HEVC. Výsledkem je lepší kvalita obrazu při menším datovém toku. Provozovatelé televizního vysílání se do 4K nehrnou, ale nějaká změna zde v příštích pár letech určitě nastane. Některé televize budou HEVC podporovat po pouhé aktualizaci firmwaru. Hrstka z nich má dokonce zabudovaný dekodér HEVC. V opačném případě počítejte s koupí dalšího set-top boxu (připojitelného přes HDMI 2.0).

4K TV tuner - jsou země, kde převažuje příjem DVB-T přes set-top-box. V dalších zemích už převažuje připojení anténního signálu přímo do televize. Vždycky tu bude možnost využít speciální set-top-box (využívající HDMI 2.0 v případě 4K), ale pro přímý příjem 4K (HEVC) signálu bude potřeba digitální tuner k tomu určený. Nelze čekat, že by provozovatelé vysílání nabídli přes noc hromadu 4K stanic, ale jednou k tomu nejspíš dojde. HEVC jde rovněž použít pro obsah v „obyčejném“ vysokém nebo jen nízkém rozlišení. Právě to bude případ českých stanic, které projevují rozporuplný vztah k bezplatnému HD vysílání v síti DVB-T. Vestavěný tuner s podporou HEVC tak najde využití s rozlišením 4K nebo bez něj.Kanály v rozlišení Full HD (ne kompletně) nabízí Česká televize,
komerční stanice jsou v tomto směru konzervativnější. Zdroj: ČT


Žádný magický upscaling neexistuje. Každý výrobce televizorů pěje chválu na svůj nejnovější „super-duper“ upscaling, přestože schopnosti takového zvětšování obrazu jsou omezené. Jedná se o marketingový tah pro prodej 4K televizoru v době, kdy neexistuje skoro žádný nativní obsah. Snímky v HD, kanály, streaming nebo filmy na Blu-ray nebudou nikdy vypadat stejně dobře jako nativní 4K obsah. Z toho důvodu nemá význam nahrazovat prémiovou Full HD televizi za 4K LCD televizi jen proto, aby jste se mohli dívat na Blu-ray filmy. Aby toho nebylo málo, tak ani dnes dostupná videa ve 4K nemusí být televize schopna přehrát.

Pád cen nekončí. Toto není žádné věštění z křišťálové koule. Ceny 4K přístrojů klesly od léta až o 50 % a není důvod, aby nový rok tento trend změnil. Ultra HD televizory mají postupně nahradit nynější televizory s rozlišením Full HD. Dojde tak k postupnému posunu z vyšší do střední a nakonec i nízké cenové kategorie. Modely 4K televizorů střední cenové kategorie nejspíš vyjdou během roku 2014. První vlaštovky by se mohly objevit už na CES 2014 – lednovém veletrhu elektroniky konaném v Las Vegas. Zatím to však vypadá, že čas na 4K ještě nedozrál. Ultra HD je jen jakousi přidanou hodnotou. Dočíst se o tom můžete i v recenzi televize Samsung UE65F9000 na stránkách TV Freaku.

Zdroj: FlatpanelsHD