Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Příští Olympiáda ve znamení Ultra HD

30.8.2011, Pavel Zubatý, aktualita
Britský veřejnoprávní gigant BBC před pár dny oznámil, že část Letních olympijských her 2012 (konaných v Londýně) bude natáčena ve formátu Super Hi-Vision (známém též jako Ultra HD). Promítat se bude na 15m plátnech v Londýně, Glasgow a Bradfordu.
Během edinburgského Mezinárodního televizního festivalu ohlásil Roger Mosey (vedoucí týmu BBC zodpovědného za LOH 2012), že BBC chystá sérii veřejných promítání ve formátu Super Hi Vision (SHV nebo Ultra HD, UHD). Tato promítání budou probíhat na třech plátnech o údajné výšce 15 metrů. Plátna by měla být vztyčena v glasgowském Pacific Quay, sídle skotské pobočky BBC, Broadcasting House (Domě vysílání) v Londýně a v bradfordském National Media Museum (Národním muzeu médií).


Centrum LOH 2012 bude v Londýně.


V UHD by se pak měla natáčet třeba ceremonie zahájení Olympiády. Aby toho nebylo málo, tak se BBC údajně chystá na přenosy ve 3D, byť se ještě pořádně neví, jakým způsobem bude tento formát distribuován. Společnost BBC přitom s formátem UHD experimentuje už delší dobu a pochopitelně s ním počítá i do budoucna. Vývoj formátu UHD zahájila japonská společnost NHK už v roce 1995. V roce 2020 pak má v Japonsku začít testovací vysílání. Nejspíše i z tohoto důvodu došlo k nedávné dohodě mezi NHK a společností Sharp o vývoji UHDTV obrazovek.


Ultra Hi-Vision/Ultra High Definition – další krok ve vývoji


Proto nepřekvapí, že se NHK bude rovněž podílet na tomto projektu BBC. Formát Ultra Hi-Vision má se svými závratnými 33 Mpx (7680 x 4320 px) 16krát více pixelů, než dnes rozšířené Full HD. Výsledek: Divák se má cítit, jak kdyby byl v místě klání (nebo „uvnitř“ filmu, obzvlášť v kombinaci se 3D). Potvrzují se tak myšlenky jednoho z předních českých odborníků v oblasti televizní techniky, prof. Říčného, který v loňském rozhovoru předpověděl, že další vývoj v TV technice bude směřovat zřejmě k produkci větších obrazovek, nikoliv ke zhušťování sítě pixelů stávajících Full HD zobrazovačů.

Zdroj: BroadbandTVNews