Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Povinné aktualizace chytrých TV? Německo míří k novému zákonu

13.2.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Německo by mohlo brzy schválit zákon, který by po výrobcích elektroniky vyžadoval aktualizaci zařízení. Týkalo by se to také chytrých televizorů. Zákon ještě musí být schválen spolkovým sněmem.
Aktualizace představují problém v mnoha odvětvích elektroniky. Výjimkou nejsou ani chytré televizory, na jejichž poprodejní podporu někteří výrobci zapomínají. Alespoň částečně by tento problém mohl řešit nový zákon, který prochází legislativním procesem v Německu. Po výrobcích vyžaduje, aby aktualizovali svá „zařízení s digitálními prvky“, jako jsou chytré televizory nebo chytré hodinky. Návrh předložila spolková ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová ze sociální demokracie a tento týden byl schválen vládou. Nyní ovšem ještě musí projít Německým spolkovým sněmem.
 
 
Co by zákon přikazoval výrobcům na německém trhu? V zásadě to, aby svá zařízení udržovali dlouhodobě bezpečná a plně funkční. Jako „digitální prvky“ jsou definovány například určité aplikace nebo připojení ke cloudu, které jsou vyžadovány pro používání zařízení nebo některých funkcí. V budoucnu by tak německým spotřebitelům nemělo hrozit, že by jejich televizor po pár letech přestal podporovat některé aplikace pro streamování videa nebo služby vyžadující internetové připojení. Stejně tak by výrobce neměl ignorovat, pokud by zařízení trpěla vážnou bezpečnostní chybou.
 
Můžeme předpokládat, že lhůta, po kterou zákon po výrobcích vyžaduje aktualizaci, bude nějak časově omezena. Zákon neřeší updaty, které by přidávaly nové funkce nebo upravovaly uživatelské rozhraní. Jinak řečeno, LG nebude muset aktualizovat verzi webOS ve svých televizích např. z verze 5.0 na 6.0. Bude se ovšem muset starat o to, aby byly dlouhodobě dostupné všechny funkce a zajišťovat bezpečnostní záplaty. Na druhou stranu zdaleka ne všechny aplikace a služby pocházejí přímo od výrobce televizí. Snad tedy bude zákon řešit i situace, kdy vývojáři třetích stran ukončí podporu svých aplikací pro starší modely televizí.
 
Nový německý zákon také zlepší pozici spotřebitele při reklamaci zboží. Pokud půjde o problém objevený do 1 roku od zakoupení, bude považována za výrobní vadu. Dosud pro tyto vady platí lhůta šest měsíců (stejně jako v ČR). 
 
Zdroj: 4kfilme.de