Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Potvrzeno: Google TV získá dětské profily. Jak budou fungovat?

9.3.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Tento týden bylo potvrzeno, že platforma Google TV na novém Chromecastu a některých chytrých televizí obdrží podporu dětských profilů. Rodiče tak získají lepší kontrolu nad obsahem a aplikacemi, které používají jejich potomci.
Google vloni představil svou novou platformu pro chytré televizory a streamovací zařízení. Vychází sice z Android TV, ale divákům přináší přepracované uživatelské rozhraní a nové funkce. O jedné novinek, která se dostane do Google TV, jsme se poprvé dozvěděli minulý měsíc. To se ovšem jednalo ještě o „polooficiální“ informace. Nyní gigant ze Silicon Valley potvrdil, že dětské profily zamíří do Google TV ještě tento měsíc. Jako první se dočkají diváci z USA, ale během následujících měsíců se dostupnost této funkce rozšíří i na evropské trhy. Na této platformě dosud prakticky chyběly funkce rodičovské kontroly.
 
 
V dětském profilu budou k dispozici pouze obsah vhodný pro malé diváky. Domovská obrazovka bude obsahovat pouze zástupce aplikací, které jsou určeny pro děti. Stejně tak navrhované filmy a seriály budou pocházet pouze z bezpečných zdrojů. Rodiče mohou také s dětmi sdílet obsah z rodinné knihovny Google Play, který byl zakoupen na jiných zařízeních. Nehrozí tedy, že by dítě bez dozoru rodičů sledovalo horrory nebo jiné nevhodné pořady.
 
 
Dětské profily jsou barevnější a obsahují zábavnější animace, aby se líbily malým divákům. K dispozici je několik dětských témat (např. „Pod mořem“, „Džungle s dinosaury“ nebo „Vesmírné cestování“), které změní pozadí. Později se objeví také možnost změny avatara, tedy profilového obrázku. Neoprávněné deaktivaci dětského profilu lze zabránit pomocí číselného kódu (PIN).
 
 
V rámci dětského profilu mají rodiče také větší kontrolu nad časem, který dítě stráví u televizní obrazovky. K dispozici je možnost nastavení denního limitu sledování nebo času, kdy má ratolest jít do postele. Před dosažením limitu se nejprve objeví tři upozornění následovaná obrazovkou, která zablokuje možnost dalšího sledování televize. Rodiče mohou dětem přidat čas navíc (např. během víkendů). Dětské profily lze synchronizovat s rodičovskou kontrolou v dalších zařízeních, jsou jsou smartphony a tablety s Androidem nebo chromebooky. Ke snadné správě slouží aplikace Family Link.