Poslední aktualizace PS5 vyřešila problém s hraním na Samsung QLED TV

Poslední aktualizace PS5 vyřešila problém s hraním na Samsung QLED TV
, , aktualita
Sony do první velké aktualizace PlayStationu 5 zahrnulo také opravu chyby, kvůli které nefungovalo hraní ve 4K s HDR a 120 Hz na televizích od Samsungu. Konzole se také konečně naučila automaticky přepínat mezi SDR a HDR podle herního titulu.
K oblíbeným
reklama
Od středy lze stahovat první velkou aktualizaci PS5. Sony na svém blogu uvedlo, že obsahuje několik novinek včetně zálohování her na externí úložiště USB nebo rozšíření sociálních funkcí. Nový firmware ovšem ukrývá několik dalších vylepšení, o kterých se japonský výrobce nezmínil. Přitom mohou být pro některé hráče mnohem důležitější. První novinku ocení majitelé QLED TV od Samsungu. Aktualizace totiž vyřešila problém, kvůli kterému nebylo možné používat rozlišení 4K v kombinaci s obnovovací frekvencí 120 Hz a vysokým dynamickým rozsahem (HDR).
 
 
V praxi to vypadalo tak, že si hráč musel vybrat, zda chce použít vstup ve 4K120 bez HDR, nebo 4K60 s HDR. Problém byl zaznamenán na QLED TV s rozhraním HDMI 2.1 včetně sérií Q70T, Q80T, Q85T, Q90T, Q95T, Q900R a Q950T. Mohlo by se tedy zdát, že problém byl na straně Samsungu. To ovšem patrně nebyla pravda, protože v kombinaci s konkureční konzolí Xbox Series X/S nebyl podobný problém zaznamenán. Tuto skutečnost potvrdila nová aktualizace PS5, která chybu s černou obrazovkou odstranila. Hráči na sociálních sítích a diskuzních fórech se proto oprávněně radují, že si konečně mohou zahrát ve 4K120 s HDR.

 

Automatické přepínání PS5 mezi HDR a SDR

 
Další chvályhodná funkce PS5 v novém firmwaru, o které se Sony překvapivě nezmínilo, potěší tentokrát majitele televizorů všech značek. Konzole nové generace dosud převáděla veškerý obsah do HDR. A to i v případě, kdy nebyl připojen kompatibilní televizor nebo hra nepodporovala vysoký dynamický rozsah. Výsledkem bylo, že některé tituly vypadaly na obrazovce jinak, než zamýšleli jejich tvůrci. Pokud to tak uživatel nechtěl, musel měnit nastavení pro konkrétní tituly. Sony ovšem vyslyšelo zpětnou vazbu a přidalo nové nastavení, díky kterému PS5 konečně dohání svého předchůdce PS4.
 
Ve výchozím nastavení zůstává HDR aktivní, proto musíte přejít do Nastavení – Obrazovka a video – Video výstup – HDR, kde lze přepnout výstup. Jak ovšem uvádí web FlatpanelsHD, řešení zatím není dokonalé. Nastavení SDR/HDR totiž zůstane aktivní i po vypnutí hry a návratu na domovskou obrazovku. Stejně tak některé aplikace (např. Netflix) se nadále spouští s vynuceným HDR.
 
Zdroj: 4kfilme.de (1, 2), Flatpanelshd.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
LG údajně připravuje 97" OLED TV LG údajně připravuje 97" OLED TV
Na Internetu se objevují zprávy, že by se v příštím roce měla objevit nová OLED TV od společnosti LG Electronics. Ta by měla rozšířit dnešní nabídku čítající 48" až 83" o ještě větší variantu s 97 palci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Google uvedl Android TV 12 s UI ve 4K a přizpůsobením snímkovací frekvence Google uvedl Android TV 12 s UI ve 4K a přizpůsobením snímkovací frekvence
Google uvedl novou generaci operačního systému Android TV 12. Ta přináší několik vylepšení, jako je např. uživatelské rozhraní ve 4K, dostal podporu pro HDMI CEC 2.0 a další úpravy včetně vylepšeného soukromí.
3.12.2021, aktualita, Milan Šurkala
VVC/H.266 dle studie v 8K o 41 % úspornější než HEVC/H.265 VVC/H.266 dle studie v 8K o 41 % úspornější než HEVC/H.265
Nový kodek VVC/H.266 chce nahradit stávající HEVC/H.265 a podle poslední studie je v kompresi 8K videa až o 41 % lepší. To je patrné především pro vyšší snímkovací frekvence, které mají ostřejší obraz.
2.12.2021, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Kevin Spacey zaplatí pokutu 31 mil. USD za sexuální skandál při House of Cards Kevin Spacey zaplatí pokutu 31 mil. USD za sexuální skandál při House of Cards
Seriál House of Cards byl předčasně ukončen kvůli sexuálním skandálům hlavního protagonisty Kevina Spaceyho. Ten bude muset zaplatit pokutu 31 mil. USD za problémy, které tím způsobil produkční společnosti.
28.11.2021, aktualita, Milan Šurkala
SoC MediaTek Pentonic 2000 pro televize s 8K/120Hz a H.266 SoC MediaTek Pentonic 2000 pro televize s 8K/120Hz a H.266
Moderní 8K televize budou moci brzy využívat velmi výkonného SoC od společnosti MediaTek. Jeho nový Pentonic 2000 bude vyráběn 7nm procesem, který má zajistit i nízkou spotřebu. Nabitý bude i technologiemi jako např. podporou H.266.
28.11.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář