Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Poslední aktualizace pro LG OLED TV (2019) může rozladit Dolby Vision

21.6.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Aktuální firmware 5.10.04 přidělal vrásky na čele některých majitelům televizí LG C9 a nejspíš také dalších OLED TV z roku 2019. Po updatu totiž přestal za určitých okolností fungovat formát Dolby Vision, což se projevuje blikající obrazovkou.
LG před pár dny nadělilo uživatelům malou aktualizaci firmwaru na verzi 5.10.04. Ačkoliv měla hlavně opravovat chyby, v některých případech naopak jednu chybu přidala. Problém zaznamenali hlavně majitelé OLED TV z řady C9, ale mohl by se týkat také řady B9, případně také dalších OLED TV z roku 2019. Po instalaci nejnovějšího firmwaru přestalo na některých televizorech fungovat přehrávání ve formátu vysokého dynamického rozsahu Dolby Vision. Zdá se, že se problém týká hlavně uživatelů streamovacích zařízení jako Nvidia Shield TV Pro nebo Apple TV 4K, stejně jako AV receiverů (např. Denon a Marantz). Pokud se jedná o obsah v Dolby Vision přehrávaný přímo na televizi, neměla by se chyba objevit.
 
 
Nejčastěji je problém popisován jako blikání obrazovky. Jediným spolehlivým řešením je deaktivovat Dolby Vision do doby, než přijde oficiální oprava. Pokud váš televizor zatím nebyl aktualizován na firmware 5.10.04, můžete pro jistotu zakázat automatické aktualizace. Stížností na nefunkční Dolby Vision po posledním updatu najdete nespočet na Redditu, komunitním fóru LG i na dalších zdrojích. Problém potvrdil také německý bloger Cashys, který měl po ruce dotčený hardware a mohl tak chybu napodobit. LG zatím nevydalo žádné prohlášení týkající se vadného firmwaru. Ani odpovědi jednotlivých regionálních zastoupení dotčeným zákazníkům nejsou příliš uspokojivé.
Prozatím tedy není jasné, zda LG pozastavilo distribuci vadné aktualizace a zda pracuje na nápravě. Můžeme ovšem předpokládat, že v blízké době vyjde další firmware pro dotčené televizory. Firmware 5.10.04 je dostupný pro mnoho chytrých televizí LG na platformě webOS (převažují LCD TV), ale chybu způsobuje pouze na zlomku z nich. V seznamu změn se dočteme pouze o „malých opravách chyb“. Kromě nich přináší také hlasové ovládání Who. Where. What? pro uživatele z Velké Británie. Aktualizovali jste v uplynulých týdnech svou LG OLED TV na uvedený firmware? A setkali jste se s nějakými problémy?