Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Příjemné překvapení. LG aktualizuje prohlížeč i ve starších televizích s webOS

29.5.2021, Jáchym Šlik, aktualita
LG překvapuje uživatele svých televizorů aktualizací pro vestavěný internetový prohlížeč. Hlavním cílem je nahradit zastaralé jádro, které je důvodem nefunkčnosti některých webů. Update se týká modelů s webOS od roku 2018.
LG vydává každoročně novou generaci operačního systému webOS, který používá ve svých televizorech. A každá další generace přichází také s novou verzí vestavěného webového prohlížeče, které je postaveno na jádru Chromium  Stejné jádro používají např. prohlížeče Google Chrome nebo Microsoft Edge, které známé z našich počítačů a mobilních telefonů. Jenže zatímco na počítačích nebo mobilech získávají prohlížeče aktualizace nejpozději každých pár týdnů, v případě televizorů od LG zůstává v operačním systému původní verze. Uživatelé tak přicházejí o novější jádro Chromium, které vylepšuje stabilitu, rychlost, zabezpečení nebo kompatibilitu s weby.
 
 
Smart TV není zařízení, které by bylo ideální k dlouhému surfování na webu. Pokud už je ale televizor touto funkcí vybaven, měla by fungovat správně. LG si naštěstí začalo uvědomovat, že zastaralý internetový prohlížeč může být problém. A proto si přichystalo aktualizaci pro webOS, která řeší právě prohlížeč. Uživatelé si totiž začali stěžovat, že některé weby se v předinstalovaném prohlížeči na televizích LG přestaly zobrazovat správně, případně se vůbec nenačtou. Na vině by mělo být právě starší jádro Chromium, které obsahuje zastaralý modul JavaScript nekompatibilní se současnými standardy.
 
Jihokorejci ovšem nezůstaly pouze u změn na pozadí a přidali do svého webového prohlížeče i pár dalších zajímavých funkcí. Uživatelé tak mohou aktivovat vestavěné blokování nadbytečných reklam nebo ochranu před phishingovými weby, které se snaží vylákat např. přihlašovací údaje. Pomocí funkce „Half View“ lze jednu polovinu obrazovky používat k prohlížení webu a druhou polovinu ke sledování televizních pořadů. LG začalo aktualizaci distribuovat tento měsíc. Přednost mají televizory s webOS 5.0 a následovat budou modely s verzemi 4.5 a 4.0. Update tedy zahrnuje televize od roku 2018.
 
Doufejme, že se nejedná o jednorázovou akci, ale aktualizaci webového prohlížeče v LG TV se teď stanou pravidelnou záležitostí.