Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Philips TV zase streamují až ve Full HD, ale 4K stále nefunguje

18.11.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Nedávný problém s kvalitou streamovaného videa, který postihl vybrané televizory Philips, byl částečně vyřešen. Nyní lze znovu sledovat obsah v rozlišení 720p nebo 1080p. Na podporu 4K si ovšem uživatelé ještě počkají, pokud se vůbec dočkají.
Společnost TP Vision, která vyrábí televizory Philips pro evropský trh, musí v posledních týdnech řešit problém týkající se kvality streamovaného videa. Majitelé některých LCD TV a OLED TV z let 2017 až 2018 si totiž stěžovali, že obsah v aplikacích jako Netflix, Disney+ nebo Amazon Prime Video lze přehrávat pouze ve standardním rozlišení (SD), tedy 480p či 560p. Videa ve vyšší kvalitě, jako je 720p, 1080p nebo 4K nefungovaly. Problém byl zaznamenán na televizorech s platformou Android TV, které používají procesor MediaTek MT5891. Konkrétně se jedná především o LCD TV, a to 55PUS7303, 65PUS7803, 55PUS8303, 75PUS8303, 49PUS8503, 55PUS8602 či 55POS9002. Problémy zaznamenali také majitelé minimálně dvou modelů OLED TV: 65OLED803 a 55OLED903.
 
 
Důvodem běla být zranitelnost zmiňovaného procesoru od MediaTeku, kvůli které by mohlo dojít k obejití ochrany DRM. Proto došlo ke snížení kvality streamu, ale z důvodu chyby do SD. Společnost TP Vision chybu, která se měla objevit již koncem října, odstranila až po medializaci minulý týden. Snížení kvality streamu tedy zůstává, i když nyní jen do HD nebo Full HD. Nefunkční zůstává obsah v rozlišení 4K – k odstranění problému, který se týká certifikátu společnosti Widevine, totiž nebude stačit změna nastavení serveru. Výrobce nyní musí vydat aktualizaci firmwaru. Jak ovšem poznamenal vedoucí produktu Diederick Houtman z TP Vision, k jejímu vydání pro všechny uživatele může dojít až za několik měsíců.
 
Distribuci nového firmwaru totiž předchází měsíce testování. Proto bude nejspíš update nejprve dostupný na oficiálních stránkách Philips jako volitelný. Tak si jej budou moci stáhnout pouze majitelé televizorů, kterých se snížená kvalita streamu nějak dotýká. Firmware distribuovaný bez dostatečného otestování všem uživatelům by totiž mohl přinést více problémů než užitku. Aktuálně postižené televizory používají firmware PH7M_EU_5596. Verze operačního systému Android TV nemá na tento problém žádný vliv.