Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic ukázal levnější OLED TV pro letošní rok: HZ1500 a HZ1000

19.2.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Dvě levnější řady OLED TV pro rok 2020 si vypůjčily některé funkce jako Dolby Vision IQ a Filmmaker Mode od vlajkové lodě HZ2000. Limitující pro některé zákazníky by mohla být absence HDMI 2.1.
Na lednovém veletrhu CES 2020 představil Panasonic svou vlajkovou OLED TV pro rok 2020 – model HZ2000. Nyní japonský výrobce rozšířil své portfolio o další dvě řady televizorů s tímto typem displejem. HZ1500 a HZ1000 nabízejí spoustu funkcí a vychytávek převzaté z vlajkové lodi, ale jejich ceny by měly být o něco příznivější – i když konkrétní částky zatím nemáme k dispozici u žádného z letošních modelů.

 

Holywoodský obraz v obýváku


Obě řady budou dostupné ve variantách s 55" a 65" displejem, samozřejmostí je rozlišení 4K. na rozdíl od HZ2000 ovšem Panasonic ušetřil a nebude používat své upravené panely s vyšším maximálním jasem. I přesto by měla být kvalita obrazu na velmi vysoké úrovní, a to díky obrazovému procesoru HCX Pro Intelligent, technologii Dolby Vision IQ nebo režimu, který výrobce označuje jako Filmmaker Mode.
 
 
A začněme od konce. Filmmaker Mode není další režim, který by se snažil obraz maximálně vylepšit, ale naopak se snaží vrátit k originálu. Respektuje proto snímkovou frekvenci, poměr stran, barvu a kontrast obsahu, zároveň dojde k vypnutí některých vychytávek jako redukce šumu a ostření obrazu. Na vývoji tohoto režimu, který lze aktivovat jediným stisknutím tlačítka na dálkovém ovladači, spolupracovala zvučná jména z řad holywoodských filmařů jako Christopher Nolan, Martin Scorsese, Patty Jenkins, Ryan Coogler a Paul Thomas Anderson.
 
Dolby Vision IQ rozšiřuje stávající formátu Dolby Vision o novou vrstvu. Kromě dynamických metadat totiž k vylepšení obrazu využívá data ze senzoru snímajícího okolí. Jas i barevné tóny proto může přizpůsobit světelnému prostředí v místnosti. Pokud daný obsah není ve formátu Dolby Vision, umí televizor dosáhnout podobného vylepšení díky systému Intelligent Sensing, který funguje při aktivním režimu Filmmaker Mode. Dodejme, že kromě Dolby Vision podporují televizory také plejádu dalších formátů vysokého dynamického rozsahu: HDR10, HDR10 +, HLG, Dolby Vision a HLG Photo.
 
 
Ani nejvyšší modely HZ2000 nepodporují HDMI 2.1, proto nepřekvapí, že tento standard chybí také u nižších řad. Televizory se tak musí spokojit s některými rozšířenými funkcemi na konektoru HDMI 2.0, jako je ALLM (automatický režim s nízkou latencí) a eARC (vylepšený zpětný zvukový kanál). Dnes představené OLED TV využívají design s otočnými stojany a nové uživatelské rozhraní My Home Screen 5.0. Jednou z jeho novinek jsou ikony s náhledy obsahu, což je zatím podporováno u aplikací YouTube a Netflix. Lepší kvalitu zvuku zajistí modely HZ1500, které podporují systém 360° Soundscape s 80W reproduktory směřujícími směrem nahoru a podporou Dolby Atmos.
 
Informace o ceně ani dostupnosti zatím neznáme.