Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic vrací na trh UHD Blu-ray přehrávač UB9000. Nabídne nový DAC převodník

18.6.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Panasonic sice v roce 2021 neplánoval představit žádný nový UHD Blu-ray přehrávač, ale přesto si přichystal alespoň jednu menší inovaci. Jedná se o upgradovaný model UB9000 mk2, která přijde s kvalitnějším zvukem.
Už před pár měsíci, když byly představeny nové televizory, Panasonic avizoval, že letos nepředstaví nový Ultra HD Blu-ray přehrávač. To ovšem neznamená, že by tento typ zařízení plánoval vyřadit ze své nabídky. Japonský výrobce s ním stále počítá a letos dokonce představil alespoň menší novinku. Došlo totiž k upgradu stávajícího modelu UB9000, který je na trhu už pár let. Nyní se ovšem vrátí pod označením UB9000 mk2, které neznamená žádné revoluční změny, ale spíše drobnou evoluci. I přesto, že výrobce nemusel vyvíjet zařízení od píky, ale pouze vyměnil jediný komponent, nakonec došlo ke zpoždění. Původně bylo plánováno přinést „novinku“ na trh v květnu, ale nakonec dojde k zahájení prodeje až během léta.

 
Jedinou změnou, kterou přináší UB9000 mk2 proti předchozí variantě, je nový DAC převodník sloužící k převodu digitálního signálu na analogový. Zatímco dříve přehrávač používal převodník od společnosti AKM (Asahi Kasei Microdevices), nově obsahuje převodník dodávaný konkurenční firmou ESS Technology. Panasonic byl k tomuto kroku přinucen okolnostmi. Kvůli ničivému požáru továrny AKM totiž musejí hledat nového dodavatele i hledat i ostatní výrobci zařízení. Výroba by sice měla být obnovena během několika měsíců, ale výrobci zařízení si většinou nemohou dovolit čekat tak dlouho.
 
Měli bychom vlastně model UB9000 mk2 považovat za upgrade? Panasonic nehovoří o žádném znatelném zlepšení výkonu, což ostatně potvrdil i první dostupný test. Robert Zohn z obchodu Value Electronics uvedl, že změna při přehrávání CD je opravdu jen velmi těžko zachytitelná. Mělo by ovšem dojít k drobnému zlepšení v oblasti poměru signálu a šumu. Pokud tedy doma máte funkční přehrávač UB9000, nemá vůbec smysl uvažovat o pořízení nástupce. Pro nové zákazníky to ovšem znamená velmi dobrou zprávu. Vlajkový UHD Blu-ray player od Panasonicu by měl být opět široce dostupný v obchodech. Předchozí varianta stála okolo 28 000 Kč, cena nové varianty by měla být velmi podobná.
 


reklama
reklama