Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic a Sony chtějí mainstreamové 8K do příští Olympiády v roce 2020

27.8.2016, Milan Šurkala, aktualita
Společnosti Panasonic a Sony mají hodně smělé plány. Zatímco 4K se teprve začíná rozšiřovat, do příští letní Olympiády v Tokiu roce 2020 chtějí, aby bylo standardem ještě vyšší rozlišení 8K.
Rozlišení 4K se ještě pořádně ani neohřálo a teprve pomalu začíná vstupovat z high-endu do mainstreamu, Panasonic a Sony už nyní míří k rozlišení 8K. Zatím existuje pouze jedna 8K 85" televize od společnosti Sharp a obsah v takovém rozlišení takřka neexistuje vůbec, nicméně výše zmíněné firmy už dohodly spolupráci s japonskou společností NHK a chtějí, aby 8K rozlišení bylo mainstreamem do příští letní Olympiády, která se koná v roce 2020 v Tokiu.


Panasonic logo


Základním problémem je vyvinutí systémů komprese obrazu a jeho streamování, stejně jako hardwaru, který bude zvládat zpracovat a zobrazit tak obrovské množství dat. Otázkou je také hardware, který bude zvládat 8K videosekvence pořizovat (kamery). Je jasné, že zatímco v Japonsku patrně s těmito technologiemi nebude problém, zde se 8K rozlišení ve velkém jen tak nedočkáme.


Sony logo


Zdroj: techradar.com, techspot.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.