Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

OLED televizory budou levnější než LCD

26.9.2014, Pavel Zubatý, aktualita
Jihokorejská značka LG tvrdí, že jejich OLED televizory budou v blízké budoucnosti levnější než LCD. Tomuto odvážnému tvrzení nahrává zlevňování WOLED panelů během posledního roku. Jejich výnosy již podle LG přesáhly hranici 80 %.
Při svém uvedení stály OLED televizory LG více než 15 tisíc amerických dolarů (dnes by to bylo 325200 korun). Dnes to není ani 3 tisíce dolarů (v přepočtu 65040 korun). Možná si říkáte, že důvodem bude nízká poptávka. Výrobce ale tvrdí něco úplně jiného. Cenová lavina je podle něj důsledkem drastického zlepšování výkonnosti výroby těchto přístrojů. Při spuštění výroby se výnosy z výrobního faktoru pohybovaly mezi 20 % až 30 %. Takže pouze 20 % až 30 % všech OLED televizorů LG bylo možné prodat zákazníkům. Aktuálně se však toto číslo pohybuje nad úctyhodnou hodnotou 80 %. Proto je možné tyto televizory prodávat za méně než 3 tisíce dolarů.

Překročí-li však výnosy hranici 95 %, tak se OLED televizory stanou produkčně levnějšími než LCD televizory srovnatelných rozměrů. Jihokorejský gigant je v tomto ohledu optimistou. Věří, že za tři roky se obraty prodejů OLED TV a LCD TV vyrovnají. Nejspíš jste již postřehli, že LG používá jinou strukturu OLED panelů než Samsung. Panely LG využívají bílých OLED subpixelů s barevnými filtry (proto se tato technologie označuje jako WOLED). V případě RGB OLED panelů Samsung je každý pixel rovnou tvořen červenou, zelenou a modrou organickou diodou. Zástupce LG na IFA 2014 prozradil, že i společnost LG experimentovala s RGB OLED panely. Dosahovaly však výtěžnosti pouhých 10 procent. To má být méně, než v případě panelů Samsung (byť oficiální čísla Samsung nezveřejnil).

Ještě koncem tohoto roku budou spuštěny nová ultramoderní továrna LG. Budou na nich vznikat ještě větší a levnější OLED displeje. Výrobní linky jsou zatím v testovací fázi, díky čemuž pozvolna rozbíhá výrobu prvních kusů 4K OLED televizorů. Nepotrvá dlouho a tato OLED továrna přejde na plný výkon. Její produkční kapacita přitom bude navyšována ve fázích. Nebude vyrábět jen panely pro LG. Jedním z klíčových pilířů strategie LG je prodej OLED panelů dalších výrobcům televizorů. Zatím se jedná o čínské výrobce, ale podle různých zvěstí měly zájem projevit též Sony a Panasonic. Nová 55“ OLED TV LG je na americkém trhu v prodeji za 3500 dolarů (v přepočtu 75880 korun). Nové 4K OLED televizory budou v prodeji na amerických a evropských trzích ještě v průběhu října.

Zdroj: FlatpanelsHD