Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG uvádí na trh první 4K OLED televize

31.8.2014, Pavel Zubatý, aktualita
Jihokorejský gigant LG uvádí slibované OLED televize s ultra-vysokým rozlišením 4K. Pro výrobce je to důležitý milník. Dva nové přístroje s úhlopříčkou 65 a 77 palců označil za budoucnost televizní techniky.
Když v lednu probíhal v Las Vegas veletrh CES, tak jednou z hlavních atrakcí byly chystané OLED televizory s ultra-vysokým rozlišením. Nyní je LG konečně uvádí na trh, i když zatím jen v Jižní Korei a za příslušně vysoký peníz. Evropa a Severní Amerika má následovat v průběhu října. Nejdřív to bude jen 65“ model, ale ještě v průběhu letošního roku jej má následovat 77“ verze. Nabídnou zahnutou obrazovku i novou platformu webOS s řadou aplikací. Cena většího LG 77EG9700 byla stanovena na 19 999 € (v přepočtu 554 472 Kč). V případě 65EC9700 jde o 5 999 € (v přepočtu 166 322 Kč).

V porovnání s LCD jde o cenu víc než dvojnásobnou. Příkladem na českém trhu je 65“ televizor LG 65LA970V, který lze pořídit za 65 000 Kč. Cena menších přístrojů začíná na 20 000 Kč. Jenže cena je snad jediná velká výhoda staré technologie. OLED sestavy mají typicky hlubší barevné rozpětí, ostřejší obrazovou kvalitu i tenčí panely než LCD. Letitým problémem však byla vysoká chybovost při výrobě, která bránila většímu rozšíření organických diod.

LG však věří, že jejich úsilí přinese snížení cen OLED obrazovek a během pár let tím pošle LCD do důchodu. Tato agresivní strategie jej odlišuje od konkurenčního výrobce Samsung, kterému se nepodařilo překonat výrobní potíže. Jeho poslední počin v tomto segmentu bylo loňské uvedení 55“ OLED televize se zahnutou obrazovkou. Od té doby se Samsung zaměřil na menší obrazovky pro mobily a tablety.

Zdroj: FlatpanelsHD, Mashable