www.tvfreak.cz
>
>

Nový rekord? Trollové mohou změnit přístup studií k digitální premiéře

Nový rekord? Trollové mohou změnit přístup studií k digitální premiéře
, , aktualita
Kvůli koronavirové krizi vstoupil nový animák Trollové: Světové turné rovnou do digitální distribuce. A podle dostupných informací měl film trhat rekordy. Dočkáme se toho, že by Universal i jiná studia změnily přístup k online distribuci?
K oblíbeným
reklama
Pandemie onemocnění COVID-19 samozřejmě uzavřela nebo omezila provoz značné části kin po celém světě, nevyjímaje USA. Většina distributorů proto přistoupila k odložení premiér filmů, v případě již vysílaných snímků potom mohla některá studia urychlit nasazení do digitální distribuce. V některých případech ovšem došlo k unikátní situaci, kdy proběhla premiéra filmu v kině a na internetu ve stejný den. To je případ dlouho očekávaného vysokorozpočtového animáku Trollové: Světové turné (Trolls World Tour), který se 10. dubna objevil v omezené distribuci v amerických kinech, ale zároveň také v oblíbených online službách pro stahování a půjčování filmů.
 
 
Společnost Universal uvedla, že premiéru filmu od svého animačního studia DreamWorks již nemohla zdržet. Důvodem byla masivní kampaň před plánovaným uvedením do kin, která zahrnuje také smlouvy s výrobci hraček a dalších produktů – pro dětské a rodinné filmy často významná část příjmů. A jak experiment s online premiérou dopadl? Zdá se, že Universal si nemůže stěžovat. Ačkoliv zatím nebyla zveřejněna žádná konkrétní čísla, podle hollywoodského studia druhý díl Trollů zaznamenal rekordní víkend po premiéře mezi digitálně distribuovanými tituly. Příjmy nového animáku měly být desetkrát vyšší než u dosavadního rekordmana od studia Universal – Jurský svět: Zánik říše (Jurassic World: Fallen Kingdom) z roku 2018 zaznamenal podle odhadů příjmy 2 až 3 miliony dolarů v den digitální premiéry.
 
Není jasné, zda se vůbec studio pochlubí konkrétními čísly, neboť na rozdíl od distribuce v kinech neexistují pro online kanály žádné oficiální statistiky. Animák Trollové: Světové turné se ovšem dostal na první místo ve všech hlavních službách VOD (video na požádání), jako jsou Amazon, Apple TV (iTunes), Google Play, FandangoNow či Vudu. A to i přesto, že cena zápůjčky filmu na 48 hodin stojí 20 dolarů, tedy asi 500 Kč bez DPH. Film jen digitálně distribuován jen v USA a dalších vybraných regionech, třeba v ČR se stále počítá s premiérou v kině, která je nyní naplánována na srpen 2020.
 
Otázkou zůstává, zda se jedná o výjimečnou situaci, nebo by současná koronavirová krize mohla změnit přístup studií a distributorů k filmovým premiérám. Dlouhé roky totiž platí, že kina mají tříměsíční exkluzivitu a až po uplynutí této lhůty se snímek může objevit v jiných typech distribuce.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vánoční nadílka od Skylinku: 8 volně vysílaných programů včetně novinek Vánoční nadílka od Skylinku: 8 volně vysílaných programů včetně novinek
Skylink tento měsíc rozhodně nešetřil bonusy pro diváky a volně zpřístupnil hned osm kanály různých žánrů – od pohádek přes dokumenty až po hudbu. Úplnou novinkou v nabídce je program Canal+ Domo.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
miniLED se blíží. Samsung a LG si registrují další ochranné známky miniLED se blíží. Samsung a LG si registrují další ochranné známky
„Novinkou“ příštího roku by se měly stát miniLED TV, které představí oba korejští výrobci. Samsung požádal o registraci známky „Quantum Mini LED“, LG by si dokonce rádo zaregistrovalo celou abecedu od „ALED“ po „ZLED“.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
HBO GO v prosinci 2020: nejlepší nové filmy a seriály HBO GO v prosinci 2020: nejlepší nové filmy a seriály
HBO GO v prosinci nadělí předplatitelům všech 26 bondovek, Jokera i Ježka Sonica. Nabídka nových seriálů je tentokrát slabší. K nejočekávanější novince patří seriálová adaptace filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix v prosinci 2020: nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v prosinci 2020: nové seriály a filmy z originální produkce
Vánoce jsou za rohem a Netflix do své nabídky přidává spoustu svátečních novinek. Kromě toho pokračuje čtvrtou částí seriál Sabrinina děsivá dobrodružství a nechybí ani filmová novinka s Georgem Clooneym.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik4 komentáře
Britský sekretář chce, aby Netflix označil seriál The Crown jako fikci Britský sekretář chce, aby Netflix označil seriál The Crown jako fikci
Velmi úspěšný seriál The Crown (Koruna) od Netflixu z prostředí britské královské rodiny se nesetkal s velkým pochopením u britské vlády. Kulturní sekretář by chtěl, aby Netflix označil seriál jako fikci.
30.11.2020, aktualita, Milan Šurkala