Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nové Android TV zařízení od Googlu příjemně překvapí cenou

7.9.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Nabídky e-shopů odhalily, že dlouho očekávané Android TV zařízení „Sabrina“ by mělo být znatelně levnější než Chromecast Ultra. Google chce zvolenou cenou nejspíš konkurovat především Amazonu a Roku.
Od začátku jara se hovoří o novém streamovacím zařízení, které umožní používat platformu Android TV prakticky na jakémkoliv televizoru. To znamená kompaktní a snadné řešení pro případ, že máte televizor bez operačního systému, nebo se jedná o starší modely nepodporující aktuální aplikace. A nyní se potvrdilo, že překážkou ve větším rozšíření nebude ani cena. Několik zdrojů totiž naznačilo, za kolik by se připravované zařízení – zatím nejčastěji označované kódovým názvem „Sabrina“ – mělo dostat na trh.
 
 
Nejprve se produkt objevil v internetovém obchodu Home Depot, ale protože zatím nedošlo k oficiálnímu představení, došlo záhy k odstranění příslušné stránky. Jakmile se ovšem nějaká informace dostane na internet, obvykle již není cesty zpět. Prostřednictvím služby Google Cache i dat z interního systému e-shopu jsme se tedy dozvěděli, že zařízení by mohlo nést cenu 49 dolarů, v přepočtu 1 100 Kč bez DPH. Zároveň bylo potvrzeno, že budou mít zákazníci na výběr hned ze tří barevných provedení – šedé Rock Candy, modré Como Blue a růžové Summer Melon.
 
Záhy na to se „Sabrina“ objevila v několika dalších amerických obchodech. Konkrétně Walmart a Target by měli novinku nabídnout za 59 dolarů, tedy 1 300 Kč bez DPH. Můžeme tedy předpokládat, že oficiální cena se bude pohybovat někde mezi 50 a 60 dolary. To by dávalo smysl i vzhledem ke konkurenci. Roku Streaming Stick+ a Amazon Fire TV Stick se totiž aktuálně prodávají za 50 dolarů.
 
Zajímavé je také srovnání s Chromecastem, se kterým je „Sabrina“ – hlavně kvůli podobnému designu – často přirovnávána. Chromecast Ultra totiž stojí 70 dolarů, zatímco Chromecast 3. generace vyjde na 35 dolarů. V porovnání s těmito částkami tedy vychází „Sabrina“ jako bezkonkurenčně nejlepší nabídka v poměru cena/funkce. Kromě streamování obsahu z jiného zařízení totiž bude podporovat instalaci aplikací a další funkce, které uživatelé znají z jiných zařízení na platformě Android TV.
 
K oficiálnímu představení nejspíš dojde na akci Made by Google, kde budou nejspíš odhaleny také nové telefony Pixel. Podle obchodu Target by měl prodej začít 30. září.