Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Další detaily o novém „Chromecastu“ s Androidem TV: chybět nebude herní režim

16.6.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Čekání na nové streamovací zařízení od Googlu s kódovým označením Sabrina pokračuje. Tentokrát se na internet dostaly informace o použitém procesoru a paměti. Víme také o herním režimu, který by mohl být určen pro službu Google Stadia.
Již řadu měsíců se spekuluje o novém streamovacím zařízení od Googlu, které připomíná Chromecast Ultra, ale bude vybaveno plnohodnotným operačním systémem Android TV s možností instalace aplikací. Ačkoliv termín představení zůstává nejasný, prostřednictvím portálu XDA Developers se na světlo světa dostaly další detaily o tomto produktu, který nese kódové označení Sabrina a na trh by se mohl dostat pod značkou Nest. Z posledních uniklých informací vyplývá, že novinka výrobce se novinku bude snažit propagovat také jako herní platformu.
 
 
Začněme ovšem pohledem na hardware, který ani trochu nevypadá jako herní. Ve zdrojovém kódu firmwaru byla objevena zmínka o 2GB operační paměti a čipsetu Amlogic S905X2, který se objevil i v jiných zařízeních s Androidem TV, především v různých brandovaných TV boxech pro operátory IPTV. Jedná se o čip vyrobený 12nm technologií, který obsahuje čtyřjádrový procesor s jádry ARM Cortex-A53 taktovanými až na 1,8 GHz. K tomu se přidává grafický akcelerátor ARM Mali-G31 MP2. Amlogic S905X2 je schopný dekódovat 10bitová H.265 videa se 4K při 75 fps, přenášet 4K videa se 60 fps přes HDMI 2.1 nebo přehrávat videa ve vysokém dynamickém rozsahu, a to ve formátech jako HDR10, HLG a Dolby Vision. Také ovšem bude záležet na výrobci, zda využije všech možností zvoleného hardwaru.
 
Z dřívějších uniklých informací již víme, že by zařízení mělo podporovat 4K a Dolby Vision. V kódu se objevily také zmínky o funkci ALLM, která značí automatický režim nízké latence, mnohými výrobci nazývaný herní režim. Ve zkratce tato funkce zajistí snížení odezvy po spuštění hry, aniž by uživatel musel cokoliv přepínat v nastavení. I když se jedná o funkci, která přišla se standardem HDMI 2.1, implementována může být i v kombinaci s HDMI 2.0. A k čemu by mohla Sabrina používat ALLM? Patrně v kombinaci s platformou pro streamování her Google Stadia, která umožňuje hrát graficky náročné tituly i bez výkonného hardwaru. Datum představení nového „Chromecastu“ zůstává neznámé.