www.tvfreak.cz
>
>
>

Netflix snížil bitrate 4K videí o 50 %, aniž by utrpěla kvalita

Netflix snížil bitrate 4K videí o 50 %, aniž by utrpěla kvalita
, , aktualita
Nejspíš jste si toho ani nevšimli, ale datový tok při přehrávání obsahu na Netflixu v posledních týdnech výrazně klesl – údajně v průměru o polovinu. Naopak kvalita videa měla utrpět zcela minimálně. Tento „zázrak“ umožnila dynamická optimalizace.
K oblíbeným
reklama
Streamované video v současné době tvoří většinu celosvětového internetového provozu. Velký podíl na tom má také Netflix, který se chlubí více než 180 miliony předplatiteli. Není divu, že právě Netflix se snaží mezi prvními implementovat nové kodeky pro vyšší úsporu datového toku. Nedávno ovšem došlo ke skokovému snížení bitratu, aniž by si toho většina uživatelů měla šanci všimnout. Kvalita přehrávaného videa totiž v očích diváka zůstala skoro nedotčena. Tento krok se týká „prémiového“ streamu, který zahrnuje 10bitovou hloubku barev, rozlišení 4K, vysokou snímkovací frekvenci (HFR) a vysoký dynamický rozsah (HDR). Právě u videa s vyšším bitratem existuje více prostoru pro úsporu.
 
 
Netflix začal obsah ve vysoké kvalitě kódovat dynamicky v závislosti na konkrétním titulu a scéně. Jinak řečeno může algoritmus ubrat v datovém toku tam, kde lidské oko stejně nepozná rozdíl. Dříve Netflix pro obsah ve 4K rozlišením používal pevnou přenosovou rychlost odstupňovanou na 8, 10, 12 a 16 Mb/s bez ohledu na vlastnosti obsahu. Jedním ze základů tohoto algoritmu se stala vlastní metrika pro kvalitu obrazu VMAF, která je založena spíše na vnímání obrazu lidských okem než na jeho technických parametrech. Netflix v tomto ohledu není úplným nováčkem, neboť velmi podobnou techniku již nějaký čas používá pro video s 8bitovou barevnou hloubkou a nižším rozlišením.
 
 
Netflix díky novému přístupu ke zpracování 4K videa slibuje ostré textury a vysokou úroveň detailů při nižším bitratu než dříve. Konkrétně testy ukázaly průměrnou úsporu 50 % datového toku, což je vzhledem k proklamovanému zachování optické kvality naprosto famózní výsledek. Americká společnost zahájila optimalizaci svého obsahu v srpnu a údajně by mělo trvat několik měsíců, než budou tímto způsobem zpracovány všechny tituly v obsáhlém katalogu. Potom přijde na řadu podobná optimalizace pro obsah v HDR. Pokud vás zajímají technické podrobnosti o použité technologii a další grafy, najdete je na blogu Netflixu (viz odkaz níže).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Denon Home Sound Bar 550 slibuje prostorový zvuk bez dalších reproduktorů Denon Home Sound Bar 550 slibuje prostorový zvuk bez dalších reproduktorů
Denon začne prodávat prémiový soundbar, který je sice skromný svými rozměry, ale nikoliv funkcemi. Uživatelům nabídne prostorový zvuk Dolby Atmos a DTS:X, nebo konektor HDMI eARC. Nechybí kompatibilita se systémem HEOS.
18.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik
TCL oznámilo nové miniLED TV s HDMI 2.1 a Google TV TCL oznámilo nové miniLED TV s HDMI 2.1 a Google TV
Evropské nabídce televizí TCL pro rok 2021 bude vévodit 8K TV s technologií miniLED „OD Zero“. Dočkáme se ovšem i dalších modelů , které budou cenově dostupnější a některé z nich konečně nabídnou i HDMI 2.1.
17.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik
OLED TV čeká další zmenšení. Letos přijdou 42" modely OLED TV čeká další zmenšení. Letos přijdou 42" modely
Letos se na trhu objeví první 42palcové OLED TV. Dosud nejmenší úhlopříčka přitom činila 48 palců. Zároveň byly představeny první OLED TV s 83palcovými panely od LG Display. Přesto společnost odkládá konec výroby LCD.
16.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Rok 2021 na Netflixu ve znamení nových filmů. Každý týden jeden Rok 2021 na Netflixu ve znamení nových filmů. Každý týden jeden
Netflix si pro letošní rok přichystal 70 nových filmů z vlastní produkce Každý týden bude mít premiéru minimálně jedna novinka. Ve filmech si zahrají i hvězdy jako Leonardo DiCaprio, Sandra Bullock, Dwayne Johnson či Meryl Streep.
14.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Sony nasadí kodek AV1 a spustí streamovací službu Bravia Core Sony nasadí kodek AV1 a spustí streamovací službu Bravia Core
Sony se stává dalším výrobcem, který ve svých televizích bude podporovat kodek AV1. Firma také nabídne filmy na nové platformě pro streamovaná videa Bravia Core, která slibuje více než pětinásobný bitrate ve srovnání s Netflixem.
14.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik