www.tvfreak.cz
>
>
>

Netflix snížil bitrate 4K videí o 50 %, aniž by utrpěla kvalita

Netflix snížil bitrate 4K videí o 50 %, aniž by utrpěla kvalita
, , aktualita
Nejspíš jste si toho ani nevšimli, ale datový tok při přehrávání obsahu na Netflixu v posledních týdnech výrazně klesl – údajně v průměru o polovinu. Naopak kvalita videa měla utrpět zcela minimálně. Tento „zázrak“ umožnila dynamická optimalizace.
K oblíbeným
reklama
Streamované video v současné době tvoří většinu celosvětového internetového provozu. Velký podíl na tom má také Netflix, který se chlubí více než 180 miliony předplatiteli. Není divu, že právě Netflix se snaží mezi prvními implementovat nové kodeky pro vyšší úsporu datového toku. Nedávno ovšem došlo ke skokovému snížení bitratu, aniž by si toho většina uživatelů měla šanci všimnout. Kvalita přehrávaného videa totiž v očích diváka zůstala skoro nedotčena. Tento krok se týká „prémiového“ streamu, který zahrnuje 10bitovou hloubku barev, rozlišení 4K, vysokou snímkovací frekvenci (HFR) a vysoký dynamický rozsah (HDR). Právě u videa s vyšším bitratem existuje více prostoru pro úsporu.
 
 
Netflix začal obsah ve vysoké kvalitě kódovat dynamicky v závislosti na konkrétním titulu a scéně. Jinak řečeno může algoritmus ubrat v datovém toku tam, kde lidské oko stejně nepozná rozdíl. Dříve Netflix pro obsah ve 4K rozlišením používal pevnou přenosovou rychlost odstupňovanou na 8, 10, 12 a 16 Mb/s bez ohledu na vlastnosti obsahu. Jedním ze základů tohoto algoritmu se stala vlastní metrika pro kvalitu obrazu VMAF, která je založena spíše na vnímání obrazu lidských okem než na jeho technických parametrech. Netflix v tomto ohledu není úplným nováčkem, neboť velmi podobnou techniku již nějaký čas používá pro video s 8bitovou barevnou hloubkou a nižším rozlišením.
 
 
Netflix díky novému přístupu ke zpracování 4K videa slibuje ostré textury a vysokou úroveň detailů při nižším bitratu než dříve. Konkrétně testy ukázaly průměrnou úsporu 50 % datového toku, což je vzhledem k proklamovanému zachování optické kvality naprosto famózní výsledek. Americká společnost zahájila optimalizaci svého obsahu v srpnu a údajně by mělo trvat několik měsíců, než budou tímto způsobem zpracovány všechny tituly v obsáhlém katalogu. Potom přijde na řadu podobná optimalizace pro obsah v HDR. Pokud vás zajímají technické podrobnosti o použité technologii a další grafy, najdete je na blogu Netflixu (viz odkaz níže).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Evolveo Hybrid Box T2: nový DVB-T2 set-top box s Androidem Evolveo Hybrid Box T2: nový DVB-T2 set-top box s Androidem
Čekáte od set-top boxu pro DVB-T2 více, než jen příjem pozemního vysílání? Značka Evolveo uvádí novinku, která obsahuje operační systém Google Android, takže váš televizor obohatí i o chytré funkce.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
BenQ uvádí tři projektory s Android TV, dva z nich zvládnou „4K“ BenQ uvádí tři projektory s Android TV, dva z nich zvládnou „4K“
BenQ přidalo do nabídky tři novinky, které spojuje operační systém Android TV: W2700i, TK850i a TH685i. Všechny modely používají nativní rozlišení Full HD, ale dva zvládnou posunutím pixelů docílit kvality podobné 4K.
19.10.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic představil soundbar s Dolby Atmos (nejen) pro herní konzole Panasonic představil soundbar s Dolby Atmos (nejen) pro herní konzole
Sound Slayer HTB01 je nejnovější soundbar od Panasonicu, který je určen pro hráče. Nabízí tři režimy optimalizované pro hry, prostorový zvuk Dolby Atmos i DTS:X nebo přenos videa 4K HDR. Na vývoji se podíleli vývojáři her Final Fantasy.
19.10.2020, aktualita, Jáchym Šlik
tvOS 14.2 bude velká aktualizace. Přinese i novinky pro hráče tvOS 14.2 bude velká aktualizace. Přinese i novinky pro hráče
Apple připravuje další aktualizaci pro Apple TV. Třetí beta verze tvOS 14.2 rozšířila seznam novinek o bezdrátový přenos zvuku při hraní. Fungovat by měl s HomePod i dalšími kompatibilními reproduktory.
19.10.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Aplikace Apple TV míří na televize Sony s Android TV. Podporuje 4K HDR a Dolby Atmos Aplikace Apple TV míří na televize Sony s Android TV. Podporuje 4K HDR a Dolby Atmos
Aplikace Apple TV, která poskytuje i přístup k filmům a seriálům z platformy TV+, se rozšířila na chytré televizory další značky. Apple také prodloužil bezplatnou zkušební lhůtu pro TV+ až do února 2021.
17.10.2020, aktualita, Jáchym Šlik