Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Netflix snížil bitrate 4K videí o 50 %, aniž by utrpěla kvalita

20.9.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Nejspíš jste si toho ani nevšimli, ale datový tok při přehrávání obsahu na Netflixu v posledních týdnech výrazně klesl – údajně v průměru o polovinu. Naopak kvalita videa měla utrpět zcela minimálně. Tento „zázrak“ umožnila dynamická optimalizace.
Streamované video v současné době tvoří většinu celosvětového internetového provozu. Velký podíl na tom má také Netflix, který se chlubí více než 180 miliony předplatiteli. Není divu, že právě Netflix se snaží mezi prvními implementovat nové kodeky pro vyšší úsporu datového toku. Nedávno ovšem došlo ke skokovému snížení bitratu, aniž by si toho většina uživatelů měla šanci všimnout. Kvalita přehrávaného videa totiž v očích diváka zůstala skoro nedotčena. Tento krok se týká „prémiového“ streamu, který zahrnuje 10bitovou hloubku barev, rozlišení 4K, vysokou snímkovací frekvenci (HFR) a vysoký dynamický rozsah (HDR). Právě u videa s vyšším bitratem existuje více prostoru pro úsporu.
 
 
Netflix začal obsah ve vysoké kvalitě kódovat dynamicky v závislosti na konkrétním titulu a scéně. Jinak řečeno může algoritmus ubrat v datovém toku tam, kde lidské oko stejně nepozná rozdíl. Dříve Netflix pro obsah ve 4K rozlišením používal pevnou přenosovou rychlost odstupňovanou na 8, 10, 12 a 16 Mb/s bez ohledu na vlastnosti obsahu. Jedním ze základů tohoto algoritmu se stala vlastní metrika pro kvalitu obrazu VMAF, která je založena spíše na vnímání obrazu lidských okem než na jeho technických parametrech. Netflix v tomto ohledu není úplným nováčkem, neboť velmi podobnou techniku již nějaký čas používá pro video s 8bitovou barevnou hloubkou a nižším rozlišením.
 
 
Netflix díky novému přístupu ke zpracování 4K videa slibuje ostré textury a vysokou úroveň detailů při nižším bitratu než dříve. Konkrétně testy ukázaly průměrnou úsporu 50 % datového toku, což je vzhledem k proklamovanému zachování optické kvality naprosto famózní výsledek. Americká společnost zahájila optimalizaci svého obsahu v srpnu a údajně by mělo trvat několik měsíců, než budou tímto způsobem zpracovány všechny tituly v obsáhlém katalogu. Potom přijde na řadu podobná optimalizace pro obsah v HDR. Pokud vás zajímají technické podrobnosti o použité technologii a další grafy, najdete je na blogu Netflixu (viz odkaz níže).