www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Neo QLED TV od Samsungu jsou šetrné ke zraku, potvrdila certifikace „Eye Care“

Neo QLED TV od Samsungu jsou šetrné ke zraku, potvrdila certifikace „Eye Care“
, , aktualita
Letošní televize od Samsungu získaly jako první na světě certifikaci „Eye Care“ od německého institutu VDE. Podle testů by měly být Neo QLED TV i běžné QLED TV bezpečné a šetrné pro lidský zrak v mnoha ohledech.
K oblíbeným
reklama
Výrobci se při uvedení nových televizorů chlubí hlavně obrazovou kvalitu, ale Samsung se u svých letošních modelů rozhodl zaměřit i na jiný, ale neméně důležitý aspekt: vliv na lidský zrak. U televizní obrazovky někdy trávíme i řadu hodin, proto se Jihokorejci rozhodli zaměřit na to, aby byly nové televizory bezpečné a šetrné k očím diváka. Tyto televizory proto získaly jako první na světě certifikaci „Eye Care“, kterou jim udělila německá vědeckotechnická asociace Verband Deutscher Elektrotechniker (VDE).
 
 
Testem prošly Neo QLED TV (QN900, QN800, QN90/95, QN85) i „běžné“ QLED TV (Q80, Q70, Q60) z modelové řady 2021. Zkoumána byla bezpečnost k očím, šetrnost k očím, úroveň blikání obrazu, jednotnost obrazu a věrnost barev. Níže uvádíme podrobnosti o jednotlivých hodnoceních:
  • Certifikace „Safety for Eyes“ (v překladu „Bezpečnost pro oči“) je udělována výrobkům s úrovněmi vyzařování modrého světla, ultrafialových paprsků a infračervených paprsků, které spadají do skupiny „nepodléhající“ podle klasifikace emisních limitů stanovených Mezinárodní elektrotechnickou komisí (IEC).
  • Certifikace „Gentle to the eyes“ (v překladu „Šetrný k očím“) dokazuje, že míra potlačení melatoninu ze zařízení splňuje standard Mezinárodní komise pro osvětlení (CIE). Melatonin je hormon, který způsobuje nutkání ke spánku, ale potlačování jeho tvorby může mít negativní účinky na lidské zdraví.
  • Úroveň blikání podle norem stanovených Mezinárodní elektrotechnickou komisí (IEC). Ačkoliv blikání obrazu obvykle ani nepostřehneme, negativně přispívá k únavě očí.
  • Jednotnost obrazu podle norem stanovených Mezinárodní organizací pro normalizaci (ISO).
  • Věrnost barev podle standardu IDMS (Information Display Measurement Standard).
Samsung není prvním výrobcem televizí, který se rozhodl pro obdobnou certifikaci. Konkurenční společnost LG v loňském roce nechala laboratorně otestovat své televizory NanoCell (modely 65NANO90, 65NANO80), které tak získaly hodnocení „LED bez fotobiologického rizika“. To znamená, že televize vystavují zrak a pokožku diváka vůbec té nejnižší možné míře LED ozáření. OLED TV téže značky získaly potvrzení o nízké míře modrého světla a také certifikaci Eye Comfort Display od TÜV Rheinland.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
LG údajně připravuje 97" OLED TV LG údajně připravuje 97" OLED TV
Na Internetu se objevují zprávy, že by se v příštím roce měla objevit nová OLED TV od společnosti LG Electronics. Ta by měla rozšířit dnešní nabídku čítající 48" až 83" o ještě větší variantu s 97 palci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Google uvedl Android TV 12 s UI ve 4K a přizpůsobením snímkovací frekvence Google uvedl Android TV 12 s UI ve 4K a přizpůsobením snímkovací frekvence
Google uvedl novou generaci operačního systému Android TV 12. Ta přináší několik vylepšení, jako je např. uživatelské rozhraní ve 4K, dostal podporu pro HDMI CEC 2.0 a další úpravy včetně vylepšeného soukromí.
3.12.2021, aktualita, Milan Šurkala
VVC/H.266 dle studie v 8K o 41 % úspornější než HEVC/H.265 VVC/H.266 dle studie v 8K o 41 % úspornější než HEVC/H.265
Nový kodek VVC/H.266 chce nahradit stávající HEVC/H.265 a podle poslední studie je v kompresi 8K videa až o 41 % lepší. To je patrné především pro vyšší snímkovací frekvence, které mají ostřejší obraz.
2.12.2021, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Kevin Spacey zaplatí pokutu 31 mil. USD za sexuální skandál při House of Cards Kevin Spacey zaplatí pokutu 31 mil. USD za sexuální skandál při House of Cards
Seriál House of Cards byl předčasně ukončen kvůli sexuálním skandálům hlavního protagonisty Kevina Spaceyho. Ten bude muset zaplatit pokutu 31 mil. USD za problémy, které tím způsobil produkční společnosti.
28.11.2021, aktualita, Milan Šurkala
SoC MediaTek Pentonic 2000 pro televize s 8K/120Hz a H.266 SoC MediaTek Pentonic 2000 pro televize s 8K/120Hz a H.266
Moderní 8K televize budou moci brzy využívat velmi výkonného SoC od společnosti MediaTek. Jeho nový Pentonic 2000 bude vyráběn 7nm procesem, který má zajistit i nízkou spotřebu. Nabitý bude i technologiemi jako např. podporou H.266.
28.11.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář