Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Neo QLED TV od Samsungu jsou šetrné ke zraku, potvrdila certifikace „Eye Care“

15.3.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Letošní televize od Samsungu získaly jako první na světě certifikaci „Eye Care“ od německého institutu VDE. Podle testů by měly být Neo QLED TV i běžné QLED TV bezpečné a šetrné pro lidský zrak v mnoha ohledech.
Výrobci se při uvedení nových televizorů chlubí hlavně obrazovou kvalitu, ale Samsung se u svých letošních modelů rozhodl zaměřit i na jiný, ale neméně důležitý aspekt: vliv na lidský zrak. U televizní obrazovky někdy trávíme i řadu hodin, proto se Jihokorejci rozhodli zaměřit na to, aby byly nové televizory bezpečné a šetrné k očím diváka. Tyto televizory proto získaly jako první na světě certifikaci „Eye Care“, kterou jim udělila německá vědeckotechnická asociace Verband Deutscher Elektrotechniker (VDE).
 
 
Testem prošly Neo QLED TV (QN900, QN800, QN90/95, QN85) i „běžné“ QLED TV (Q80, Q70, Q60) z modelové řady 2021. Zkoumána byla bezpečnost k očím, šetrnost k očím, úroveň blikání obrazu, jednotnost obrazu a věrnost barev. Níže uvádíme podrobnosti o jednotlivých hodnoceních:
  • Certifikace „Safety for Eyes“ (v překladu „Bezpečnost pro oči“) je udělována výrobkům s úrovněmi vyzařování modrého světla, ultrafialových paprsků a infračervených paprsků, které spadají do skupiny „nepodléhající“ podle klasifikace emisních limitů stanovených Mezinárodní elektrotechnickou komisí (IEC).
  • Certifikace „Gentle to the eyes“ (v překladu „Šetrný k očím“) dokazuje, že míra potlačení melatoninu ze zařízení splňuje standard Mezinárodní komise pro osvětlení (CIE). Melatonin je hormon, který způsobuje nutkání ke spánku, ale potlačování jeho tvorby může mít negativní účinky na lidské zdraví.
  • Úroveň blikání podle norem stanovených Mezinárodní elektrotechnickou komisí (IEC). Ačkoliv blikání obrazu obvykle ani nepostřehneme, negativně přispívá k únavě očí.
  • Jednotnost obrazu podle norem stanovených Mezinárodní organizací pro normalizaci (ISO).
  • Věrnost barev podle standardu IDMS (Information Display Measurement Standard).
Samsung není prvním výrobcem televizí, který se rozhodl pro obdobnou certifikaci. Konkurenční společnost LG v loňském roce nechala laboratorně otestovat své televizory NanoCell (modely 65NANO90, 65NANO80), které tak získaly hodnocení „LED bez fotobiologického rizika“. To znamená, že televize vystavují zrak a pokožku diváka vůbec té nejnižší možné míře LED ozáření. OLED TV téže značky získaly potvrzení o nízké míře modrého světla a také certifikaci Eye Comfort Display od TÜV Rheinland.