Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nejlevnější OLED TV z řady LG A1 konečně ukázaly svůj design

19.2.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Novinkou LG pro rok 2021 je série A1, která by měla nabídnout ještě nižší ceny než modely B1. Zatímco některé základní specifikace jsme znali již dříve, první obrázky těchto televizí se objevily až nyní.
LG usiluje o to, aby se OLED TV staly cenově dostupnějšími a mohly tak lépe konkurovat LCD TV. V nedávné době ceny klesly až přibližně ke 25 000 Kč, ale pro letošní rok jihokorejský výrobce vytáhl z rukávu další trumf. Nová série A1 přinese údajně nejlevnější OLED TV na trhu, i když konkrétní ceny zatím zveřejněny nebyly. LG se o nových modelech zatím jen krátce zmínilo na lednovém digitálním veletrhu CES 2021, ale další informace nyní začínají vyplouvat na povrch. Zatím zcela neznámý zůstával design, neboť výrobce nezveřejnil žádný obrázek svých televizorů. To se změnilo tento týden, kdy se objevily první dva obrázky LG A1.
 
 
První z obrázků srovnává sérii A1 s dalšími letošními OLED TV od LG. Na druhém si již můžeme detailněji prohlédnou nejlevnější model a všimnout si základního rozdílu – použití lichoběžníkových nožiček na krajích obrazovky místo centrálního stojanu nebo jiného řešení, které LG používá v ostatních řadách OLED TV. Použití nožiček připomíná spíše některé QNED TV s podsvícením miniLED, případně televizory jiných značek. Série A1 na první pohled nemusí působit zcela prémiovým dojmem, ale nechme se překvapit dojmy z reálného setkání. Navíc design je názorem vkusu. Televizory budou dostupné ve čtyřech variantách, takže na své si přijdou zájemci o menší i větší úhlopříčky: OLED48A1 (48'', 122 cm), OLED55A1 (55'', 140 cm), OLED65A1 (65'', 165 cm) a OLED77A1 (77'', 196 cm).
 
 
A jaké další ústupky mohou očekávat zájemci o LG A1? Výrobce použije 50/60Hz panely místo 100/120Hz, které jsou standardem v ostatních OLED TV. Také chybí HDMI 2.1 a místo něj televize spoléhají na HDMI 2.0 s některými funkcemi navíc, jako jsou eARC a ALLM. Zpracování obrazu bude mít na starosti procesor Alpha 7 čtvrté generace, zatímco vyšší modely letošních OLED TV dostanou pokročilejší procesor Alpha 9 čtvrté generace. Naopak chybět nebude temná černá a vysoký kontrast, který předčí LCD TV. Potvrzena byla také podpora Dolby Vision IQ, Filmmaker Mode, AirPlay 2 nebo webOS 6.0.