Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Naštvaný investor chce Apple iTV se 4K, za 1500 $ a do dvou let

14.10.2014, Pavel Zubatý, aktualita
Multimiliardář Carl Icahn se opřel do společnosti Apple. Jakožto jeden z největších akcionářů se vyslovil proti konstantnímu rozplývání nad mystickou televizní sestavou. Místo toho chce konkrétní výsledky ve formě 4K TV s cenou 1500 $ do roku 2016.
Carl Icahn je úspěšný americký investor, který si dokáže prosadit svou. Mezi „jeho“ společnosti patří značka Apple, jejíž výkonný ředitel Tim Cook obdržel minulý týden Icahnův otevřený dopis. Ten v něm zřetelně popsal, že po společnosti očekává zvýšení úsilí, co se obývacích pokojů týče. Poznamenal, že 4K je tou správnou cestou a dodal následující: „Je sice pravda, že Apple nezveřejnil plány o své televizní sestavě a nikdy je zveřejnit nemusí. Přesto věříme, že máme dostatečně pádný důvod očekávat uvedení Ultra HD sestavy ještě před rokem 2016.“ Tím však Icahn zdaleka nekončí. Nechce, aby Apple pouze prodával 4K televize. Požaduje, aby Apple expandoval a ovládl celý segment Ultra HD televizorů.

Podle jeho výpočtů Apple může prodat 12 milionů kusů 55“ a 65“ 4K UHD televizorů jen v roce 2016 s následnými 25 miliony kusů v roce 2017. Cena takového přístroje má v obou letech činit zhruba 1500 dolarů. Jsou to hodně ambiciózní čísla za něco, co se může ukázat jako pouhá předražená hračka pro technické nadšence a zbohatlíky hýřící penězi. Proti Icahnovu optimismu stojí tvrzení agentury The Diffusion Group. Její nedávná analýza ukazuje, že 4K TV se nestane „mainstreamem“ dříve než za 5 let.

Carl Icahn přesto neztrácí víru v legendární televizor Apple iTV. Značka z Cupertina už v minulosti ukázala, jak dokáže rozhýbat výrobu. Nelze zapomínat ani na fanouškovské legie a jejich takřka posvátný zápal. Pokud už Apple začne dělat televize, tak proč ne se vším všudy a jít rovnou do Ultra HD 4K nebo též OLED. Tomu by však bránila prodejní cena 1500 dolarů. Apple se přece jen chlubí tím, že nabízí jen to nejlepší. V tomto případě tudíž exkluzivně high-endové produkty. Pořád ještě zůstává řada překážek a problémů, kterým musí společnost v současnosti čelit. V poslední době Apple trápila nízká poptávka po novém iPhone 6. Rovněž bylo potřeba oddálit prodej iWatch až do příštího roku. Výroba 37 milionů Ultra HD televizorů během tří let rovněž nebude žádná procházka růžovým sadem.

Zdroj: HDTVtest