Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

4K mainstreamem nejdřív v roce 2019

31.8.2014, Pavel Zubatý, aktualita
Výrobci elektroniky hovoří o televizorech s rozlišením 4K jako o standardu, který televizory s nižším rozlišením brzo vytlačí. S tímto však nesouhlasí agentura The Diffusion Group, podle níž bude 4K ještě několik let na okraji zájmu spotřebitelů.
Výzkumná agentura The Diffusion Group tvrdí, že „růžové předpovědi“ o brzkém uchycení 4K jsou příliš optimistické. Nejméně pět let podle nich potrvá, než se televizory s ultra-vysokým rozlišením stanou běžnou součástí obývacích pokojů. Reaguje tím na tvrzení, že se Ultra HD televize stane v blízké době průmyslovým standardem. Vzhledem k úžasnému obrazu těchto přístrojů se není čemu divit. Jenže The Diffusion Group upozorňuje na vysokou cenu 4K televizorů, nedostatek 4K obsahu i nízké povědomí zákazníků o nové technologii. Agentura přesto věří, že se 4K přístroje nakonec uchytí. Katalyzátorem bude větší rozšíření 4K obsahu kolem roku 2019. Zbytek pak bude záležet na rozšíření hardwaru schopného proudového stahování 4K multimédií.Samsung UE50HU6900 je jedním z nejlevnějších 4K televizorů na českém trhu. Zdroj: Heureka

V čele mají být společnosti jako Amazon, Apple nebo Roku, které nabídnou velkou šíři 4K Ultra HD obsahu. Tím mají podnítit zájem konzumentů. Agentura The Diffusion Group k tomu dodává, že přestože lví podíl připadne na streaming, tak kolem pětiny sledovaného 4K videa má být v r. 2017 šířeno skrz fyzická média. Mohlo by to znamenat, že nepotrvá dlouho a v obchodech budou 4K Blu-ray disky.

Poněkud negativní tvrzení opatrných analytiků jsou v kontrastu s trendem stále levnějších televizních 4K sestav. Jeden z posledních počinů bylo uvedení čínského 4K televizoru Seiki s úhlopříčkou 50 palců, kterou lze například na Britských ostrovech koupit za 599 liber (v přepočtu 20882 korun). Dalším příkladem je 50“ Samsung UE50HU6900, který lze pořídit za 27 tisíc korun. Samozřejmě nelze očekávat, že tyto levnější modely úplně všechno, co od takového televizoru lze čekat. Jednu věc však tyto méně drahé přístroje neřeší: nedostatek obsahu. Takový Netflix sice byl první větší společností, která nabídla 4K videa. Její aktuální katalog však obsahuje minimum titulů. Změnu by mohli přinést poskytovatelé satelitního vysílání. Kdy se však zapojí, zůstává ve hvězdách.

Zdroj: HDTVtest