www.tvfreak.cz
>
>
>

Na Netflix se snesla kritika kvůli zhoršení kvality videí ve 4K

Na Netflix se snesla kritika kvůli zhoršení kvality videí ve 4K
, , aktualita
Nedávné změny v kódování měly Netflixu pomoci výrazně snížit datový tok videí ve 4K, aniž by divák zaznamenal. S tím ovšem nesouhlasí předplatitelé, podle kterých lze rozeznat zhoršení kvality v některých scénách.
K oblíbeným
reklama
Netflix nedávno oznámil, že u obsahu ve rozlišení 4K přechází na tzv. dynamické kódování. Tato „magie“ by měla snížit datový tok až o polovinu, ale aniž by oko diváka zaznamenalo změny kvality k horšímu. Naopak mohlo toto kódování v určitých scénách dokonce kvalitu nepatrně vylepšit. Proklamace, že se diváci nemusí bát zhoršení obrazu, Netflix podpořil slibnými grafy a snímky z videí porovnávajícími kvalitu. I my jsme se nechali ukonejšit, že se není čeho bát, a naopak jsme nešetřili nadšením z ušetřeného datového toku. Jak se ovšem záhy ukázalo, realita může být trochu jiná…
 
 
Příklad 1: Rozdíl v kvalitě není prakticky znatelný
 
Netflix obsah převádí postupně. I proto chvíli trvalo, než si předplatitelé mohli změn všimnout. V posledních týdnech ovšem na internetu přibývá negativních reakcí, podle kterých kvalita filmů a seriálů kvůli dynamickému kódování znatelně utrpěla. Tady je ovšem nutné dodat, že ne vždy. Záleží na konkrétním titulu a především scéně. Zatímco v některých případech zůstala kvalita subjektivně nezměněna, jindy nelze zhoršení přehlédnout. Nejlépe to lze samozřejmě ilustrovat při přímém porovnání, jako to udělal jeden z uživatelů na Redditu. Zhoršení kvality můžete postřehnout díky menšímu množství detailů. Tvář herečky díky tomu vypadá více vyhlazená, jako kdyby byl snímek zpracován pomocí nějakého instagramového filtru.
 
 
Příklad 2: V plném rozlišení byl divák schopný poznat rozdíl, především na tváři herečky
 
Bitrate se v uvedených případech podařilo snížit z 16 na méně než 5,91 Mb/s, tedy o více než 60 %. To znamená velmi výraznou úsporu dat nejen pro diváka, ale především pro samotný Netflix, který tímto krokem může znatelně snížit provozní náklady. Předplatitel pochopitelně zaplatí stále stejně, tedy v případě českého trhu 319 Kč měsíčně za tarif Premium s podporou obsahu ve 4K HDR. Připomeňme, že tzv. dynamické kódování umožňuje přizpůsobit datový tok konkrétním titulům a scénám. Donedávna totiž Netflix pro 4K videa používal pevnou přensoovu rychlost 8, 10, 12 nebo 16 Mb/s. Algoritmus používala americká společnost již dříve pro videa v nižším rozlišení.
 
Zdroj: 4kfilme.de


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Britský sekretář chce, aby Netflix označil seriál The Crown jako fikci Britský sekretář chce, aby Netflix označil seriál The Crown jako fikci
Velmi úspěšný seriál The Crown (Koruna) od Netflixu z prostředí britské královské rodiny se nesetkal s velkým pochopením u britské vlády. Kulturní sekretář by chtěl, aby Netflix označil seriál jako fikci.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
První QD-OLED TV možná přinese Sony. Samsung chce panel použít v monitorech První QD-OLED TV možná přinese Sony. Samsung chce panel použít v monitorech
Ani podle posledních spekulací neplánuje Samsung použít své panely QD-OLED v televizorech. Místo toho by mohl technologii využít v PC monitorech. Zároveň bude panely QD-OLED dodávat konkurenci.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Xiaomi připravuje levný 4K laserový projektor Xiaomi připravuje levný 4K laserový projektor
Xiaomi brzy představí laserový projektor pro domácí kino, který by měl změnit trh. A to hlavně díky ceně, která bude nižší než v případě aktuálních modelů od konkurence. Co nabídne Xiaomi Mi 4K Laser Projector 150?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Trh s televizory roste, Samsung slaví rekordní tržní podíl Trh s televizory roste, Samsung slaví rekordní tržní podíl
Navzdory nepříznivým předpovědím nakonec celosvětový trh s televizory výrazně roste, patrně kvůli vyšší poptávce po domácí zábavě. A slavit může především Samsung, který z hlediska příjmů zaznamenal rekordní čtvrtletí. 
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Do Evropy míří 7 televizí Nokia s Android TV. Jaké jsou ceny? Do Evropy míří 7 televizí Nokia s Android TV. Jaké jsou ceny?
Očekávané chytré televizory s logem Nokia byly podrobně představeny. K dispozici budou v úhlopříčkách od 32 do 75 palců a většina ze sedmi modelů nabídne 4K i Dolby Vision. Prodej odstartuje do konce roku.
27.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář