Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Mrtvý formát? LG TV končí s podporou Advanced HDR

28.4.2020, Jáchym Šlik, aktualita
LG přestává ve svých televizorech podporovat formát Advanced HDR a s ním spojený režim obrazu od Technicolor. O podporu přišly modely z roku 2020, ale zákazníky to vzhledem k chybějícímu obsahu trápit nemusí.
Zdá se, že válka formátů vysokého dynamického rozsahu má prvního poraženého. Nepříliš známá technologie Advanced HDR by Technicolor se nezvládla prosadit proti konkurenci, ke které patří HDR10, Dolby Vision, HLG a nejmladší HDR10+. Nyní formát přišel také o největšího podporovatele ze strany výrobců televizorů. LG přestane nabízet kompatibilitu s Advanced HDR ve svých nových OLED TV a NanoCell TV z roku 2020. Na modelech z uplynulých let tato funkce patrně zůstane, ale nutno dodat, že příliš k užitku nikomu nebude. Na trhu totiž chybí jakýkoliv obsah využívající Advanced HDR, tento formát totiž ignorují vydavatelé UHD Blu-ray disků i provozovatelé platforem pro streamování videa.
 
 
Formát Advanced HDR by Technicolor byl představen v roce 2015, ale od počátku zůstával ve stínu jiných formátů jako Dolby Vision. Od modelové řady 2017 začala tuto funkci ve svých televizorech podporovat společnost LG. Spolu s tím nabízela také HDR10, HLG a Dolby Vision. Jednalo se přitom o poměrně logický krok, neboť nikdo před pár lety nemohl tušit, které formáty se na trhu udrží a které naopak skončí v propadlišti dějin. Advanced HDR se patrně zařadí do druhé skupiny. Kromě chybějícího obsahu totiž nyní přichází také hardwarovou podporu. Připomeňme, že ve svých televizorech pro evropský trh tento formát vysokého dynamického rozsahu používal také Philips, respektive jejich výrobce TP Vision. Ani u aktuálních modelů této značky ovšem již podporu Advanced HDR nenajdeme.
 
LG OLED TV přijdou také o režim obrazu Technicolor, který se na televizory této značky dostal spolu s Advanced HDR. Po přepnutí do tohoto režimu si měli diváci vychutnat kvalitnější obraz vyladěný přímo experty ze společnosti Technicolor, a to bez ohledu na to, zda se jednalo o obsah v SDR nebo HDR. Konkurence na trhu s formáty HDR je poměrně vysoká, takže není vyloučeno, že se v budoucnu neobjeví další odpadlík. V poměrně složité situaci se ocitl standard HDR10+, který vyvíjí Samsung a jeho partneři. Ačkoliv na palubě se nyní nachází dost výrobců televizorů, filmy v HDR10+ přestal nedávno vydávat jeden ze zakládajících členů – 20th Century Studios (Fox). V minulosti se hovořilo také o univerzálním HDR, které by mohlo vyřešit problémy s mnoha dostupnými formáty.
 
Zdroj: 4kfilme.de