Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

20th Century hází přes palubu HDR10+, dává přednost Dolby Vision

20.4.2020, Jáchym Šlik, aktualita
20th Century Studios, jeden ze zakládajících členů aliance HDR10+, po akvizici společností Disney upřednostní Dolby Vision před HDR10+. Nasvědčuje tomu počínání studia v posledních měsících.
20th Century Fox má od loňského roku nového vlastníka. Disney získalo jedno z největších filmových studií světa za více než 70 miliard dolarů a začátkem letos v lednu změnilo jeho název na 20th Century Studios. Zda se, že ke změnám dochází i v případě formátů vysokého dynamického rozsahu. Připomeňme, že 20th Century Fox byl spolu se Samsungem, Panasonicem a Amazonem jedním ze zakladatelů HDR10+ Alliance, která se podílí na vývoji a rozšíření tohoto standardu. Postupně se přidali desítky dalších společností z řad výrobců zařízení a hardwarových komponentů, vývojářů softwaru nebo poskytovatelů obsahu včetně dalšího významného hollywoodského studia – Warner Bros.
 
 
Z filmu Ad Astra (2019), kde si hlavní roli zahrál Brad Pitt
 
Zatímco Warner Bros se rozhodl kopat za obě strany a vydávat filmy, které podporují HDR10+ i konkurenční Dolby Vision, 20th Century se touto cestou nechce vydat. Ačkoliv se jedná o společnost, která stála u zrodu HDR10+, nyní jej patrně opustí a dá přednost právě Dolby Vision. Zatím nebylo nic oficiálně potvrzeno, ale nasvědčuje tomu chování studia v posledních měsících, jak uvádí portál FlatpanelsHD. Připomíná, že nový vlastník 20th Century Studios – Disney – patří k velkým podporovatelům Dolby Vision (i zvukového formátu Dolby Atmos). Krátce po akvizici opustilo firmu několik klíčových osob, které prosazovaly HDR10+ před konkurenčním standardem od Dolby.
 
Na konci loňského roku vydalo studio 20th Century Fox sci-fi thriller Ad Astra s Dolby Vision a letos následovalo několik dalších jako Špióni v převleku (Spies in Disguise), Le Mans '66 (Ford v Ferrari), Pod vodou (Underwater) nebo Volání divočiny (The Call of the Wild). Ve všech případech se jedná o digitální kopie, v případě UHD Blu-ray disků je podporováno pouze HDR10. Odchod tak velkého partnera jako 20th Century by byl pro Samsung i celý ekosystém HDR10+ velkou ránou. Na druhou stranu většina partnerů HDR10+ zároveň nabízí ve svých produktech a filmech také Dolby Vision. Oba formáty jsou označovány jako „prémiové“, neboť na rozdíl od HDR10 používají tzv. dynamická metadata.