Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

MicroLED TV do obýváku? Samsung připravuje 75" model

23.9.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Hlavní současná nevýhoda microLED TV, příliš veliká úhlopříčka pro použití v domácnostech, se snad brzy stane minulostí. Samsung podle důvěryhodných spekulací v příštím roce představí 75" microLED televizi.
Samsung začátkem letošního roku představil The Wall, svůj první modulární microLED televizor, který se nyní dostává na trh. Vzhledem k úhlopříčce 146" se ovšem vůbec nehodí pro použití v domácnostech. A stejný problém s velikostí řeší i konkurenční LG, které představilo dokonce 183" microLED TV. Samsung ovšem velmi usilovně pracuje na tom, aby bylo možné novou technologii používat v obývacích pokojích. Už na nedávném veletrhu IFA 2018 v Berlíně měl být v zákulisí ukázán prototyp 75" microLED TV, jak tvrdí jihokorejský web ETNews.com.
 
 
Připomeňme, že Samsung na svém facebookovém profilu už dříve zveřejnil fotografii ukazující microLED TV konvenčnější velikosti. Další indícií bylo ocenění „Best of Innovations: Video Displays“, které si společnost odnesla z veletrhu CES 2018 za televizor S9, světově první microLED TV pro spotřebitele. Snad kromě odborné poroty však tento model nikdo na vlastní oči neviděl a ani Samsung se jím nikde příliš nechlubil. Ocenění je ovšem dohledatelné na oficiálních webových stránkách veletrhu.
 
Podle jihokorejského zdroje bude 75" microLED TV představena v příštím roce, podrobnější termín zatím neznáme. Panel si i přes výrazné zmenšení ponechá 4K rozlišení, takže výrobce bude muset čtyřikrát zmenšit velikost pixelů. Při vývoji se údajně objevily překážky, které bude nutné ještě odstranit. Ačkoliv nový model bude svou velikostí mnohem vhodnější do domácnosti, překážkou ve větším rozšíření nejspíš zůstane vysoká cena.
 
Dodejme, že technologie microLED využívá panel z miniaturních barevných světelných diod a vyznačuje se vyšším kontrast, kvalitnějšími barvami i temnější černou než LCD. Ve srovnání s OLED zase nabízí delší životnost.