Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung odhalil The Wall, 146" microLED TV do velkého obýváku

8.1.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Na CES 2018 byl představen první spotřebitelsky orientovaný televizor využívající technologii s mikrodiodami. Vzhledem k monstrózní úhlopříčce se však zatím do mnoha obývacích pokojů nedostane.
Podle spekulací je jednou z novinek Samsungu na veletrhu CES 2018 televizor založený na technologii microLED. O tomto panelu se hovoří už delší dobu a jihokorejský výrobce dokonce nedávno představil jeho variantu určenou do kinosálů. A nyní jsme se dočkali prvního microLED televizoru, který se vyznačuje obrovskou úhlopříčkou 146 palců. Hodit se tedy bude především někomu, kdo má opravdu velký obývací pokoj, ale využití by mohl najít také v komerčním sektoru. Právě kvůli obrovským rozměrům dal Samsung novému produktu označení The Wall, v překladu stěna. MicroLED je unikátní především v tom, že se jedná o zcela novou technologii, nikoliv jen vylepšené LCD, jako tomu je v případě QLED. Obrazovka se skládá z miniaturních barevných světelných diod, na rozdíl od LCD/LED panelů tedy není potřeba podsvícení ani barevné filtry.
 
 
MicroLED má mít ve srovnání s LCD/LED panely vyšší kontrast, kvalitnější barvy i temnější černou. Tato technologie má také excelovat v oblasti světelné účinnosti, životnosti a spotřeby elektrické energie. Další výhodou jsou minimální omezení z hlediska velikosti, rozlišení či formy. Panely jsou totiž modulární, složené z jednotlivých částí, takže je možné vytvořit i monstrózní obrazovky, které v kinech nahradí projektory. 146" televizor je zatím nejmenším zařízením s microLED displejem, které nám Samsung ukázal, nezbývá tedy než doufat, že modely s běžnější úhlopříčkou budou brzy následovat. Jihokorejský výrobce prozatím neprozradil ani rozlišení nového displeje, pouze uvedl jeho maximální jas 2 000 nitů.
 
 
V tuto chvíli nemáme k dispozici podrobnosti o ceně či dostupnosti první microLED televizoru, ale můžeme očekávat, že bude nějaký čas trvat, než se dostane na trh a hlavně bude pekelně drahý. Očekává se, že microLED bude novou zbraní Samsungu proti OLED impériu LG, neboť dosavadní pokusy o vylepšování LCD panelů, jako je aktuální QLED, se příliš nedaří.