Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

MicroLED jako budoucnost televizí? V následujících letech ještě ne, tvrdí analytici

22.11.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Technologie microLED by měla přinést důležitý zlom v obrazové kvalitě televizorů. Pokud ovšem předpokládáte, že si takovou microLED TV v blízkých letech koupíte domů místo OLED nebo LCD TV, zklamou vás vyhlídky analytiků.
Před skoro 9 lety se Sony pochlubilo na veletrhu CES v Las Vegas prototypem microLED TV, která vzbudila oprávněnou pozornost mezi odbornou veřejností. Japonský výrobce ovšem tento ani podobný model nikdy neuvedl na trh. Konkurenční Samsung mezitím představil své vlastní microLED TV s úhlopříčkami od 75 do 150 palců, které by měly být určeny také pro použití v obývácích. K uvedení na trh mělo po odkladech z minulých let dojít letos, ale ani měsíc před koncem roku nejsou televizory microLED stále dostupné. V létě se objevila spekulace, že na vině jsou problémy při výrobě, a proto Samsung možní nestihne plánované uvedení na trh v roce 2020.
 
 
MicroLED TV ovšem nebudou mít zrovna na růžích ustláno ani v následujících letech, jak předpokládá analýza společnosti DSCC (Display Supply Chain Consultants). I pokud by se Samsungu povedlo uvést nové televizory na trh v roce 2021, jejich tržní podíl bude velmi nízký a naopak příjmy výrobců velmi malé. Hlavní překážkou v rozšíření microLED TV bude vysoká maloobchodní cena, kvůli které zůstane tento typ panelu vyhrazen pro prémiové televizory. Modulární televizor The Wall od Samsungu s úhlopříčkou 146 palců stojí více než 300 tisíc dolarů, v přepočtu skoro 7 milionů korun. I pokud by se cenu modelů pro domácí použití podařilo stlačit na nižší stovky tisíc korun, stále zůstanou pro většinu zákazníků nedostupné.

Očekávané příjmy z prodeje microLED TV do roku 2026
 
Analýza DSCC zároveň poukazuje na další komplikaci, která čeká výrobce microLED TV. V prémiovém segmentu se brzy stane standardem rozlišení 8K, které ještě výrazně zvýší výrobní náklady – každý pixel je totiž v případě technologie microLED tvořen vlastní světelnou diodou. Již loňská analýza společnosti IHS Markit uváděla, že microLED TV budou mít do roku 2026 pouze 0,4% tržní podíl. Kromě Samsungu se tímto typem panelu zabývají také další výrobci včetně Applu, AUO nebo Sony. Podle některých odborníků najdou displeje microLED využití spíše v zařízeních pro VR/AR nebo chytrých hodinkách než televizorech.