www.tvfreak.cz
>
>
>

MicroLED jako budoucnost televizí? V následujících letech ještě ne, tvrdí analytici

MicroLED jako budoucnost televizí? V následujících letech ještě ne, tvrdí analytici
, , aktualita
Technologie microLED by měla přinést důležitý zlom v obrazové kvalitě televizorů. Pokud ovšem předpokládáte, že si takovou microLED TV v blízkých letech koupíte domů místo OLED nebo LCD TV, zklamou vás vyhlídky analytiků.
K oblíbeným
reklama
Před skoro 9 lety se Sony pochlubilo na veletrhu CES v Las Vegas prototypem microLED TV, která vzbudila oprávněnou pozornost mezi odbornou veřejností. Japonský výrobce ovšem tento ani podobný model nikdy neuvedl na trh. Konkurenční Samsung mezitím představil své vlastní microLED TV s úhlopříčkami od 75 do 150 palců, které by měly být určeny také pro použití v obývácích. K uvedení na trh mělo po odkladech z minulých let dojít letos, ale ani měsíc před koncem roku nejsou televizory microLED stále dostupné. V létě se objevila spekulace, že na vině jsou problémy při výrobě, a proto Samsung možní nestihne plánované uvedení na trh v roce 2020.
 
 
MicroLED TV ovšem nebudou mít zrovna na růžích ustláno ani v následujících letech, jak předpokládá analýza společnosti DSCC (Display Supply Chain Consultants). I pokud by se Samsungu povedlo uvést nové televizory na trh v roce 2021, jejich tržní podíl bude velmi nízký a naopak příjmy výrobců velmi malé. Hlavní překážkou v rozšíření microLED TV bude vysoká maloobchodní cena, kvůli které zůstane tento typ panelu vyhrazen pro prémiové televizory. Modulární televizor The Wall od Samsungu s úhlopříčkou 146 palců stojí více než 300 tisíc dolarů, v přepočtu skoro 7 milionů korun. I pokud by se cenu modelů pro domácí použití podařilo stlačit na nižší stovky tisíc korun, stále zůstanou pro většinu zákazníků nedostupné.

Očekávané příjmy z prodeje microLED TV do roku 2026
 
Analýza DSCC zároveň poukazuje na další komplikaci, která čeká výrobce microLED TV. V prémiovém segmentu se brzy stane standardem rozlišení 8K, které ještě výrazně zvýší výrobní náklady – každý pixel je totiž v případě technologie microLED tvořen vlastní světelnou diodou. Již loňská analýza společnosti IHS Markit uváděla, že microLED TV budou mít do roku 2026 pouze 0,4% tržní podíl. Kromě Samsungu se tímto typem panelu zabývají také další výrobci včetně Applu, AUO nebo Sony. Podle některých odborníků najdou displeje microLED využití spíše v zařízeních pro VR/AR nebo chytrých hodinkách než televizorech.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na Android TV dorazil YouTube v 8K, ale má to háček Na Android TV dorazil YouTube v 8K, ale má to háček
Nejnovější aktualizace aplikace YouTube pro Android TV přinesla podporu videí v 8K. V tuto chvíli si ovšem novinku nejspíš neužijí žádní diváci, neboť na trhu není televizor splňující všechny požadavky.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Samsung prý odkládá konec výroby LCD panelů o 3 měsíce Samsung prý odkládá konec výroby LCD panelů o 3 měsíce
Nečekaný zájem o LCD překvapil Samsung, který letos hodlal ukončit výrobu těchto panelů. Nakonec by měla výroba v jedné z továren pokračovat až do března 2021. Zbylé vybavení rozprodává čínským výrobcům.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Onkyo se dostalo do finančních potíží, týká se to i Pioneeru Onkyo se dostalo do finančních potíží, týká se to i Pioneeru
Poslední finanční výsledky společnosti Onkyo ukazují největší ztrátu v historii. Navzdory spekulacím zatím nevyhlásila bankrot, ale údajně se ocitla v platební neschopnosti. K finančním problémům přispěla i pandemie COVID-19.
25.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Číňané bodují. BOE představilo první 55" AMQLED panel Číňané bodují. BOE představilo první 55" AMQLED panel
Čínský výrobce BOE se pochlubil světově prvním 55" AMQLED displejem s rozlišením 4K. Vychází z technologie QLED a nevyžaduje podsvícení. Jeho uvedení do televizorů ovšem může ještě pár let trvat.
25.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Hraní bez konzole. Aplikace Xbox zamíří na Smart TV Hraní bez konzole. Aplikace Xbox zamíří na Smart TV
Microsoft oznámil, že během příštího roku chce svou službu Xbox Cloud Gaming pro streamování her z cloudu přinést na chytré televizory. Hráči by tedy nepotřebovali konzoli ani počítač, stačila by TV s připojením k internetu a gamepad.
25.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře