Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG zprovoznilo 4K120 s Dolby Vision na letošních OLED TV

24.6.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Majitelé nových Xboxů, kteří 00používají LG OLED TV z roku 2021, mohou jásat. Tento týden totiž začala distribuce aktualizace, která umožňuje hraní ve 4K se 120 Hz a Dolby Vision. Později se update dostane na modely z roku 2020.
Microsoft nedávno spustil testování her v Dolby Vision na herních konzolích Xbox Series S/X. Hráči ovšem rychle narazili na jedno nepříjemné omezení, které zavinily televizory. Týkalo se to dokonce LG OLED TV, které přitom Microsoft doporučuje jako ideální parťáky k Xboxům. I přes podporu HDMI 2.1 ovšem nebyly schopny zobrazovat obsah v rozlišení 4K s obnovovací frekvencí 120 Hz a Dolby Vision. Na druhou stranu ovšem LG jako jediný výrobce potvrdil, že pracuje na řešení tohoto problému. Přichází nyní ve formě aktualizace firmwaru, která byla vydána tento týden pro OLED TV z roku 2021.
 
 
Firmware s číselným označením 3.15.27 byl vydán 23. června, ale může chvíli trvat, než se dostane na všechny modely ve všech regionech. Jako první míří aktualizace na série C1 a G1. Kromě podpory 4K120 v kombinaci s Dolby Vision přináší i několik dalších vylepšení zaměřených především na hráče. Jedná se o nová barevná nastavení pro menu Game Optimizer, nové menu Game Dashboard v dolní části obrazovky a možnost používání AMD FreeSync a Dolby Vision najednou (dosud bylo nutné ručně přepínat mezi těmito možnostmi). LG v neposlední řadě přidalo nové funkce do aplikace Gallery a pár optimalizací pro operační systém webOS 6.0. Kompletní seznam změn zatím nemáme k dispozici.
 
Do jednoho měsíce by měla být podobná aktualizace firmwaru dostupná i pro další televizory z roku 2021, ale nebylo zveřejněno, které konkrétní modely má výrobce na mysli. Zpočátku by se mělo jednat o beta verzi, která bude poskytnuta pouze uživatelům, kteří o to projeví zájem. Až po důkladném otestování bude následovat veřejné vydání. Mezitím probíhá také vývoj a testování pro vybrané modely z roku 2020. Konkrétně byl update potvrzen pro série CX a GX. K vydání nového firmwaru by mělo dojít ještě před tím, než Microsoft nabídne hraní v Dolby Vision na Xboxu všem uživatelům (zatím je dostupné jen pro Insidery). LG také uvedlo, že zkoumá možnost přinést tuto funkci také na model C9 z roku 2019.