Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG vydalo update pro loňské televize. Opravuje přenos PCM přes HDMI eARC

18.6.2020, Jáchym Šlik, aktualita
LG konečně opravilo problém, kterým od svého uvedení na trh trpěly OLED i LCD TV z roku 2019. Přes HDMI eARC nebylo možné přenášet vícekanálový zvuk PCM, což by se mělo změnit po instalaci nejnovějšího firmwaru.
LG na svých loňských modelech nabídlo funkci HDMI eARC (Enhanced Audio Return Channel), která umožňuje využít televizor jako prostředníka při přenosu zvuku např. z Blu-ray přehrávače nebo herní konzole do soundbaru. Na některé majitele ovšem po nákupu čekalo nepříjemné zklamání, když zjistili, že eARC je možné využít pouze pro bitstream, ale nikoliv zvuk v nekomprimovaném vícekanálovém standardu PCM. Jednalo se chybu na straně LG, které kompatibilitu nezahrnulo do svého firmwaru. Na opravu ovšem zákazníci museli čekat ne týdny nebo měsíce, ale celý rok. Až nedávno na televizory z roku 2019 dorazila aktualizace, která přidává podporu PCM přes HDMI eARC.
 
 
Dostupnost firmwaru hlásí podle webu FlatpanelsHD někteří majitelé dotčených televizí z Evropy a USA. Konkrétně se jedná o OLED TV z řad B9, C9, E9 a W9, stejně jako o LCD TV z řad SM90 a SM98 (SM95). Pokud vlastníte některý z modelů a zatím vám nebyla nabídnuta aktualizace, doporučujeme počkat pár dnů až týdnů, neboť nový firmware většinou bývá distribuován ve vlnách, aby výrobce minimalizoval případné problémy. Po úspěšné aktualizaci na verzi 04.80.02 nebo 04.80.03 (číselné označení se liší podle modelové řady) bude možné přenášet vícekanálový zvuk PCM v konfiguracích 5.1, 7.1 nebo Dolby Atmos přes HDMI eARC. V některých případech bude možná nutné změnit nastavení, proto zkontrolujte menu televizoru.
Z výše uvedeného případu by si měli zájemci o nový televizor vzít jedno důležité ponaučení: není eARC jako eARC. Při výběru modelu byste si neměli vystačit s tím, že televizor podporuje HDMI eARC, ale provést drobný výzkum, zda podpora zahrnuje všechny požadované formáty či standardy. V případě letošního portfolia televizorů od LG se kupříkladu objevila zpráva o absenci schopnosti dekódovat formáty od DTS, a to i přesto, že loňské modely to uměly. K nečekanému downgradu došlo také z hlediska propustnosti portů HDMI 2.1, což by mohl být problém hlavně v budoucnu.