Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG OLED TV z roku 2019 nezískají podporu AMD FreeSync

15.8.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Pokud chcete televizor LG s podporou technologie FreeSync, musíte sáhnout po některém z letošních modelů. Výrobce totiž potvrdil, že loňské televize neobdrží tuto aktualizaci firmwaru, kterou někteří majitelé vyhlíželi.
Před pár týdny vyšla aktualizace firmwaru, která přinesla technologii AMD FreeSync na letošní televizory LG, konkrétně OLED TV z řad CX a GX. Někteří majitelé loňských modelů proto věřili, že update dostane i na jejich televizory. Tuto možnost ovšem vyvrátila samotná společnost LG na dotaz novináře Johna Archera z Forbesu. Podpora FreeSync tedy na televizorech z roku 2019 nebude, a pokud by někteří zákazníci tuto funkci vyžadovali, budou muset sáhnout po některém z výše uvedených letošních modelů.
 
 
Pro většinu majitelů LG OLED TV to nejspíš nebude problém a absence FreeSync si nejspíš vůbec nevšimnou. Může to být ovšem překážka pro hráče, kteří mají počítač vybavený grafickou kartou s podporou AMD FreeSync nebo herní konzoli Xbox One X, One S nebo budoucí Series X. Připomeňme, že tato technologie eliminuje trhání obrazu při hraní her, a to díky zdokonalené komunikaci mezi počítačem/konzolí a televizorem. Adaptivní synchronizace přes FreeSync není exkluzivní funkcí pro televizory, ale objevuje se často také v počítačových monitorech.
 
Loňské televize od LG přesto podporují variabilní obnovovací frekvenci přes HDMI VRR a také konkurenční funkci Nvidia G-Sync, která funguje podobně jako AMD FreeSync, ale pochopitelně rovněž vyžaduje kompatibilní hardware. Důvod, proč aktualizace firmwaru nedorazí na OLED TV z roku 2019, jihokorejský výrobce neoznámil. Nejspíš ovšem aktualizaci nebrání žádné technické překážky, takže se patrně jedná spíš o snahu ušetřit si starosti a zvýhodnit aktuální modely před loňskými.
I přesto, že LG tímto krokem naštve některé své zákazníky, televizory této značky nadále zůstávají jednou z nejvhodnějších voleb pro hráče. Od roku 2019 většina televizí od LG nabízí čtyři porty HDMI 2.1, které kromě VRR podporují také automatický režim nízké odezvy a přenos obsahu ve 4K se 120 fps. Konkurence tyto funkce mnohdy nenasadila ani u letošních televizorů, případně je omezila pouze na vybrané modely.
 
Zdroj: Forbes.com


reklama
reklama