Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG se oficiálně připojuje k Alliance for Open Media a podpoře kodeku AV1

13.3.2022, Milan Šurkala, aktualita
LG se oficiálně připojuje k Alliance for Open Media a podpoře kodeku AV1
Alliance for Open Media (AOMedia) vyvíjí kodek AV1, který má být bezplatnou alternativou kodeku H.265, a nyní má oficiálně dalšího člena. Stává se jím společnost LG, která už AV1 nějakou dobu neoficiálně podporuje.
V roce 2015 vznikla Alliance for Open Media (AOMedia), která si dala za cíl vyvinout a podporovat bezplatný kodek AV1. Ten má být alternativou licencemi zatíženého kodeku H.265 (HEVC) a případně i novějšího H.266 (VVC). Mezi zakládajícími členy aliance nalezneme několik významných členů, např. Amazon, Apple, ARM, Google, Intel, Microsoft, Netflix, Nvidii nebo Samsung. Mezi členy, kteří standard dále podporují, patří např. Adobe, AMD, BBC, HULU, Vimeo nebo Vivo. Nově se k nim přidá i společnost LG.
 
AV1 logo
 
Její televize už podporují AV1 od roku 2020, teprve nyní se ale firma stává oficiálním členem. To by teoreticky mohlo znamenat, že by vedle již existující podpory 8K videa v AV1 na YouTube mohla snad přibýt podpora přehrávání AV1 i na Netflixu, kterou televize LG zatím nemají. Výhodou AV1 by kromě absence licenčních poplatků měla být i vyšší efektivita proti H.265 (o cca 20-40 %).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.