Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG se nevzdává se srolovatelnými OLED TV. Podívejte se na tento koncept

28.6.2021, Jáchym Šlik, aktualita
LG by v budoucnu mohlo představit Rollable OLED TV v novém designu. Patent ukazuje televizor, který se sroluje po obou stranách. Ve výsledku je po vypnutí ještě kompaktnější než současný model.
Flexibilní OLED displeje umožnily vznik srolovatelných OLED TV, které LG představilo poprvé v roce 2019. Na trh se tento inovativní televizor dostal vloni, i když mezi zákazníky o něj příliš zájem nebyl – během prvních pár měsíců se mělo na jihokorejském trhu prodat sotva deset kusů. Letos na jaře potom LG Signature Rollable OLED TV R zamířila také do Evropy, kde se prodává za 100 tisíc eur, v přepočtu skoro 2,6 milionu korun. Stěží tedy půjde o prodejní trhák. LG přesto věří, že v budoucnu by se srolovatelné televizory mohly stát běžnou součástí našich obýváků. Nedávno si patentovalo další design, který opět využívá flexibilní OLED panel.

 
Jak zjistil nizozemský web LetsGoDigital.nl, patent byl zaregistrován 4. června u Mezinárodního systému průmyslových vzorů v Haagu, který je součástí Světového úřadu duševního vlastnictví (WIPO). Zařízení bylo popsáno jednoduše jako „televizor s rolovacím displejem“. Od aktuálně prodávaného modelu se ovšem zásadně liší. LG Signature Rollable OLED TV R používá horizontální základnu, ze které se obrazovka vysune směrem nahoru. Nově patentovaný koncept místo toho používá dvě vertikálně orientované kazety, do kterých se displej naroluje. Po vypnutí má tedy televizor podlouhlý zaoblený tvar, díky kterému zabírá ještě méně místa než aktuální model.
 
 
Po „zavření“ je část displeje stále viditelná a zasahuje dokonce i do boků. Toho by výrobce mohl využít a televizor by mohl fungovat i v režimu informačního displeje, který by zobrazoval např. předpověď počasí nebo přehrával animace pro doplnění interiéru. Můžeme předpokládat také využití jako reproduktoru, přičemž viditelná část displeje by mohla zobrazovat název skladby a další informace. To jsou ostatně řešení, která jihokorejský výrobce používá i u své aktuální srolovatelné OLED TV. V tuto chvíli není jasné, zda se patentovaný design dočká realizace nebo zůstane pouze na papíře. Často totiž dochází k tomu, že výrobci své patenty nakonec nevyužijí ve finálních produktech.