Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG představuje televize QNED Mini-LED

29.12.2020, Milan Šurkala, aktualita
Ve zkratkách technologií televizních obrazovek začíná být pěkný nepořádek a máme tu druhou technologii QNED. Ta nese přídomek Mini-LED a stojí za ní společnost LG, která představuje 4K i 8K televize.
Technologie QNED bude existovat v několika variantách, které nemají mnoho společného. Jednu z nich vyvíjí společnost Samsung a jde o zkratku pro Quantum Nano Emitting Diode. V tomto případě jde o QD-OLED displeje, kde mají funkci emitorů modrého světla malé LED nanorody s vyšší životností, účinností i nižším vypalování obrazu. Své QNED vyvinula i společnost LG, v jejím případě půjde o QNED Mini-LED. Tentokrát jde tedy o LCD a nikoli o OLED technologii. Změnou je zde velikost diod pro podsvícení.
 
LG QNED Mini-LED TV
 
Místo desítek nebo stovek LED, které se běžně starají o podsvícení displejů, jich zde budou tisíce, ne-li desítky tisíc. Např. 86" varianta s 8K rozlišením má rovnou 30 tisíc takových miniaturních LED, které jsou organizovány do 2500 zón. Součástí je i technologie Nanocell (speciální povrchová úprava LED pro lepší barvy) a Quantum Dot. Celkově bude nová řada zahrnovat 10 modelů s rozlišením 4K nebo 8K. Více bychom se o novinkách měli dozvědět za pár dní na CES 2021.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama