Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG potvrdilo příchod 97" verze TV s jasnějším panelem OLED EX

15.5.2022, Milan Šurkala, aktualita
LG potvrdilo příchod 97" verze TV s jasnějším panelem OLED EX
Už víme, že LG vyvinulo nové panely OLED EX, které se díky využití deuteria mají zbavit jedné z hlavních nevýhod panelů OLED, nízkého maximálního jasu. Ten by měl být o 30 % vyšší a společnost potvrdila, že dojde i do 97" televizí.
Na úplném konci loňského roku LG oznámilo technologii OLED EX. Ta využije těžkého vodíku (deuteria), který se sice obtížně získává, ale LG našlo cestu, jak ho dostatečně efektivně extrahovat z vody. Výhodou technologie má být až o 30 % vyšší jas, který je jedním z nedostatků panelů OLED. Ty umí být velmi jasné lokálně a dosáhnout excelentního kontrastu, celoplošně ale jas mnohdy nedosahuje na hodnoty obvyklé u LCD panelů (ukázal to např. i nedávno testovaný monitor OLED od Gigabytu, kde byl jas bílé na malé ploše úplně jiný, než jas při celoplošné bílé obrazovce, kdy bílá byla spíše šedá).
 
LG OLED EX 97 palců
 
Panel OLED EX může být navíc tenčí než klasický OLED a místo 6 mm mít jen pouhé 4 mm. Tyto panely byly dosud ohlášeny pro televize do 83" úhlopříčky. Na konferenci Society for Information Display se LG nicméně nechalo slyšet, že se OLED EX (Evolution and eXperience) dostane do televizí Evo s úhlopříčkou až 93" (236 cm). Výroba novinek by měla začít v druhé polovině letošního roku.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.