Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG Display představuje OLED EX s jasem vyšším o 30 %

31.12.2021, Milan Šurkala, aktualita
LG Display uvádí novou technologii OLED EX, která má potlačit jednu z nevýhod OLED, nepříliš vysoký jas. Díky využití deuteria se má maximální jas chytrých televizí a displejů obecně zvýšit o 30 %. 
Společnost LG Display představila technologii OLED EX (Evolution a eXperience). Má jít další vývoj technologie OLED vycházející z dosavadních zkušeností, kde se má potlačit jedna z nevýhod OLED displejů, které mají proti mini LED obvykle o něco nižší jas. Zásadním vylepšením zde má být využití deuteria (těžkého vodíku) místo toho klasického. Deuterium není tak obvyklé jako protium/lehký vodík (zhruba 1 atom těžkého vodíku na 6000 atomů lehkého vodíku), LG nicméně našlo cestu, jak ho extrahovat z vody pro potřeby výroby panelů OLED.
 
LG OLED EX TV
 
Výsledkem má být jas vyšší až o 30 %. Toto se navíc kombinuje s novými algoritmy, které mají pomoci dosahovat lepší stability a efektivity diod, čímž se má zlepšit celkový výkon displeje. Na 8K displeji tak předpovídá využívání všech 33 milionů diod na základě učení se na vzorech toho, co se na televizi sleduje. Díky tomu se má algoritmicky lépe nastavovat jas a barevnost displeje. OLED EX také umožnilo snížit tloušťku rámečků televize ze 6 mm na 4 mm. 
 
LG Display dále uvádí, že když v roce 2013 začalo dodávat displeje OLED pro chytré televize, bylo prodáno 200 tisíc kusů. Na počátku roku 2020 byly kumulativní prodeje už 10 milionů a dnes jsme o necelé dva roky později už na 20 milionech. Také dodává, že zatímco trh s televizemi se letos propadl o 12 %, trh s OLED TV vzrostl o 70 %.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.