Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG plánuje vysouvací OLED TV. Levnější než srolovatelný model

26.2.2021, Jáchym Šlik, aktualita
LG přichází s dalším nápadem, jak ukrýt televizi ve chvíli, kdy není používána. Nový patent ukazuje OLED TV, kterou lze zasunout do kazety. Design navíc umožňuje v některých případech využít pouze malou část obrazovky.
Výrobci dlouhodobě usilují o to, aby byly jejich televizory – i přes zvětšující se úhlopříčky – co možná nejméně nápadné v interiéru. Ztenčují proto rámečky a zeštíhlují tloušťku samotných televizí, ale také přicházejí se zajímavými nápady. Někteří výrobci televize proměňují na umělecká díla, jiní koketují s myšlenkou průhledných obrazovek. LG přineslo na trh první srolovatelnou OLED TV, jejíž obrazovka se po vypnutí automaticky sroluje do základny. Toto řešení je ovšem technicky poměrně složité a navíc vzbuzuje obavy nad životností. Největší překážkou v rozšíření tohoto nápadu je ovšem cena, která se v přepočtu blíží hranici dvou milionů korun.
 
 
LG nejspíš pracuje na jiném konceptu, který by ovšem také umožnil skrýt obrazovku televizoru ve chvíli, kdy není potřeba. Tentokrát ovšem za výrazně dostupnější cenu, neboť odpadají náklady na flexibilní OLED panel. Nizozemský web LetsGoDigital.org objevil patent, který si divize LG Display zaregistrovala u Čínské národní správy duševního vlastnictví (CNIPA) v září 2020 a schválen byl tento týden. Stejnou žádost podala společnost o tři měsíce dříve v domovské Jižní Koreji. Součástí dokumentace jsou dvě desítky obrázků, z toho i několik barevných renderů, které naznačují možnou podobu finálního produktu.
 
 
Televizor je tvořen OLED obrazovkou a základnou, kdo které se tato obrazovka může zasunout prostřednictvím automatického pohonu. Panel se nesroluje, takže základna zabere více místa. Tento problém by ovšem mohlo vyřešit zabudování do nábytku (např. rámu postele). Obrazovku lze potom vysunout zcela nebo jen částečně. Druhé řešení se může hodit v případě sledování filmů s užším poměrem stran, kde by jinak část obrazovky stejně zabíraly černé okraje. A nebo třeba také při poslechu hudby, kdy se na televizi stejně zobrazují jen různé vizualizace. Zajímavým prvkem je také „okénko“ uvnitř základny, které lze využít třeba pro zobrazení času nebo předpovědi počasí.
 
Zatím není jasné, zda se vysouvací OLED TV nakonec dostane na trh. Zdaleka ne všechny patenty jsou totiž zrealizovány, i když tento produkt vypadá poměrně slibně. Připomeňme, že divize LG Display je pouze výrobcem panelů, který své komponenty dodává divizi LG Electronics i výrobcům třetích stran, jako jsou Panasonic, Philips nebo Sony.