Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kolik budou stát 8K TV od Sony? Odpoví americký ceník

28.4.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Sony zveřejnilo ceny, za které bude prodávat nové televizory Z9G s rozlišením 8K. Zatímco menší model se pohybuje ještě v řádech sta tisíc korun, na větší už budete potřebovat více než milion. Na americkém trhu bude prodej odstartován v červnu.
Tento týden jsme se dozvěděli české ceny Sony AG8 OLED TV. Pokud vám připadají příliš vysoké, tak se pořádně držte. Japonský výrobce totiž zveřejnil, kolik bude stát vrchol jeho letošní nabídky, za který můžeme považovat modely Sony Z9G (ZG9) s rozlišením 8K. Zatímco cena a dostupnost v Evropě zatím zůstává zahalena tajemstvím, v USA už tamní zastoupení značky vyložilo karty na stůl. Televizory se začnou prodávat v červnu 2019 a jejich cena bude startovat na 12 999 dolarech, v přepočtu 300 000 Kč bez DPH. Za tuto sumu zákazník pochopitelně získá menší model s úhlopříčkou 85" (skoro 2,2 m). Pokud by chtěl obří model o velikosti 98" (2,5 m), musel by zaplatit ještě mnohonásobně větší částku. S cenou 69 999 dolarů, tedy přes 1,6 milionu korun bez DPH, se dokonce jedná o jeden z nejdražších televizorů běžně dostupných na trhu.
 
 
Sony Z9G Master Series je první 8K TV v nabídce tohoto výrobce. Využívá obrazový procesor X1 Ultimate a technologii Backlight Master Drive, která inteligentně stmívá podsvícení části LCD obrazovky. Vzhledem k nedostatku obsahu v 8K rozlišení přijde vhod engine 8K X-Reality Pro dopočítávající chybějící pixely za účelem upscalingu videa. Čtveřice reproduktorů a jejich umístění bylo navrženo tak, aby vytvářely dojem, že zvuk přichází přímo z obrazovky, i když tomu tak (na rozdíl od Sony OLED TV) ve skutečnosti není. Nechybí podpora Dolby Vision, Dolby Atmos, režim obrazu kalibrovaný Netflixem, certifikace IMAX Enhanced nebo konektor HDMI 2.1. Budoucí aktualizace přidá podporu Airplay 2 a HomeKit od Applu, samozřejmostí je potom platforma Android TV, kterou Sony používá ve všech svých high-endových televizorech.