Kodek VP9 jde do finále

Kodek VP9 jde do finále
, , aktualita
Otázka, proč Google příliš netlačí používání Webm pro streamování videa na internetu, je možná vyřešena. Nový kodek VP9 totiž bude brzy ve finální specifikaci a měl by se záhy dostat i do prohlížeče Chrome a na Youtube.
K oblíbeným
reklama
Již 17. června má dojít ke zmrazení specifikace streamu VP9 a tak po tomto datu již nemůže dojít ke změnám v jeho struktuře, případně způsobu kódování. Sám jsem ale zvědav, jak to dopadne s kodekem VP9 ohledně licencí. Google se již před časem dohodl s MPEG LA na tom, že předchozí verze VP8 je a bude licenčně v pořádku ve vztahu k H.264, to se ale netýká nových způsobů kódování, použitých v kodeku VP9. Je na snadě, že některé mohou být v kolizi s kodekem H.265, který byl přijat ve finální specifikaci teprve nedávno. Věřme, že si to Google ohlídá.

Kodek VP9 určitě převezme štafetu kodeku VP8, vždyť v prohlížeči Chrome již existuje experimentální podpora VP9 (od verze 25), přibude i podpora zvukového kodeku Opus. Již teď se začalo debatovat o podpoře VP9 i ve Firefoxu a pokud se opravdu Google odhodlá a pustí VP9 jako primární kodek na Youtube, tak by to mohlo hodně zamíchat kartami. Nehledě na to, jaký kodek se použije pro WebRTC, tedy komunikační protokol na bázi HTML5. A pokud již jakýkoliv produkt podporuje VP8, tak podporu VP9 lze přidat velice jednoduše použitím nové verze knihovny libvpx (v experimentální větvi je podpora VP9).

Kodek VP9 by měl být odpovědí i na kritiku, že VP8 není tak efektivní jako H.264. VP9 by měl H.264 překonat, i když se neočekává, že bude tak efektivní jako H.265. Ten se ale rozhoupává pomalu a dělá si naděje hlavně ve spotřební elektronice. Tento rok tak bude zřejmě ve znamení těchto dvou kodeků.


Zdroj: Webm
reklama
Nejnovější články
LG láká na OLED TV hráče s GeForce RTX 30, ale ti si stěžují na problémy LG láká na OLED TV hráče s GeForce RTX 30, ale ti si stěžují na problémy
Hráči, kteří se rozhodli kombinovat LG OLED TV s grafickou kartou Nvidia z řady RTX 30, si stěžují na černou obrazovku nebo deformaci obrazu. Problém se týká loňských i letošních televizí, a podle LG je již na cestě oprava.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Android 11 zamíří na televize. Slibuje zrychlení a nižší latenci Android 11 zamíří na televize. Slibuje zrychlení a nižší latenci
Google oznámil Android 11 pro zařízení s Android TV. Zatím známe hlavně novinky zaměřené na vývojáře, které se odehrají pod pokličkou. Můžeme očekávat celkové zrychlení systému nebo nativní podporu režimu ALLM.
22.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely
Německé orgány informovaly, že některé LG OLED TV v Evropě jsou ohroženy stejnou chybou s přehříváním jako jihokorejské modely. Prozatím bylo nahlášeno několik televizí, převážně z roku 2017.
22.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi
Na český trh se brzy dostane tenký soundbar, který by si díky své nízké ceně mohl najít cestu do mnoha obýváků. I přes nízkou cenu obsahuje vstup HDMI ARC, Bluetooth, LCD displej nebo dokonce FM tuner.
21.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače
Česká značka Evolveo uvedla na trh své první USB zařízení, které obsahuje dva tunery pro příjem DVB-T2. Divák tak může nahrávat jiný pořad, než zrovna sleduje. Součástí balení je externí anténa pro lepší příjem.
21.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik