Kodek VP9 jde do finále

Kodek VP9 jde do finále
, , aktualita
Otázka, proč Google příliš netlačí používání Webm pro streamování videa na internetu, je možná vyřešena. Nový kodek VP9 totiž bude brzy ve finální specifikaci a měl by se záhy dostat i do prohlížeče Chrome a na Youtube.
K oblíbeným
reklama
Již 17. června má dojít ke zmrazení specifikace streamu VP9 a tak po tomto datu již nemůže dojít ke změnám v jeho struktuře, případně způsobu kódování. Sám jsem ale zvědav, jak to dopadne s kodekem VP9 ohledně licencí. Google se již před časem dohodl s MPEG LA na tom, že předchozí verze VP8 je a bude licenčně v pořádku ve vztahu k H.264, to se ale netýká nových způsobů kódování, použitých v kodeku VP9. Je na snadě, že některé mohou být v kolizi s kodekem H.265, který byl přijat ve finální specifikaci teprve nedávno. Věřme, že si to Google ohlídá.

Kodek VP9 určitě převezme štafetu kodeku VP8, vždyť v prohlížeči Chrome již existuje experimentální podpora VP9 (od verze 25), přibude i podpora zvukového kodeku Opus. Již teď se začalo debatovat o podpoře VP9 i ve Firefoxu a pokud se opravdu Google odhodlá a pustí VP9 jako primární kodek na Youtube, tak by to mohlo hodně zamíchat kartami. Nehledě na to, jaký kodek se použije pro WebRTC, tedy komunikační protokol na bázi HTML5. A pokud již jakýkoliv produkt podporuje VP8, tak podporu VP9 lze přidat velice jednoduše použitím nové verze knihovny libvpx (v experimentální větvi je podpora VP9).

Kodek VP9 by měl být odpovědí i na kritiku, že VP8 není tak efektivní jako H.264. VP9 by měl H.264 překonat, i když se neočekává, že bude tak efektivní jako H.265. Ten se ale rozhoupává pomalu a dělá si naděje hlavně ve spotřební elektronice. Tento rok tak bude zřejmě ve znamení těchto dvou kodeků.


Zdroj: Webm
reklama
Nejnovější články
Natáčení seriálu Obi-Wan odloženo na rok 2021, prý se přepisují scénáře Natáčení seriálu Obi-Wan odloženo na rok 2021, prý se přepisují scénáře
Seriál Obi-Wan čekají změny. Internetem kolují zvěsti o rozpuštění štábu a přeložení natáčení až na příští rok kvůli nevyhovujícím scénářům. Ewan McGregor nicméně problémy popírá a příprava prý není ohrožena.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
The Witcher na Netflixu přijde ve verzi anime The Witcher na Netflixu přijde ve verzi anime
Streamovací služba Netflix se chce svézt na vlně úspěchu seriálu The Witcher. Vedle druhé řady seriálu chce připravit úplně jiný formát na tyto motivy. V plánu je totiž další seriál Zaklínače ve formě anime.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Philips OLED805 a OLED855 přichází s lepší AI Philips OLED805 a OLED855 přichází s lepší AI
Philips aktualizoval nabídku svých televizí pro rok 2020 a mezi nimi jsou i nové OLED modely OLED805 a OLED855. Ty mají obrazový procesor P5, který využívá pomoci umělé inteligence  pro vylepšení obrazu.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Netflix mění počítání diváků, úspěšného Witchera sleduje 76 milionů lidí Netflix mění počítání diváků, úspěšného Witchera sleduje 76 milionů lidí
The Witcher (Zaklínač) je nejúspěšnějším seriálem Netflixu. Vysoké sledovanosti však dopomohl i jeden početní trik. Netflix totiž změnil způsob, jak bude od nynějška počítat aktivní diváky seriálů a filmů.
22.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Disney+ zamíří do Evropy dříve, než se čekalo Disney+ zamíří do Evropy dříve, než se čekalo
Disney+ je v USA poměrně úspěšnou streamovací službou. Přináší např. marvelovky nebo Star Wars, nicméně v Evropě dosud nebyla dostupná. To se ale brzy změní a objeví se tu o trochu dříve, než se čekalo.
21.1.2020, aktualita, Milan Šurkala