Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Kodek VP9 jde do finále

, , aktualita
Kodek VP9 jde do finále
Otázka, proč Google příliš netlačí používání Webm pro streamování videa na internetu, je možná vyřešena. Nový kodek VP9 totiž bude brzy ve finální specifikaci a měl by se záhy dostat i do prohlížeče Chrome a na Youtube.
Kodek VP9 jde do finále
Již 17. června má dojít ke zmrazení specifikace streamu VP9 a tak po tomto datu již nemůže dojít ke změnám v jeho struktuře, případně způsobu kódování. Sám jsem ale zvědav, jak to dopadne s kodekem VP9 ohledně licencí. Google se již před časem dohodl s MPEG LA na tom, že předchozí verze VP8 je a bude licenčně v pořádku ve vztahu k H.264, to se ale netýká nových způsobů kódování, použitých v kodeku VP9. Je na snadě, že některé mohou být v kolizi s kodekem H.265, který byl přijat ve finální specifikaci teprve nedávno. Věřme, že si to Google ohlídá.

Kodek VP9 určitě převezme štafetu kodeku VP8, vždyť v prohlížeči Chrome již existuje experimentální podpora VP9 (od verze 25), přibude i podpora zvukového kodeku Opus. Již teď se začalo debatovat o podpoře VP9 i ve Firefoxu a pokud se opravdu Google odhodlá a pustí VP9 jako primární kodek na Youtube, tak by to mohlo hodně zamíchat kartami. Nehledě na to, jaký kodek se použije pro WebRTC, tedy komunikační protokol na bázi HTML5. A pokud již jakýkoliv produkt podporuje VP8, tak podporu VP9 lze přidat velice jednoduše použitím nové verze knihovny libvpx (v experimentální větvi je podpora VP9).

Kodek VP9 by měl být odpovědí i na kritiku, že VP8 není tak efektivní jako H.264. VP9 by měl H.264 překonat, i když se neočekává, že bude tak efektivní jako H.265. Ten se ale rozhoupává pomalu a dělá si naděje hlavně ve spotřební elektronice. Tento rok tak bude zřejmě ve znamení těchto dvou kodeků.


Zdroj: Webm