Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kodek VP9 jde do finále

16.5.2013, Radek Jahoda, aktualita
Otázka, proč Google příliš netlačí používání Webm pro streamování videa na internetu, je možná vyřešena. Nový kodek VP9 totiž bude brzy ve finální specifikaci a měl by se záhy dostat i do prohlížeče Chrome a na Youtube.
Již 17. června má dojít ke zmrazení specifikace streamu VP9 a tak po tomto datu již nemůže dojít ke změnám v jeho struktuře, případně způsobu kódování. Sám jsem ale zvědav, jak to dopadne s kodekem VP9 ohledně licencí. Google se již před časem dohodl s MPEG LA na tom, že předchozí verze VP8 je a bude licenčně v pořádku ve vztahu k H.264, to se ale netýká nových způsobů kódování, použitých v kodeku VP9. Je na snadě, že některé mohou být v kolizi s kodekem H.265, který byl přijat ve finální specifikaci teprve nedávno. Věřme, že si to Google ohlídá.

Kodek VP9 určitě převezme štafetu kodeku VP8, vždyť v prohlížeči Chrome již existuje experimentální podpora VP9 (od verze 25), přibude i podpora zvukového kodeku Opus. Již teď se začalo debatovat o podpoře VP9 i ve Firefoxu a pokud se opravdu Google odhodlá a pustí VP9 jako primární kodek na Youtube, tak by to mohlo hodně zamíchat kartami. Nehledě na to, jaký kodek se použije pro WebRTC, tedy komunikační protokol na bázi HTML5. A pokud již jakýkoliv produkt podporuje VP8, tak podporu VP9 lze přidat velice jednoduše použitím nové verze knihovny libvpx (v experimentální větvi je podpora VP9).

Kodek VP9 by měl být odpovědí i na kritiku, že VP8 není tak efektivní jako H.264. VP9 by měl H.264 překonat, i když se neočekává, že bude tak efektivní jako H.265. Ten se ale rozhoupává pomalu a dělá si naděje hlavně ve spotřební elektronice. Tento rok tak bude zřejmě ve znamení těchto dvou kodeků.


Zdroj: Webm
reklama
reklama