Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Google a MPEG LA se dohodli ohledně VP8

8.3.2013, Radek Jahoda, aktualita
Google a MPEG LA, správce licencí na technologie MPEG kompresí včetně H.264, se dohodli, že Google dostane licenci na některé techniky komprese, které používá kodek VP8 a jsou v držení MPEG LA. Technologie WebM tak již nebude zatížena žádnými požadavky.
Google s MPEG LA již nějaký čas vyjednával a původně se předpokládalo, že dojde k tzv. patent pool - vyměnění různých patentů mezi oběma subjekty. Tedy MPEG LA by poskytl licenci na techniky použíté v H.264 a které jsou v držení 11 členů MPEG LA, a naopak Google by poskytl licenci na techniky použité ve VP8. Z toho nakonec sešlo a Google dostal právo používat uvedené technologie v kodeku VP8 a všech předchozích (VP7 atd.) a následujících verzích. Ovšem nedostal právo do VP9 zahrnout další patentované technologie, které jsou již např. zahrnuty v kodeku H.265.

Jak tuto dohodu číst? V prvé řadě Google může bez obavy použít WebM, který používá video kodek VP8, zvukový kodek Vorbis a kontejner Matrošku, jako standard pro distribuci videa po internetu, např. na YouTube. Stejně tak může být kodek dle dohody používán jakýmikoliv jinými subjekty, kterým Google kodek VP8 poskytne. Měl by tak najít cestu např. do video editorů, což už se ale i tak v některých případech stalo. WebM tedy může získat na popularitě, pokud by se Google rozhodl, že na WebM postaví celý YouTube. Zatím je tam ale situace roztříštěná, Google používá jak WebM, tak H.264 v MP4 kontejneru.

Přestože se dohoda zdá výhodná hlavně pro Google, tak z ní lze číst, že MPEG LA hledí do budoucna - tedy kodeku H.265, a ten je pro Google a kodek VP9 zapovězen. Google již s vývojem kodeku VP9 začal a dokonce jeho předběžná verze již je obsažena v prohlížeči Google Chrome (od verze 25). Google chce s kodekem VP9 dosáhnout větší účinnosti, než nabízí kodek H.265. Uvidíme ale, jak tato dohoda změní plány ohledně VP9. Google není žádný naivka a určitě si legálnost kodeku po právní stránce ohlídá.

Zdroj: Mpeg LA