Google a MPEG LA se dohodli ohledně VP8

Google a MPEG LA se dohodli ohledně VP8
, , aktualita
Google a MPEG LA, správce licencí na technologie MPEG kompresí včetně H.264, se dohodli, že Google dostane licenci na některé techniky komprese, které používá kodek VP8 a jsou v držení MPEG LA. Technologie WebM tak již nebude zatížena žádnými požadavky.
K oblíbeným
reklama
Google s MPEG LA již nějaký čas vyjednával a původně se předpokládalo, že dojde k tzv. patent pool - vyměnění různých patentů mezi oběma subjekty. Tedy MPEG LA by poskytl licenci na techniky použíté v H.264 a které jsou v držení 11 členů MPEG LA, a naopak Google by poskytl licenci na techniky použité ve VP8. Z toho nakonec sešlo a Google dostal právo používat uvedené technologie v kodeku VP8 a všech předchozích (VP7 atd.) a následujících verzích. Ovšem nedostal právo do VP9 zahrnout další patentované technologie, které jsou již např. zahrnuty v kodeku H.265.





Jak tuto dohodu číst? V prvé řadě Google může bez obavy použít WebM, který používá video kodek VP8, zvukový kodek Vorbis a kontejner Matrošku, jako standard pro distribuci videa po internetu, např. na YouTube. Stejně tak může být kodek dle dohody používán jakýmikoliv jinými subjekty, kterým Google kodek VP8 poskytne. Měl by tak najít cestu např. do video editorů, což už se ale i tak v některých případech stalo. WebM tedy může získat na popularitě, pokud by se Google rozhodl, že na WebM postaví celý YouTube. Zatím je tam ale situace roztříštěná, Google používá jak WebM, tak H.264 v MP4 kontejneru.

Přestože se dohoda zdá výhodná hlavně pro Google, tak z ní lze číst, že MPEG LA hledí do budoucna - tedy kodeku H.265, a ten je pro Google a kodek VP9 zapovězen. Google již s vývojem kodeku VP9 začal a dokonce jeho předběžná verze již je obsažena v prohlížeči Google Chrome (od verze 25). Google chce s kodekem VP9 dosáhnout větší účinnosti, než nabízí kodek H.265. Uvidíme ale, jak tato dohoda změní plány ohledně VP9. Google není žádný naivka a určitě si legálnost kodeku po právní stránce ohlídá.

Zdroj: Mpeg LA
reklama
Nejnovější články
LG láká na OLED TV hráče s GeForce RTX 30, ale ti si stěžují na problémy LG láká na OLED TV hráče s GeForce RTX 30, ale ti si stěžují na problémy
Hráči, kteří se rozhodli kombinovat LG OLED TV s grafickou kartou Nvidia z řady RTX 30, si stěžují na černou obrazovku nebo deformaci obrazu. Problém se týká loňských i letošních televizí, a podle LG je již na cestě oprava.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Android 11 zamíří na televize. Slibuje zrychlení a nižší latenci Android 11 zamíří na televize. Slibuje zrychlení a nižší latenci
Google oznámil Android 11 pro zařízení s Android TV. Zatím známe hlavně novinky zaměřené na vývojáře, které se odehrají pod pokličkou. Můžeme očekávat celkové zrychlení systému nebo nativní podporu režimu ALLM.
22.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely
Německé orgány informovaly, že některé LG OLED TV v Evropě jsou ohroženy stejnou chybou s přehříváním jako jihokorejské modely. Prozatím bylo nahlášeno několik televizí, převážně z roku 2017.
22.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi
Na český trh se brzy dostane tenký soundbar, který by si díky své nízké ceně mohl najít cestu do mnoha obýváků. I přes nízkou cenu obsahuje vstup HDMI ARC, Bluetooth, LCD displej nebo dokonce FM tuner.
21.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače
Česká značka Evolveo uvedla na trh své první USB zařízení, které obsahuje dva tunery pro příjem DVB-T2. Divák tak může nahrávat jiný pořad, než zrovna sleduje. Součástí balení je externí anténa pro lepší příjem.
21.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik