Google a MPEG LA se dohodli ohledně VP8

Google a MPEG LA se dohodli ohledně VP8
, , aktualita
Google a MPEG LA, správce licencí na technologie MPEG kompresí včetně H.264, se dohodli, že Google dostane licenci na některé techniky komprese, které používá kodek VP8 a jsou v držení MPEG LA. Technologie WebM tak již nebude zatížena žádnými požadavky.
K oblíbeným
reklama
Google s MPEG LA již nějaký čas vyjednával a původně se předpokládalo, že dojde k tzv. patent pool - vyměnění různých patentů mezi oběma subjekty. Tedy MPEG LA by poskytl licenci na techniky použíté v H.264 a které jsou v držení 11 členů MPEG LA, a naopak Google by poskytl licenci na techniky použité ve VP8. Z toho nakonec sešlo a Google dostal právo používat uvedené technologie v kodeku VP8 a všech předchozích (VP7 atd.) a následujících verzích. Ovšem nedostal právo do VP9 zahrnout další patentované technologie, které jsou již např. zahrnuty v kodeku H.265.

Jak tuto dohodu číst? V prvé řadě Google může bez obavy použít WebM, který používá video kodek VP8, zvukový kodek Vorbis a kontejner Matrošku, jako standard pro distribuci videa po internetu, např. na YouTube. Stejně tak může být kodek dle dohody používán jakýmikoliv jinými subjekty, kterým Google kodek VP8 poskytne. Měl by tak najít cestu např. do video editorů, což už se ale i tak v některých případech stalo. WebM tedy může získat na popularitě, pokud by se Google rozhodl, že na WebM postaví celý YouTube. Zatím je tam ale situace roztříštěná, Google používá jak WebM, tak H.264 v MP4 kontejneru.

Přestože se dohoda zdá výhodná hlavně pro Google, tak z ní lze číst, že MPEG LA hledí do budoucna - tedy kodeku H.265, a ten je pro Google a kodek VP9 zapovězen. Google již s vývojem kodeku VP9 začal a dokonce jeho předběžná verze již je obsažena v prohlížeči Google Chrome (od verze 25). Google chce s kodekem VP9 dosáhnout větší účinnosti, než nabízí kodek H.265. Uvidíme ale, jak tato dohoda změní plány ohledně VP9. Google není žádný naivka a určitě si legálnost kodeku po právní stránce ohlídá.

Zdroj: Mpeg LA
reklama
Nejnovější články
Natáčení seriálu Obi-Wan odloženo na rok 2021, prý se přepisují scénáře Natáčení seriálu Obi-Wan odloženo na rok 2021, prý se přepisují scénáře
Seriál Obi-Wan čekají změny. Internetem kolují zvěsti o rozpuštění štábu a přeložení natáčení až na příští rok kvůli nevyhovujícím scénářům. Ewan McGregor nicméně problémy popírá a příprava prý není ohrožena.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
The Witcher na Netflixu přijde ve verzi anime The Witcher na Netflixu přijde ve verzi anime
Streamovací služba Netflix se chce svézt na vlně úspěchu seriálu The Witcher. Vedle druhé řady seriálu chce připravit úplně jiný formát na tyto motivy. V plánu je totiž další seriál Zaklínače ve formě anime.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Philips OLED805 a OLED855 přichází s lepší AI Philips OLED805 a OLED855 přichází s lepší AI
Philips aktualizoval nabídku svých televizí pro rok 2020 a mezi nimi jsou i nové OLED modely OLED805 a OLED855. Ty mají obrazový procesor P5, který využívá pomoci umělé inteligence  pro vylepšení obrazu.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Netflix mění počítání diváků, úspěšného Witchera sleduje 76 milionů lidí Netflix mění počítání diváků, úspěšného Witchera sleduje 76 milionů lidí
The Witcher (Zaklínač) je nejúspěšnějším seriálem Netflixu. Vysoké sledovanosti však dopomohl i jeden početní trik. Netflix totiž změnil způsob, jak bude od nynějška počítat aktivní diváky seriálů a filmů.
22.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Disney+ zamíří do Evropy dříve, než se čekalo Disney+ zamíří do Evropy dříve, než se čekalo
Disney+ je v USA poměrně úspěšnou streamovací službou. Přináší např. marvelovky nebo Star Wars, nicméně v Evropě dosud nebyla dostupná. To se ale brzy změní a objeví se tu o trochu dříve, než se čekalo.
21.1.2020, aktualita, Milan Šurkala