Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kina se bouří proti online premiérám, bojkotují filmy od Universal

29.4.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Některá studia se rozhodla pro online premiéry svých filmů, ale to se nelíbí největší sítí multikin v USA. AMC Theaters prohlásily, že nebudou promítat žádné filmy od Universal. Online distribuce nových Trollů přitom studiu vynesla více, než se očekávalo.
Koronavirová krize by mohla výrazně proměnit filmový průmysl, ale ne všichni jsou z této změny nadšení. Universal Studios tento měsíc úspěšně otestovala online premiéru nového animáku Trollové: Světové turné (Trolls World Tour). Bylo to vůbec poprvé, kdy bylo možné film legálně zhlédnout na internetu hned v den kinopremiéry. VOD platformy zaznamenaly pět milionů výpůjček nových Trollů a tržby dokonce překonaly první díl, který byl v kinech uveden v roce 2016. Studio oznámilo, že i další snímky by mohly být distribuovány tímto způsobem. To je dobrá zpráva pro diváky, kteří by si mohli vybrat, zda se na film chtějí podívat z pohodlí domova nebo vyrazit do kina. Mnohem menší radost mají provozovatelé kin, pro které by to znamenalo obrovské ztráty na tržbách.
 
 
Premiéra Rychle a zběsile 9 (F9) byla kvůli COVID-19 odložena na rok 2021
 
Titul Trollové: Světové turné je dostupný v USA a několika dalších regionech, a to prostřednictvím populárních VOD platforem jako Apple TV (iTunes), Google Play Movies a Vudu. Výpůjčka vyjde na 20 dolarů. První díl filmu vydělal přinesl za pět měsíců v kinech 154 milionů dolarů, ale Universal z toho získal jen 77 milionů, zbytek si ponechala kina. Pokračování přineslo za pouhé tři týdny tržby 95 milionů dolarů, z nichž putovalo 77 milionů do kasy studia. To znamená, že provize VOD platforem činí 20 %, zatímco v případě kin se jedná o 50 %. Universal předčasně vydal online také několik dalších snímků, které už se objevily na stříbrném plátně. Konkrétně se jedná o filmy Neviditelný (The Invisible Man), Emma, Lov (The Hunt) a Never Rarely Sometimes Always, které na internetu společnosti Universal v součtu vydělaly 60 milionů dolarů.
 
Nekompromisně na plány Universal Studios zareagoval největší americký provozovatel multikin AMC Theaters. Společnost oznámila, že s okamžitou platností přestane promítat všechny filmy z produkce Universal, a to ve všech svých kinech v USA, Evropě i na Blízkém východě. Vzhledem ke karanténním opatřením, kvůli kterým zůstává většina kin zavřená, ovšem mají obě strany dostatek času se dohodnout. Připomeňme, že k očekávaným snímků od studia Universal patří pokračování Rychle a zběsile, Jurského parku nebo animáku Mimoni.
 
 
Zdroj: Flatpanelshd.com (1, 2)