Kalibrace Apple TV 4K pomocí iPhonu může kvalitu obrazu zhoršit, ukázal test

Kalibrace Apple TV 4K pomocí iPhonu může kvalitu obrazu zhoršit, ukázal test
, , aktualita
Apple TV 4K dostala funkci automatické kalibrace barev, ke které je využíván iPhone. Jak se ovšem ukazuje, v některých případech může být výsledná kvalita zobrazení horší než dříve. Apple také přidal vychytávku týkající se HDMI eARC.
K oblíbeným
reklama
Zní to velmi lákavě. Stačí mít Apple TV aktualizovanou na tvOS 14.5, aktivovat novou kalibrační funkci a přiložit kompatibilní iPhone (s funkcí Face ID a iOS 14.5) na obrazovku připojeného televizoru. Následně se spustí proces kalibrace, během kterého jsou přehrávány různé barvy. Na základě dat ze snímače na přední straně telefonu by měla Apple TV zvolit ideální vyvážení barev pro daný displej. Vincent Teoh z webu HDTVTest se této funkci podíval na zoubek a po vyzkoušení na několika televizorech konstatoval, že tento způsob kalibrace má své mouchy. V některých případech může být dokonce výsledný obraz horší než před kalibrací. Ke srovnání byl použit profesionální monitor Sony BVM-HX310.


Srovnání barev výchozího a kalibrovaného obrazu na Samsung Q80T
 
I přes některé výtky došlo v případě LG C9 OLED TV po využití automatické kalibrace k jemnému zlepšení barev na displeji. Horší to bylo v případě LCD TV, kde byl zaznamenán stejný problém na obou testovaných televizích s tímto typem panelu – Samsung Q80T (QLED) a Sony XH90. V obou případech se výsledný obraz jevil jako příliš studený, s patrným modrým nádechem, což potvrdila i následná měření. Výsledkem byla nižší přesnost barev než s výchozím nastavením. Vincent Teoh navrhuje, že pro vyšší přesnost kalibrační funkce od Applu by měly být k dispozici profily pro jednotlivé technologie displejů.
 
 
Kvůli velkým změnám aplikovaným na zdroj se navíc objevil nechtěný efekt posterizace, který se projevuje méně plynulými barevnými přechody. Nová funkce Apple TV se tedy zdaleka nevyrovná profesionální kalibraci, která displej nastavuje mnohem komplexněji, než pouze úpravou barev a vyvážením bílé. Správná kalibrace samozřejmě musí proběhnout přímo na displeji, nikoliv připojeném zařízení, jako je TV box. Dokud Apple neaplikuje alespoň některé dílčí změny, měli by si diváci pečlivě rozmyslet, zda chtějí využít automaticky kalibrovaný obraz, nebo zůstanou u výchozího nastavení, které hlavně v případě LCD (LED) TV může znamenat přesnější barvy.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Netflix uvedl omezený bezplatný plán dokonce bez reklam, ale jen v jediné zemi Netflix uvedl omezený bezplatný plán dokonce bez reklam, ale jen v jediné zemi
Netflix zkouší další způsob, jak získat nové uživatele. Jedním z nich je bezplatný plán dokonce i bez reklam. Pochopitelně přinese několik omezení a dostupný bude jen v jedné zemi. A ta naše to bohužel není.
25.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
GoPro Hero10 Black umí 5.3K video při 60 fps GoPro Hero10 Black umí 5.3K video při 60 fps
GoPro uvádí novou generaci svých odolných outdoorových kamer Hero10 Black. Nový procesor GP2 slibuje vyšší výkony a posouvá schopnosti videa zase o něco dále. Těšit se můžeme na 4K při 120 fps nebo 5.3K při 60 fps.
18.9.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
LG DVLED TV: až 8K rozlišení s 325" (825,5cm) úhlopříčkou LG DVLED TV: až 8K rozlišení s 325" (825,5cm) úhlopříčkou
LG představilo nové televize s technologií DVLED (Direct View LED). Nabízí se v rozlišeních 2K, 4K a 8K, poměrech stran 16:9 i 32:9. Úhlopříčky mohou mít 108" až 325" u klasického poměru, s tím nejširším se končí dokonce až na 393".
15.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
TCL X92 a X92 Pro s displeji Mini LED a 8K rozlišením TCL X92 a X92 Pro s displeji Mini LED a 8K rozlišením
Společnost TCL připravila dva nové modely televizí. Jde o X92 Series Pro OD Zero Mini LED 8K a X92 Series Mini LED 8K. Jak už naznačují jména, mají vysoké rozlišení 8K a technologii Mini LED.
13.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
JVC představilo laserové 8K projektory DLA-NZ7 až NZ9 JVC představilo laserové 8K projektory DLA-NZ7 až NZ9
Společnost JVC před měsícem oznámila, že uvede 8K projektory. Nyní se oficiálně představují a zvládnou 8K při 60p nebo dokonce 4K při 120p. Vysokého rozlišení dosahují díky technologii 8K/e-shift(X).
8.9.2021, aktualita, Milan Šurkala