Kalibrace Apple TV 4K pomocí iPhonu může kvalitu obrazu zhoršit, ukázal test

Kalibrace Apple TV 4K pomocí iPhonu může kvalitu obrazu zhoršit, ukázal test
, , aktualita
Apple TV 4K dostala funkci automatické kalibrace barev, ke které je využíván iPhone. Jak se ovšem ukazuje, v některých případech může být výsledná kvalita zobrazení horší než dříve. Apple také přidal vychytávku týkající se HDMI eARC.
K oblíbeným
reklama
Zní to velmi lákavě. Stačí mít Apple TV aktualizovanou na tvOS 14.5, aktivovat novou kalibrační funkci a přiložit kompatibilní iPhone (s funkcí Face ID a iOS 14.5) na obrazovku připojeného televizoru. Následně se spustí proces kalibrace, během kterého jsou přehrávány různé barvy. Na základě dat ze snímače na přední straně telefonu by měla Apple TV zvolit ideální vyvážení barev pro daný displej. Vincent Teoh z webu HDTVTest se této funkci podíval na zoubek a po vyzkoušení na několika televizorech konstatoval, že tento způsob kalibrace má své mouchy. V některých případech může být dokonce výsledný obraz horší než před kalibrací. Ke srovnání byl použit profesionální monitor Sony BVM-HX310.


Srovnání barev výchozího a kalibrovaného obrazu na Samsung Q80T
 
I přes některé výtky došlo v případě LG C9 OLED TV po využití automatické kalibrace k jemnému zlepšení barev na displeji. Horší to bylo v případě LCD TV, kde byl zaznamenán stejný problém na obou testovaných televizích s tímto typem panelu – Samsung Q80T (QLED) a Sony XH90. V obou případech se výsledný obraz jevil jako příliš studený, s patrným modrým nádechem, což potvrdila i následná měření. Výsledkem byla nižší přesnost barev než s výchozím nastavením. Vincent Teoh navrhuje, že pro vyšší přesnost kalibrační funkce od Applu by měly být k dispozici profily pro jednotlivé technologie displejů.
 
 
Kvůli velkým změnám aplikovaným na zdroj se navíc objevil nechtěný efekt posterizace, který se projevuje méně plynulými barevnými přechody. Nová funkce Apple TV se tedy zdaleka nevyrovná profesionální kalibraci, která displej nastavuje mnohem komplexněji, než pouze úpravou barev a vyvážením bílé. Správná kalibrace samozřejmě musí proběhnout přímo na displeji, nikoliv připojeném zařízení, jako je TV box. Dokud Apple neaplikuje alespoň některé dílčí změny, měli by si diváci pečlivě rozmyslet, zda chtějí využít automaticky kalibrovaný obraz, nebo zůstanou u výchozího nastavení, které hlavně v případě LCD (LED) TV může znamenat přesnější barvy.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
BenQ uvádí laserové 4K projektory V7000i a V7050i s Filmmaker Mode BenQ uvádí laserové 4K projektory V7000i a V7050i s Filmmaker Mode
BenQ uvádí dva nové laserové 4K projektory V7000i a V7050i, které nabídnou ultra krátkou projekční vzdálenost. Zajímavé jsou také tím, že podporují Android TV a Filmmaker mode, který nekazí obraz "vylepšováním".
13.6.2021, aktualita, Milan Šurkala
LG OLED TV slaví rekordní kvartál. Trhu ovšem nadále vládne Samsung LG OLED TV slaví rekordní kvartál. Trhu ovšem nadále vládne Samsung
Vývoj na trhu s televizemi v 1. čtvrtletí 2021 byl především pro jihokorejské výrobce příznivý. LG prodalo vůbec nejvíce OLED TV v historii. Neohroženou jedničkou zůstává Samsung, který drží třetinový podíl na trhu.
8.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Zahrajte si na TV bez konzole. Google Stadia konečně míří na Android TV Zahrajte si na TV bez konzole. Google Stadia konečně míří na Android TV
Byla to trochu ostuda, že to Googlu trvalo tak dlouho, ale nakonec se uživatelé dočkají 23. června. Řeč je o platformě pro streamování her Stadia, která se dostane na nový Chromecast a vybrané Android TV.
8.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung si patentoval dvě lifestylové televize s neobvyklým designem Samsung si patentoval dvě lifestylové televize s neobvyklým designem
Samsung zvažuje nové modely z řady Lifestyle TV. První televize je integrována do podlahového stojanu a obsahuje masivní reproduktory. Druhý design, jehož realizaci si lze jen těžko představit, nabízí širokoúhlou obrazovku s minimálními rámečky.
6.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Nebula Vega Portable: mobilní projektor s vysokým jasem a Android TV Nebula Vega Portable: mobilní projektor s vysokým jasem a Android TV
Firma Anker přidala do nabídky další kompaktní projektor, který by měl být určen k přenášení. Nebula Vega Portable se navíc vyznačuje rozlišením Full HD, relativně vysokým jasem a systémem Android TV.
6.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik