Kalibrace Apple TV 4K pomocí iPhonu může kvalitu obrazu zhoršit, ukázal test
22.5.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Apple TV 4K dostala funkci automatické kalibrace barev, ke které je využíván iPhone. Jak se ovšem ukazuje, v některých případech může být výsledná kvalita zobrazení horší než dříve. Apple také přidal vychytávku týkající se HDMI eARC.
Zní to velmi lákavě. Stačí mít Apple TV aktualizovanou na tvOS 14.5, aktivovat novou kalibrační funkci a přiložit kompatibilní iPhone (s funkcí Face ID a iOS 14.5) na obrazovku připojeného televizoru. Následně se spustí proces kalibrace, během kterého jsou přehrávány různé barvy. Na základě dat ze snímače na přední straně telefonu by měla Apple TV zvolit ideální vyvážení barev pro daný displej. Vincent Teoh z webu HDTVTest se této funkci podíval na zoubek a po vyzkoušení na několika televizorech konstatoval, že tento způsob kalibrace má své mouchy. V některých případech může být dokonce výsledný obraz horší než před kalibrací. Ke srovnání byl použit profesionální monitor Sony BVM-HX310.
Srovnání barev výchozího a kalibrovaného obrazu na Samsung Q80T
I přes některé výtky došlo v případě LG C9 OLED TV po využití automatické kalibrace k jemnému zlepšení barev na displeji. Horší to bylo v případě LCD TV, kde byl zaznamenán stejný problém na obou testovaných televizích s tímto typem panelu – Samsung Q80T (QLED) a Sony XH90. V obou případech se výsledný obraz jevil jako příliš studený, s patrným modrým nádechem, což potvrdila i následná měření. Výsledkem byla nižší přesnost barev než s výchozím nastavením. Vincent Teoh navrhuje, že pro vyšší přesnost kalibrační funkce od Applu by měly být k dispozici profily pro jednotlivé technologie displejů.
Kvůli velkým změnám aplikovaným na zdroj se navíc objevil nechtěný efekt posterizace, který se projevuje méně plynulými barevnými přechody. Nová funkce Apple TV se tedy zdaleka nevyrovná profesionální kalibraci, která displej nastavuje mnohem komplexněji, než pouze úpravou barev a vyvážením bílé. Správná kalibrace samozřejmě musí proběhnout přímo na displeji, nikoliv připojeném zařízení, jako je TV box. Dokud Apple neaplikuje alespoň některé dílčí změny, měli by si diváci pečlivě rozmyslet, zda chtějí využít automaticky kalibrovaný obraz, nebo zůstanou u výchozího nastavení, které hlavně v případě LCD (LED) TV může znamenat přesnější barvy.
Zdroj: Youtube.com (HDTVTest)