Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nová Apple TV 4K (2021) byla představena. S lepším procesorem i ovladačem

20.4.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Po letech spekulací byla dnes představena další generace Apple TV. Používá výkonnější procesor A12 Bionic, který umožní přehrávání videí v HDR při vysoké snímkovací frekvenci. Uživatelé se také dočkali redesignu dálkového ovladače.
O novém streamovacím zařízení od Applu se spekulovalo celou věčnost. Až by se mohlo zdát, že americký gigant zrušil plány na nástupce pro Apple TV 4K z roku 2017. Fanoušci se dočkali během dnešní prezentace, kdy byla odhalena nová Apple TV 4K. Ačkoliv krabička prakticky nezměnila design, uvnitř ukrývá jednu významnou inovaci – procesor Apple A12 Bionic, který nahradí původní procesor A10X. Ačkoliv je A12 Bionic již dva roky starý hardware, stále se za svůj výkon nemusí stydět. Najdeme jej třeba v iPhonu Xs a Xr nebo iPadu (2020).
 
 
Nový procesor umožnil přidat podporu HDR videí s vysokou snímkovací frekvencí (HFR), a to konkrétně 60 fps. Takový obsah nabízí některé v Česku nedostupné streamovací platformy, jako jsou NBCUniversal, Paramount+, Red Bull TV nebo Canal+. Uživatelé také mohou streamovat videa v Dolby Vision s HFR nahraná novým iPhonem 12 Pro, a to bezdrátově přes AirPlay 2. Apple TV také vůbec poprvé přidá podporu obou verzí snímkovací frekvence 24 fps a 23,976 fps. Zatímco první hodnota je standardem pro filmový průmysl, druhá se používá hlavně v televizích. Tato novinka je součástí operačního systému tvOS 14.5, který se příští týden dostane také na stávající modely Apple TV.
 
 
S novou Apple TV 4K přichází také přepracovaný dálkový ovladač Siri, což jistě ocení řada uživatelů. Kromě většího počtu tlačítek je k dispozici také dotykový clickpad pro ovládání v pěti směrech. K dispozici je také samostatné tlačítka pro vypnutí/zapnutí televize. Tělo ovladače je navíc vyrobeno ze 100% recyklovaného hliníku. K nově přidaným funkcím patří automatická kalibrace pomocí iPhonu, která upraví nastavení barev a kontrastu na základě dat ze světelného senzoru v telefonu.
 
Apple se také pochlubil podporou HDMI 2.1, ale bez podrobností. Novinkou v oblasti konektivity je také Wi-Fi 6. Apple TV 4K (2021) bude možné předobjednat od 30. dubna, k zákazníkům se pak dostane v polovině května. Varianta se 32GB úložištěm stojí 4 999 Kč, za 64GB úložiště potom zájemci zaplatí 5 699 Kč. Samostatně bude dostupný také dálkový ovladač Apple TV Remote za 1 790 Kč. Kompatibilní je i s minulou generací Apple TV 4K a Apple TV HD.
 
Zdroj: Apple.com