Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně
Komentáře od Jiří Piškula
Dobrý den, chápete to zcela správně. Výrobce, potažmo oficiální český distributor značky Topfield, doporučuje použít CAM modul SMIT Irdeto nebo MASCOM Cryptoworks + Irdeto, se kterými je spolehlivost funkce odzkoušena ­(viz http:­/­/www.topfield.cz­/srp2411.html­).
Odpovědět0  0
Dobrý den, chápu Vaše rozhořčení, avšak kritizované nedostatky mají své vysvětlení. V době, kdy byl dokončován vývoj přístroje, nebyl standard Irdeto v ČR používán. Pokud by v přijímači byla integrovaná čtečka, s největší pravděpodobností by šlo o systém Conax nebo Cryptoworks, které v současné době nejsou v ČR už perspektivní. Poznámce o přestřelené ceně nerozumím, s ohledem na to, že nejnižší známá cena je nyní 9975 Kč, což odpovídá dle aktuálního kurzu cca 404 EUR. Odlišná cena od německých modelů je na místě, neboť SW přístroje byl pro české prostředí speciálně upraven, a i dnes, více než 2 roky po uvedení na trh, jsou vydávány jeho aktualizace. Český trh je podstatně menší než ten německý, je tedy logické, že tato péče o zákazníka se viditelně promítá do ceny.
Odpovědět0  0
Dobrý den, souběžný záznam­/sledování pořadů je u tohoto přístroje plně funkční. Díky dvojitému tuneru lze dokonce nahrávat a sledovat kanály na zcela jiných transpondérech ­(pokud použijete LNB s dvojitým výstupem­).
Odpovědět0  0
Integrovaná čtečka Irdeto by měla fungovat i s kartami CS Link, nicméně přijímač není na seznamu doporučovaných přístrojů ­(ketré byly otestovány a ověřeny­). Seznam doporučených přijímačů jsme zveřejnili už dříve zde: https:­/­/www.tvfreak.cz­/art_doc­-B07EA62E3F2AF50AC12578C700225ABF.html
Odpovědět0  1
Dobrý den, děkuji za upozornění. K nesprávnému přiřazení popisku fotografie došlo při zadávání do redakčního systému, autor je v tom nevinně. Text jsem opravil.
Odpovědět0  0
Zdánlivě paradoxní rozdíl v datovém toku u zmíněných stanic je skutečně způsoben použitím odlišného standardu vysílání a tím i kompresního formátu pro zvuk, podrobnosti se dočtete v tomto článku: https:­/­/www.tvfreak.cz­/art_doc­-0EB357E147A51417C12578DC001A0E66.html

Stať o budoucnosti digitálního rozhlasu byla doplněna. Máte pravdu, že příliš slavné to v brzké době asi nebude.
Odpovědět0  0
Článek je čistě popisem dané technologie a toho, jakým způsobem funguje v dnešních přístrojích. Pro spoustu lidí je takříkajíc neviditelná, stejně jako mnoho jiných detailů ukrytých pod povrchem. Díky tomuto článku se má čtenář naopak možnost dozvědět něco víc o tom, jak funguje výměna informací mezi různými zařízeními a co může být příčinou problémů s jejich vzájemnou kompatibilitou.
Odpovědět4  0
Dobrý den, díky za upozornění na školáckou chybu i s výkladem. Opravdu jsem popletl bity s Bajtama.

Každopádně to tedy znamená opačný problém ­- přístroj má jen 128 MB RAM, přestože výrobce uvádí 256 MB, a ještě tuto nereálnou hodnotu propašoval i do názvu přístroje, aby to snad bylo věrohodnější.
Odpovědět0  0
Dobrý den, děkuji za toto důležité upozornění. V článku je to již doplněno.
Odpovědět0  0
Děkuji za upozornění. Již jsem to opravil. Byl to přebytek z jedné starší tabulky.
Odpovědět0  0
V aktualitě k těmto produktům, na kterou je odkazováno v úvodním odstavci, bylo napsáno toto:

"Dostupné budou zatím pouze v Japonsku. Větší model se začne prodávat v květnu za 2,5 milionu Jenů ­(534 000 Kč­). Menší model pak přijde tamní zákazníky na 1,3 milionu Jenů ­(267 000 Kč­) a budou si ho moci pořídit v červenci."
Odpovědět0  0
V tabulce je výběr 4 modelů z celkových 6, z důvodu nedostatku místa, v článku s podrbobným přehledem budou uvedeny všechny ­(tedy i modely VSX­-921 a VSX­-521­).
Odpovědět0  0
V tomto s Vámi souhlasím. Bohužel, realita dneška je jiná. V záplavě čínských OEM produktů se málokdy setkávám se zařízením, které by v tomto směru bylo hotové.

V rámci konkurenčního boje se dnes vcelku běžně vypouští na trh nedoladěná zařízení i od poměrně renomovaných značek.

Rovněž bych si přál, aby se prodávaly 100% funkční přístroje, jenže situace na trhu je jiná, mnoho lidí jde po ceně a náklady se dají snížit např. tím, že k produktu prakticky neexistuje podpora. Když nefunguje, vymění se kus za kus, což není pro výrobce tolik náročné.

A stále častěji se setkávám se zařízeními, kde opravdu není jisté ani to, že bude v brzké době vydána oprava firmwaru. Proto jsem v článku vyslovil spokojenost s tím, že se tak u testovaného přístroje stalo. Je to zřejmě i tím, že jde o německou značku a ne čínský nedodělek chrlený do světa pod různými názvy.

A děkuji za nepřímý námět na víkendovou diskuzi :­).
Odpovědět0  0
Dobrý den,
děkuji za upozornění na blud v původní zprávě. Text jsem upravil a doplnil odkazy na články TV Freaku, které se problematikou antén a rozvodů používaných k příjmu DVB­-T zabývají.
Odpovědět0  0
Díky za pochvalu :­) ­(za redakci­).

Autor je teď dost zaneprázdněn. Nevím, zda by v brzké době odpověděl, pokusím se o to tedy sám:

Vzhledem k tomu, že data jsou přenášena pulzně­-amplitudovou modulací a napájecí proud je u HDBaseT stejnosměrný, neměl by být problém obě složky přenášet společně a v přijímači je oddělit.

Tedy přenos napájení by v ideálním případě neměl mít naprosto žádný vliv na přenos dat. To je také zřejmě další důvod, proč se u zařízení tohoto typu nepočítá s distribucí signálu jinak, než fyzicky po daném UTP kabelu ­(bez možnosti využít aktivní síťové prvky, které by tímto mohly být snadno zničeny­).

To ­"nic víc­" v článku tedy znamená, že si vystačíte s jedním kabelem pro napájení i přenos dat.
Odpovědět0  0
Dobry den, prijimac HD HomeFree Combo uz mame v redakci, na recenzi se tedy muzete tesit jeste ted na jare.

Ohledne doporuceni externiho DVB­-T tuneru Vas odkazu do diskuzniho fora TV Freaku, kde dostanete pravdepodobne vice tipu a rad od mnoha uzivatelu ;­-­).
Odpovědět0  0
Chybku jsem opravil, díky za upozornění ;­-­).
Odpovědět0  0
Odpověď je: nikoliv. Přístroj si neporadí se souběžným zpracováním dvou kódovaných kanálů a je jedno, zda jde o zpracování za účelem záznamu, nebo jen sledování.

Sledování a zároveň záznam jiného kanálu ­(ze stejného transpondéru­) je tedy možný pouze v kombinaci kódovaného a FTA kanálu.
Odpovědět0  0
Děkuji za připomínku ohledně vstupu Loewe na český trh. Produkty se zde opravdu prodávají už léta. Text jsem upravil, aby to nevyznívalo zmatečně.
Odpovědět0  0
Evolve Apollo HD je dodáván s CI modulem Cryptoworks, nikoliv Irdeto.
Odpovědět0  0
Ano, máte pravdu, že orientační přepočet je jinde než cena, za kterou by se případně mohl v ČR oficiálně nabízet. Ovšem některé e­-shopy jsou schopné dostat se cenově výrazně pod úroveň doporučených koncových cen.
Odpovědět0  0
Však to je stránka, která je uvedena jako zdroj aktuality :­).
Odpovědět0  0
Díky za upozornění, opraveno :­). V textu článku to bylo správně, pouze popisek obrázku obsahoval chybu.
Odpovědět0  0
Na DVI konektoru je k dispozici analogový VGA signál ­(redukce z DVI na D­-Sub je součástí balení­), klasický kompozitní výstup zařízení skutečně nemá, použitý grafický čip podporuje i rozhraní Display port, které však mezi konektory není.

Z hlediska využití zařízení v moderní domácnosti by mělo většině uživatelů vyhovovat rozhraní HDMI. Je pravděpodobné, že v rámci snížení nákladů na minimum výrobce využívá jen ta rozhraní, která přímo podporuje použitý čip ION 2.
Odpovědět0  0
Mám pro Vás dobrou zprávu :­) ­- recenze konkrétních univerzálních DO v současné době připravujeme.
Odpovědět0  0
Promiňte, ale nejde o článek, natož pak o recenzi. Šlo pouze o aktualitu informující o tom, že dané zařízení lze u nás sehnat.

Samozřejmě se budeme snažit ho zapůjčit k vyzkoušení, a potom napíšeme recenzi. Díky za pochopení.
Odpovědět0  0
Ad DVB­-T2
Výrobci pravděpodobně nebudou na český trh oficiálně uvádět produkty s DVB­-T2 tunerem dříve, než skončí pilotní testování tohoto standardu ­(viz https:­/­/www.tvfreak.cz­/art_doc­-B971B33D7ACE4D77C12577EB003055D7.html­) a budou z něj vyvozené závěry ­- např. technické upřesnění toho, s jakými parametry bude DVB­-T2 vysílání v ČR probíhat.
Odpovědět0  0
Máte­-li chuť dozvědět se něco o vnímání zvuku ­(což je docela subjektivní záležitost­) tak trochu z vědeckého pohledu, doporučuji tuto velmi zajímavou přednášku ­(audio i video záznam­)
http:­/­/www.utko.feec.vutbr.cz­/~schimmel­/lectures­/?p=122
Odpovědět0  0
Nikde v článku není informace o tom, že by PMPO byl relevantní údaj, naopak je tam vysvětlováno, že je to údaj k ničemu. Ano, s tou bulharskou konstantou je to trefné a přesně tak je to míněno i v článku. PMPO nebrat :­-­).
Odpovědět0  0
To máte pravdu. Bylo to míněno tak, že to může být jistým vodítkem, ale samotná citlivost nic o kvalitě reprodukce daného modelu samozřejmě ­"absolutně­" vypovídat nemůže.

Ta úvaha vycházela ze zkušenosti s tím, že např. kvalitnější sestavy pro domácí kino zpravidla mívají o něco lepší citlivost než ty nejlevnější. Ovšem ve skutečnosti se mnohdy velmi liší svojí koncepcí i celkovým dílenským zpracováním.
Odpovědět0  0
V článku je jasně napsáno:
"...výkon PMPO není nijak standardizován, jeho definice se tedy může u různých výrobců lišit, a tudíž ani neexistuje žádný pevný vztah pro přepočet z jiných druhů výkonu.­"

Nikde není zmínka o tom, že je hodnota PMPO výkonu odvozená z reálných provozních hodnot.

Výkony a citlivosti použité pro demonstraci na výpočtech v článku jsou čistě ilustrativní, aby z nich bylo patrné, že nelze posuzovat jen výkon. Není primárně řešeno, o jaké zařízení se jedná.

Co se týče citlivosti reproduktorů, je celá problematika mnohem složitější, než je v článku nakousnuto, a proto je tam také ten dovětek ­(za závěrem­).

U reproduktorových soustav má na výslednou citlivost velký vliv také použitá výhybka, která upravuje poměry tak, aby byl výsledný zvuk kmitočtově vyvážený ­(kde je opět nutné počítat s citlivostí použitých reproduktorů a s dalšími parametry­).

To, že jsou reproduktory s vyšší citlivostí dražší než ty méně citlivé, je samozřejmé, také se tak dá provést základní dělení mezi ­"šuntem­" a kvalitou. U profesionálních PA systémů jsou dnes běžně používány reproduktoy s citlivostí 100­-107 dB.

Mimochodem, praktickým příkladem zařízení s malými rozměry a výkonem, které však hraje docela ­"nahlas­" jsou různá malá kytarová komba, v nichž bývají instalovány speciální reproduktorové měniče vhodné pro daný účel.
Odpovědět0  0
Ano, máte pravdu. Děkuji za upozornění. Chybička opravena. Tabulku jsem dodělával pozdě v noci ­/ brzy ráno, což se projevilo...
Odpovědět0  0
Děkuju za upozornění. Uznávám, že ta formulace může být matoucí. Měl jsem tím samozřejmě na mysli, že je to s kartou a dodávaným softwarem možné, nikoliv její schopnost dekódovat oba formáty hardwarově.
Odpovědět0  0
Dovolím si jen doplnit, že také záleží na tom, k čemu má být propojení obou přístrojů ­(přehrávače a receiveru­) použito. Pokud je záměrem pouze přenášet zvuk v digitální podobě, pak jsou pro některé formáty oba způsoby rovnocenné, nikoliv však pro všechny, jak je zmiňováno výše.

Rozhraní HDMI ale může přenášet do receiveru také obraz ­(receivery s větším počtem HDMI vstupů­/výstupů pak umí fungovat jako přepínač mezi jednotlivými vstupy na některý z výstupů nebo jako splitter, díky němuž je možné jeden zdroj signálu připojit k více televizorům či jiným zařízením.

Skrze HDMI rozhraní je také možné přenášet povely CEC, které lze např. využít k ovládání více přísrojů jedinným dálkovým ovladačem apod. U nejnovějšího rozhraní HDMI 1.4 lze po kabelu dokonce sdílet internetové připojení mezi přístroji či využívat zpětný audio kanál.

HDMI je tedy určitě mnohostrannější a perspektivnější než optika, přičemž si dovolím tvrdit, že cena optického kabelu bude ve většině případů vyšší než cena HDMI kabelu srovnatelné délky a kvality.
Odpovědět1  0
Takto ji označuje přímo výrobce, potažmo distributor. Dokáži si představit, že pro mnoho lidí je konfigurace 2× stereofonní vstup­/1× hlavní výstup + 1× monitor dostačující, i když to zdaleka nepokrývá nároky všech.
Odpovědět0  0
Určitě si ho nenecháme ujít :­-­).

Recenze proběhne hned, jakmile bude produkt dostupný k zapůjčení.
Odpovědět0  0
Dobrý den, děkuji za námět.

Dá se říci, že zatím je příliš brzy. Výrobci obvykle čekají na oficiální stanovení přesných technických parametrů vysílání v dané zemi. Zvláště u standardu DVB­-T2 je mnoho možností nastavení ­(počet subnosných, FEC­).

Tyto parametry budou u nás stanoveny zřejmě až po dokončení avizovaného testování, tedy nejdříve koncem roku 2011.

Nicméně, zeptat se jich na to můžeme :­).
Odpovědět0  0
Značení verze HDMI na kabelu nemá žádnou vypovídající hodnotu o jeho schopnostech, zejména, co se šířky pásma a tedy podporovaných video formátů týče. Ode dneška je navíc takové značení kabelu zakázáno.

Zařízení s HDMI rozhraním verze 1.3 nepodporuje sdílený ethernetový kanál, což je jediný parametr související s konkrétním druhem kabelu ­(přenos 100Mb ethernetu využívá v HDMI konektoru zvláštní pin, který dříve nebyl využitý­).

V závislosti na tom, jaký formát obrazu chcete mezi zařízeními přenášet, si zvolte buď ­"Standard­" nebo ­"High Speed­" HDMI kabel. Detaily viz má odpověď jinému tazateli výše.

Závěrem jen připomínám, že skutečně není zásadní znát verzi HDMI rozhraní v přístroji, ale konkrétní funkce, které podporuje. I zmíněný ethernetový kanál je u verze 1.4 pouze možností nikoliv nutností. Vždy se proto ptejte prodejce­/výrobce, zda je Vámi požadovaná funkce zařízením podporována.
Odpovědět0  0
Dle nového značení, které je povinné pro všechny kabely od 18. 11. 2010, bych Vám pro přenos formátu 1080p doporučil kabel s označením ­"High Speed HDMI Cable­" ­(garantovaná šířka pásma 340 MHz­).

Použijete­-li kabel s označením ­"Standard HDMI Cable­" ­(garantovaná šířka pásma 75 MHz­), může, avšak nemusí fungovat spolehlivě, neboť garantovaná šířka pásma na to nestačí, a je otázkou, jaké má výrobce u daného kabelu rezervy. 75 MHz stačí max. pro přenos 720p a 1080i.

Pro přenos formátu 1080p60 s 8bitovou barevnou hloubkou je potřebná šířka pásma přibližně 150 MHz.
Odpovědět0  0
Informace o nové satelitní službě pro diváky v ČR je zcela regulérní a během včerejšího dne se objevila nejen na všech portálech tematicky zaměřených na oblast satelitní techniky, ale také na běžných zpravodajských serverech. O takových novinkách běžně informujeme.
Odpovědět0  0
Model W600+ bohuzel nebyl v dobe nasi poptavky po produktech k dispozici.
Odpovědět0  0
Testovaci film na fotkach je TERMINATOR SALVATION. Prehravany byl Blu­-ray prehravacem SONY BDP­-S560 v nativnim Full HD rozliseni, prenos mezi prehravacem a projektory byl pres HDMI rozhrani.
Odpovědět0  0
Pri pouziti USB donglu, ktery lze vytvorit diky prilozenemu softwaru, nemusite na PC nic instalovat. Po zasunuti do USB portu se spusti funkce autorun a promitani prostrednictvim wi­-fi lze uskutecnit bez jakychkoliv dodatecnych instalaci.
Odpovědět0  0
Dobrý den, s největší pravděpodobností to bude chtít pohrát si s nastavením LNB v přijímači. Už si přesně nevzpomínám, jak tento přijímač řešil přidělování programů každému z tunerů ­- zda byly automaticky naladěné na obou tunerech. Pro správnou funkci je rozhodně potřeba, aby byly všechny programy naladěné v tuneru č.1 i č.2 a přijímač sám rozhodoval o tom, jak signály zpracuje při požadavku na souběžný příjem z různých transpondérů.

Vyzkoušejte, zda bude fungovat pouhé přehrávání zmiňovaných programů, pokud před přepnutím na tento kanál jeden z tunerů odpojíte ­(vyzkoušejte oba­). Pokud nebude fungovat ani přehrávání při jednom připojeném tuneru, je zřejmě chyba v nastavení tuneru ­(případně program není v daném tuneru naladěn­) nebo v LNB ­(nastavení DiSEqC přepínače­).
Odpovědět0  0
Děkuji za upozornění na chybu, v textu je již opravena.

Nekódovaně jsou vysílány samozřejmě jen české a některé zahraniční zpravodajské kanály.
Odpovědět0  0
Dobrý den, děkuji Vám za vyčerpávající popis nepřesností. Údaje jsem zkontroloval a opravil.
Odpovědět0  0
Děkuji za upozornění, text mi nedopatřením vypadl při ukládání na web, už je to doplněno.
Odpovědět0  0
Děkuji Vám za námět, kvalitě obrazu a zvuku u jednotlivých platforem se rádi budeme věnovat, vyžádá si to však nějaký čas. Prozatím snad mohou být užitečné postřehy diváků v diskuzích.
Odpovědět0  0
Děkuji za upozornění, chybu jsem opravil. Full HD rozlišení ­(1920 × 1080 px­) má obdobný panel s označením PN­-E601, který se prodává už déle a má oproti uvedené novince nižší jas, pouze 500 cd­/m2.
Odpovědět0  0
Velmi děkuji za upozornění, no to byl tedy úlet... Až jsem se vyděsil. Už je to v pořádku ;­-­).
Odpovědět0  0
Děkuji za komentář a připomínku. Máte pravdu, že ve společných domovních rozvodech je situace mnohdy složitější. Článek se problematikou zabývá spíše z pohledu individuálního příjmu.
Beru Vaši připomínku jako námět na samostatný článek, kde budou blíže rozebrány alternativy řešení těchto případů.
Odpovědět0  0
Děkuji za upozornění. Je to skutečně tak, že záznam je pouze 60i a výrobce se „chlubí“ 60p výstupem. Aktualitu jsem opravil a doplnil dle podrobných specifikací.
Odpovědět0  0
Děkuji za připomínku, údaj opreven. To mám nejspíše za to, že jsem se kdysi pobaveně usmíval nad obdobnou chybkou jinde na webu...
Odpovědět0  0
Děkuji za upozornění, chybku jsem opravil.
Odpovědět0  0
Jediný způsob, jak zjistit, zda televizor odpovídá všem požadavkům pro příslušné označení, je podrobit ho testům. Nedá se to určit z technické specifikace přístroje, neboť ta obvykle neobsahuje všechny potřebné informace ­(i kdyby je obsahovala, není to žádnou zárukou ­- co je na papíře, nemusí být realita­).

Vámi uvedený model je slušně vybavený a dle údajů v uživatelském manuálu podporuje mnoho formátů videa ve vysokém rozlišení, bylo by však potřeba to vyzkoušet.

Co přesně obnáší označení „Full HD TV 100Hz“ ví zřejmě jenom výrobce, neboť to není žádný standardizovaný údaj.
Odpovědět0  0
Děkuji za upřesnění připomínky.
Uznávám, že ta formulace není povedená. Tady by bylo správnější zmínit přístroje, které je možné dovybavit přídavným dekodérem v podobě karty, pro kterou je v přijímači již připravený slot.

Výměna starších ­(DVB­-T­) tunerů se řeší v souvislosti s příjmem v DVB­-T2 standardu v Anglii.

Nepřesnost jsem z článku odstranil. Jak už jsem psal jinde v diskusi, hlavním záměrem bylo přinést informace oaktuálním stavu DTT­-HD v evropských zemích, podrobnější informace o českém experimentálním HDTV vysílání přineseme v jiném článku.
Odpovědět0  0
V článku je uvedena informace o tom, že zatím nemáme na českém trhu přijímače pro standard DVB­-T2 ­(což je logické, když ještě není v ČR zaveden­).

O HDTV přijímačích s podporou MPEG­-4 AVC ve standardu DVB­-T je zmíněno to, že zatím nejsou nikterak masově rozšířeny v českých domácnostech ­- tedy většina diváků je nevlastní, což ovšem neznamená, že nejsou k dostání na trhu.
Odpovědět0  0
Zmínka o testovacím vysílání HD programů v okolí Prahy, Brna a Ostravy v článku je, a to dokonce na 2 místech. Podrobnosti o tomto vysílání a jeho dostupnosti na území ČR budou námětem dalšího článku. Záměrem bylo poskytnout především srovnání s jinými evropskými státy ­(i mimo EU­).

Rozdíl mezi testovacím vysíláním v blízkém okolí našich několika měst ­(kdy může docházet i k výpadkům signálu­) a dlouholetým celoplošným vysíláním HD programů v některých jiných zemích, je myslím, dost podstatný. Obzvláště, je­-li pravděpodobné, že technické parametry onoho testovacího vysílání jsou odlišné od těch, které budou nastaveny v budoucnu pro jeho standardní provoz.
Odpovědět0  0