Jeden z prvních TV boxů s AV1 je na světě. Přichází Dune HD AV1 4K

Jeden z prvních TV boxů s AV1 je na světě. Přichází Dune HD AV1 4K
, , aktualita
Zařízení připravených na kodek AV1 zatím mnoho není, ale jejich seznam se rozšiřuje. Brzy se na trh dostane i jeden z prvních TV boxů. Ve výbavě má procesor RTD1319, Android 10 a Dolby Vision.
K oblíbeným
reklama
Obsahu využívajícího kodek AV1 pomalu přibývá díky Netflixu, YouTube i dalším poskytovatelům. Stále se bez něj obejdete, ale možná jste při nového zařízení přemýšleli, zda si poradí s novým formátem videí. V případě TV boxů zatím na trhu pravděpodobně nenajdete model, který by zvládl hardwarové dekódování AV1. Na cestě je aktuálně několik procesorů, pro který nový kodek nebude představovat sebemenší problém. Pro velmi levné TV boxy bude určen Amlogic S905X4, pokročilejší modely potom vsadí např. na Broadcom BCM7218X nebo Realtek RTD1319. A právě poslední jmenovaný procesor bude použit v chystaném multimediálním centru Dune HD AV1 4K.
 
 
Ačkoliv výrobce svou novinku označuje jako „světově první set-top box s podporou video kodeku AV1“, jedná se o prvenství značně diskutabilní. Před pár týdny byl oznámen model Ugoos X4 Cube poháněný procesorem Amlogic S905X4 a stejný kus hardwaru použil také SDMC DV8919 určený pro operátory IPTV. Novinka od Dune HD ovšem bezpochyby patří mezi první a stále ještě má šanci předběhnout konkurenci v rychlosti uvedení na trh. Ve výbavě zařízení nalezneme již zmiňovaný čipset Realtek RTD1319, který obsahuje čtyři procesorová jádra Cortex-A55 a grafický akcelerátor Mali-G31 s podporou OpenGL ES 3.2. K tomu výrobce přidal 2GB operační paměť a 16GB vnitřní úložiště, i když na trhu by se měly objevit i varianty se 32 GB a více.
 
TV box umí přehrávat videa ve 4K se 60 fps a poradí si také s formáty HDR10+ a Dolby Vision. Kromě AV1 nechybí ani podpora další moderních kodeků včetně VP9 Profile 2. Bezdrátovou konektivitu zajistí dvoupásmové Wi-Fi a Bluetooth se třemi interními anténami. Za zmínku stojí také výstup HDMI 2.1, který postrádá i většina letošních televizorů. Z hlediska operačního systému bude k dispozici jak linuxový Dune HD OS, tak Android 10. Oficiální stránky se zmiňují o AOSP i Android TV, není tedy jasné, jakou konkrétní distribuci výrobce použije. Zdá se, že změnit se mohou i některé další specifikace, z čehož vyplývá, že uvedení zařízení na trh může ještě nějaký čas trvat. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Aktualizace pro Sony XH90 a ZH8 odemyká první funkce HDMI 2.1 Aktualizace pro Sony XH90 a ZH8 odemyká první funkce HDMI 2.1
Sony letos uvedlo některé své televizory hardwarově připravené na HDMI 2.1, ale bez patřičné podpory ze strany firmwaru. Pro dvě řady LCD TV nyní vyšla aktualizace, která umožní přenos videa ve 4K120 nebo až 8K/120.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
SledováníTV míří na televize dalších značek, Telly aktualizuje aplikaci pro Apple TV SledováníTV míří na televize dalších značek, Telly aktualizuje aplikaci pro Apple TV
Vzhledem k nástupu koronavirových opatření i chladnějšího počasí budou na významu opět nabírat IPTV. Pojďme si proto shrnout novinky, které v uplynulým týdnu oznámili poskytovatelé jako Vodafone TV, Telly nebo SledováníTV.
25.10.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Streamovací služba Quibi skončila, ztratila smysl i kvůli pandemii Streamovací služba Quibi skončila, ztratila smysl i kvůli pandemii
Streamovací službě Quibi se moc nedařilo zaujmout a zatímco jiným streamovacím službám koronavirová pandemie spíše pomohla, v případě Quibi přispěla k jejímu konci. Krátké klipy nejsou nyní tak zajímavé.
25.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Na Netflix se snesla kritika kvůli zhoršení kvality videí ve 4K Na Netflix se snesla kritika kvůli zhoršení kvality videí ve 4K
Nedávné změny v kódování měly Netflixu pomoci výrazně snížit datový tok videí ve 4K, aniž by divák zaznamenal. S tím ovšem nesouhlasí předplatitelé, podle kterých lze rozeznat zhoršení kvality v některých scénách.
25.10.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Evolveo Hybrid Box T2: nový DVB-T2 set-top box s Androidem Evolveo Hybrid Box T2: nový DVB-T2 set-top box s Androidem
Čekáte od set-top boxu pro DVB-T2 více, než jen příjem pozemního vysílání? Značka Evolveo uvádí novinku, která obsahuje operační systém Google Android, takže váš televizor obohatí i o chytré funkce.
20.10.2020, aktualita, Jáchym Šlik