Jeden z prvních TV boxů s AV1 je na světě. Přichází Dune HD AV1 4K

Jeden z prvních TV boxů s AV1 je na světě. Přichází Dune HD AV1 4K
, , aktualita
Zařízení připravených na kodek AV1 zatím mnoho není, ale jejich seznam se rozšiřuje. Brzy se na trh dostane i jeden z prvních TV boxů. Ve výbavě má procesor RTD1319, Android 10 a Dolby Vision.
K oblíbeným
reklama
Obsahu využívajícího kodek AV1 pomalu přibývá díky Netflixu, YouTube i dalším poskytovatelům. Stále se bez něj obejdete, ale možná jste při nového zařízení přemýšleli, zda si poradí s novým formátem videí. V případě TV boxů zatím na trhu pravděpodobně nenajdete model, který by zvládl hardwarové dekódování AV1. Na cestě je aktuálně několik procesorů, pro který nový kodek nebude představovat sebemenší problém. Pro velmi levné TV boxy bude určen Amlogic S905X4, pokročilejší modely potom vsadí např. na Broadcom BCM7218X nebo Realtek RTD1319. A právě poslední jmenovaný procesor bude použit v chystaném multimediálním centru Dune HD AV1 4K.
 
 
Ačkoliv výrobce svou novinku označuje jako „světově první set-top box s podporou video kodeku AV1“, jedná se o prvenství značně diskutabilní. Před pár týdny byl oznámen model Ugoos X4 Cube poháněný procesorem Amlogic S905X4 a stejný kus hardwaru použil také SDMC DV8919 určený pro operátory IPTV. Novinka od Dune HD ovšem bezpochyby patří mezi první a stále ještě má šanci předběhnout konkurenci v rychlosti uvedení na trh. Ve výbavě zařízení nalezneme již zmiňovaný čipset Realtek RTD1319, který obsahuje čtyři procesorová jádra Cortex-A55 a grafický akcelerátor Mali-G31 s podporou OpenGL ES 3.2. K tomu výrobce přidal 2GB operační paměť a 16GB vnitřní úložiště, i když na trhu by se měly objevit i varianty se 32 GB a více.
 
TV box umí přehrávat videa ve 4K se 60 fps a poradí si také s formáty HDR10+ a Dolby Vision. Kromě AV1 nechybí ani podpora další moderních kodeků včetně VP9 Profile 2. Bezdrátovou konektivitu zajistí dvoupásmové Wi-Fi a Bluetooth se třemi interními anténami. Za zmínku stojí také výstup HDMI 2.1, který postrádá i většina letošních televizorů. Z hlediska operačního systému bude k dispozici jak linuxový Dune HD OS, tak Android 10. Oficiální stránky se zmiňují o AOSP i Android TV, není tedy jasné, jakou konkrétní distribuci výrobce použije. Zdá se, že změnit se mohou i některé další specifikace, z čehož vyplývá, že uvedení zařízení na trh může ještě nějaký čas trvat. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Disney celosvětově spustí streamovací službu Star Disney celosvětově spustí streamovací službu Star
Jako by těch streamovacích služeb nebylo málo, Disney uvádí další. Samo jich má už několik a nyní půjde o službu Star, která má být k dispozici celosvětově a bude mít pouze vlastní obsah ze studií Disney.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
HBO GO v srpnu 2020: jaké nové filmy a seriály si můžete pustit? HBO GO v srpnu 2020: jaké nové filmy a seriály si můžete pustit?
Druhá polovina prázdnin bude na HBO GO ve znamení několika nových seriálů nejen pro fanoušky krimi a hororu. Připraveno bude také několik filmových premiér včetně čerstvé novinky Artemis Fowl od Disney.
4.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Na český trh míří další Philips TV z řady Performance. Lákají i cenou Na český trh míří další Philips TV z řady Performance. Lákají i cenou
Tento týden byla oficiálně potvrzena dostupnost televizorů Philips ze série 8500 na českém trhu. Tyto modely označované jako Performance Series podporují 4K HDR, třístranný Ambilight a Android TV.
4.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin
Chvíle u bazénu si můžete zpříjemnit novinkami z Netflixu. I tento měsíc přinášíme přehled pořadů z původní produkce. Premiéru bude mít pátá řada seriálu Lucifer nebo několik nových dokumentů.
3.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
To nejlepší od Panasonicu. Na trh vstoupily HZ2000 OLED TV To nejlepší od Panasonicu. Na trh vstoupily HZ2000 OLED TV
Teprve nedávno byl zahájen prodej OLED TV ze série Panasonic HZ2000, která představuje vlajkovou loď této značky pro rok 2020. Jak správně tušíte, nejedná se o žádnou lidovku, cena se totiž může přiblížit až ke 100 000 Kč.
2.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik