Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jeden z prvních TV boxů s AV1 je na světě. Přichází Dune HD AV1 4K

28.7.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Zařízení připravených na kodek AV1 zatím mnoho není, ale jejich seznam se rozšiřuje. Brzy se na trh dostane i jeden z prvních TV boxů. Ve výbavě má procesor RTD1319, Android 10 a Dolby Vision.
Obsahu využívajícího kodek AV1 pomalu přibývá díky Netflixu, YouTube i dalším poskytovatelům. Stále se bez něj obejdete, ale možná jste při nového zařízení přemýšleli, zda si poradí s novým formátem videí. V případě TV boxů zatím na trhu pravděpodobně nenajdete model, který by zvládl hardwarové dekódování AV1. Na cestě je aktuálně několik procesorů, pro který nový kodek nebude představovat sebemenší problém. Pro velmi levné TV boxy bude určen Amlogic S905X4, pokročilejší modely potom vsadí např. na Broadcom BCM7218X nebo Realtek RTD1319. A právě poslední jmenovaný procesor bude použit v chystaném multimediálním centru Dune HD AV1 4K.
 
 
Ačkoliv výrobce svou novinku označuje jako „světově první set-top box s podporou video kodeku AV1“, jedná se o prvenství značně diskutabilní. Před pár týdny byl oznámen model Ugoos X4 Cube poháněný procesorem Amlogic S905X4 a stejný kus hardwaru použil také SDMC DV8919 určený pro operátory IPTV. Novinka od Dune HD ovšem bezpochyby patří mezi první a stále ještě má šanci předběhnout konkurenci v rychlosti uvedení na trh. Ve výbavě zařízení nalezneme již zmiňovaný čipset Realtek RTD1319, který obsahuje čtyři procesorová jádra Cortex-A55 a grafický akcelerátor Mali-G31 s podporou OpenGL ES 3.2. K tomu výrobce přidal 2GB operační paměť a 16GB vnitřní úložiště, i když na trhu by se měly objevit i varianty se 32 GB a více.
 
TV box umí přehrávat videa ve 4K se 60 fps a poradí si také s formáty HDR10+ a Dolby Vision. Kromě AV1 nechybí ani podpora další moderních kodeků včetně VP9 Profile 2. Bezdrátovou konektivitu zajistí dvoupásmové Wi-Fi a Bluetooth se třemi interními anténami. Za zmínku stojí také výstup HDMI 2.1, který postrádá i většina letošních televizorů. Z hlediska operačního systému bude k dispozici jak linuxový Dune HD OS, tak Android 10. Oficiální stránky se zmiňují o AOSP i Android TV, není tedy jasné, jakou konkrétní distribuci výrobce použije. Zdá se, že změnit se mohou i některé další specifikace, z čehož vyplývá, že uvedení zařízení na trh může ještě nějaký čas trvat.