Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Je libo 110" OLED TV? TCL chce přijít s většími úhlopříčkami

24.4.2021, Jáchym Šlik, aktualita
TCL nedávno potvrdilo, že chce v roce 2023 přinést OLED TV s vlastními panely vyrobenými pomocí tisku. K dispozici budou v několika úhlopříčkách, přičemž největší by mohly dosahovat až 110 palců. Takhle velké OLED panely zatím LG nenabízí.
Pokud si dnes koupíte OLED TV jakékoliv značky, máte jistotu, že bude obsahovat panel od LG Display. To by se ovšem mělo nejpozději za pár let změnit. Panely pro televizory totiž začne vyrábět také TCL, které tento plán potvrdilo nedávno. S produkcí chce začít v roce 2023, přičemž bude využívat technologii nanášení materiálu pomocí inkoustového tisku. Marek Maciejewski, ředitel evropského vývoje produktů TCL, prohlásil, že výrobní proces 8.5Gen přinese několik možností, na jaké velikosti panely řezat. Kromě běžných úhlopříček jako 55 a 65 palců proto můžeme očekávat i velké panely, které by měly měřit 98 palců nebo dokonce palců.
 

88palcová LG OLED TV
 
Připomeňme, že maximem jsou v současné době 88palcové OLED TV. Dále jsou k dispozici modely s úhlopříčkami 48, 55, 65, 77 a 83 palců, z nichž poslední je letošní novinkou. Divize LG Display se snaží rozšířit nabídku OLED panelů v obou směrech, proto letos oznámila také 42palcovou variantu. Pokud chcete úhlopříčku větší než 88 palců, budete se muset spokojit s LCD TV. Nadějí jsou také microLED TV od Samsungu, které budou dostupné právě ve velikosti 110 palců. Vzhledem k tomu, že je obrazovka v tomto případě složena z menších panelů, není maximální úhlopříčka omezena jako v případě OLED nebo LCD.
 
Zástupce TCL prohlásil, že společnost vidí budoucnost právě v obrazovkách se světlo emitujícími pixely jako microLED a OLED, proto do vývoje těchto technologií investuje velké prostředky. V roce 2020 vložilo TCL prostřednictvím své dceřiné firmy CSoT (China Star Optoelectronics Technology) 187 milionů dolarů do JOLED, společného podniku firem Sony, Panasonic a Japan Display, který se zabývá tisknutelnými OLED panely. Jejich výhodou proti technologii, kterou v současné době používá LG Display, by měly být nižší výrobní náklady – v průměru o 15 až 25 procent.