Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

JBL Bar 5.0: malý a univerzální soundbar s virtuálním 3D zvukem

18.2.2021, Jáchym Šlik, aktualita
JBL brzy uvede na trh kompaktní soundbar, který bude určen pro sledování filmů i poslech hudby. Nevyžaduje externí subwoofer ani reproduktory, proto se hodí pro malé místnosti. Přesto výrobce slibuje virtuální prostorový zvuk.
JBL nepatří k typickým výrobcům soundbarů, ale přesto v jeho nabídce najdeme několik kousků. Posledním přírůstkem je JBL Bar 5.0, který by měl splnit požadavky na kompaktní soundbar „vše v jednom“ – bez externího subwooferu nebo dodatečných reproduktorů. Toto řešení přináší úsporu místa i snadnější instalaci, ale pochopitelně za cenu kompromisů v kvalitě zvuku. JBL Bar 5.0 ve svém těle ukrývá pět měničů, z nichž tři směřují dopředu a dva do stran. K tomu přidává ještě čtyři pasivní zářiče. Výsledkem by měl být až 250W zvuk s virtuálním prostorovým efektem, který by měl pomoci vtáhnout diváka do děje.
 
 
Ve specifikacích nového soundbaru tedy nalezneme Dolby Atmos, ale opravdu se jedná pouze o virtuální variantu – žádné reproduktory směřující nahoru tento model nemá. Výrobce místo toho použil technologii MultiBeam, která napodobuje prostorový zvuk šířením zvuku v určitých směrech. Stejnou technologii používá značka Harman Kardon, která patří stejně jako JBL pod křídla Samsungu. JBL Bar 5.0 tedy vlastně bude konkurovat modelu Harman Kardon Citation MultiBeam 700 z loňského roku, který rovněž ukrývá virtuální prostorový zvuk v kompaktním balení.
 
 
Novinka od JBL nabízí hned několik možností připojení ke zdroji zvuku. S televizorem soundbar asi nejlépe spojíte prostřednictvím HDMI (včetně eARC), který podporuje přenost 4K signálu s Dolby Vision pro případ, že byste v obýváku měli třeba UHD Blu-ray přehrávač. Pokud dáváte přednost bezdrátovému řešení, je možné použít streamování přes Bluetooth, AirPlay 2 nebo Chromecast. K dispozici je také optický vstup, port USB nebo podpora multiroom systému na reproduktorech s Alexou, která umožňuje přehrávat stejnou (nebo jinou) hudbu v ostatních místnostech.
 
Se správným hardwarem můžete soundbar ovládat pomocí hlasových asistentů Alexa, Google Assistant či Siri. V základním balení najdete kromě dálkového ovladače a dalších nezbytností také sadu pro upevnění soundbaru na stěnu. JBL Bar 5.0 se začne prodávat na jaře za cenu okolo 400 eur, v přepočtu více než 10 tisíc korun.