Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Humax H7 bude dle výrobce „nejpokročilejší Android TV set-top box na světě“

31.7.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Výrobce digitálních přijímačů Humax o sobě dal vědět novým TV boxem, o kterém rozhodně nešetří slovy chvály. Určen bude především pro operátory placené televize a zákazníkům přinese Android TV či podporu kodeku AV1.
Není ničím výjimečným, že výrobci své produkty rádi chválí. A často neváhají své novinky označovat různými superlativy. Britský výrobce digitální techniky Humax, který není na trhu žádným nováčkem, dokonce neváhal o svém novém modelu prohlásit, že se jedná o „nejpokročilejší Android TV set-top box na světě“. Řeč je o TV boxu Humax H7, který by měl být určen primárně pro operátory placené televize. Jak už bylo řečeno, dodáván bude s operačním systémem Android TV, takže uživatelé budou mít možnost stahovat další aplikace z Google Play Store. Android TV najdeme kromě jiného v Nvidia Shield TV, Xiaomi Mi Box S nebo televizorech od Sony a Philipsu, v set-top boxech pro IPTV se ovšem objevuje zřídka.
 
 
Humax H7 se pochlubí podporou nejrozšířenějšího formátu vysokého dynamického rozsahu HDR10 a především nového kodeku AV1, který se teprve začíná rozšiřovat, ale za pár let bude hrát velmi důležitou roli. V tuto chvíli mohou uživatelé Android TV vyzkoušet nový kodek v aplikaci YouTube. Hlavní výhodou AV1 je vyšší efektivita ve srovnání se současnými kodeky, takže menší nároky na rychlost připojení při zachování kvality videa. Pokud je řeč o připojení, nový set-top box se může pochlubit podporou standardu Wi-Fi 6 neboli 802.11ax, která podle výrobce zajistí stabilní zážitek při streamování 4K videa i cloudových her. Chybět by neměla ani možnost propojení s jinými chytrými produkty v domácnosti včetně reproduktorů s digitálními asistenty.
 
O hardwarové výbavě toho zatím mnoho nevíme, ale oficiální materiály zmiňují alespoň použití „nejnovějšího řešení od Broadcomu“. Z toho by se dalo vyvodit, že set-top box bude obsahovat procesor BCM7218X, který jako první podporuje AV1. Humax H7 se do konce letošního roku objeví v Evropě a Asii. Společnost chce operátorům poskytnou kompletní řešení služeb založené na platformě Android TV, které by zahrnovalo vlastní vysílací middleware HATS, hlasového asistenta HAVIS, řešení pro správu a analýzu HAMS nebo UI/UX pro vytvoření programu. Humax oznámil prvního zákazníka z řad poskytovatelů placené televize v USA, i když zatím bez konkrétního jména. Jihokorejský operátor T-Broad potom využije UHD set-top boxy s Android TV od Humaxu.