Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Huawei údajně chystá 8K TV s podporou 5G sítí

2.5.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Po čase se objevila další spekulace, která hovoří o vstupu Huawei na trh s televizory. Čínská společnost by měla připravovat model, který podporuje rozlišení 8K a také jako první na světě nabídne modem pro 5G sítě. K čemu by to bylo dobré?
V posledních měsících internetem několikrát prolétla informace, že Huawei připravuje svůj vlastní televizor. A měl být představen letos v dubnu, tedy minulý měsíc. Nejčerstvější spekulace přinesla tento týden japonská média. Podle zpravodajského webu Nikkei ovšem Huawei nadále plánuje vstup na trh s televizory. A rozhodně nehodlá troškařit. Připravovaný model by měl nabídnout obrazovku s rozlišením 8K, které zatím konkurence pozvolna nasazuje, ale zatím bojují s několika překážkami. Širšímu rozšíření zabraňuje nejen naprostý nedostatek nativního obsahu v 8K, který televizory obvykle řeší pomocí upscalingu (tj. dopočítávání chybějících pixelů z nižších rozlišení), ale především vysoké pořizovací ceny. Stačí nahlédnout do amerického ceníku nových 8K TV od Sony.
 
 
V nasazení 8K rozlišení tedy Huawei nebude úplně první, ale aspoň jedno prvenství by si čínský výrobce rád odnesl. Připravovaná televize by totiž měla používat modem s podporou 5G sítí. Pro přístup k internetu by tedy nemusela využívat připojení v domácnosti, ale spoléhala by na připojení šířené mobilním operátorem – tedy alespoň v ideálním světě, kde neexistují datové limity. Televizor by zároveň mohl fungovat jako 5G hub, prostřednictvím kterého by se k internetu připojovala další zařízení v domácnosti včetně smartphonů, notebooků nebo chytrých spotřebičů. Huawei by v zařízení využil čipset od své vlastní firmy HiSilicon Technologies, která v současné době (kromě výroby známých procesorů Kirin pro smartphony) dodává hardware čínským výrobcům televizorů. V případě obrazovky by potom společnost měla sáhnout po LCD panelu od společnosti BOE nebo CSoT (TCL).
 
V tuto chvíli není jasné, kdy přesně bude první televizor od Huawei představen veřejnosti, ale podle zdroje by se tak mělo stát ještě v letošním roce. Připomeňme, že jedna ze starších spekulací hovořila o modelech s úhlopříčkami 55" a 65", které by disponovaly dvojicí kamer a umožňovaly by hluboké propojení s dalšími produkty chytré domácnosti.
 
Poznámka: Malý náhledový obrázek nahoře je pouze ilustrační.
 
Zdroj: Nikkei.com